Jeździectwo, malarstwo i wzornictwo – te z pozoru odrębne pasje można połączyć. Agata Tucka-Marek w swojej twórczości doskonale integruje sztukę i sport, o czym można było przekonać się podczas finisażu wystawy pt. „Moje Five Foule, czyli spacer z pegazami”. To wydarzenie artystyczne uświetniło Jastrzębską Noc Kultury i...
Pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu „Babiniec” dotyczyło odporności, a właściwie, sposobów wzmocnienia jej przed zimą. Zaproszenie do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 1 na ul. Opolską przyjął Zbigniew Orzechowski, znawca ziół i naturalnych metod leczenia.
W ludowej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, wiele dotyczy śmierci. Także we wsiach, znajdujących się obecnie na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój, krążyły takie opowieści. Nie ma w tym nic dziwnego, bo prawie w każdym regionie świata można usłyszeć podobne historie.
Wydawałoby się, że warunki dla wzrostu grzybów są idealne. Po obfitych deszczach przyszły ciepłe dni. Jednak grzybów w naszych lasach wciąż jest niewiele. Kiedy możemy spodziewać się wysypu? Rozmawiamy o tym z raciborzaninem Michałem Foremnikiem, dwukrotnym zwycięzcą zawodów o tytuł Najlepszego Grzybiarza Ziemi Raciborskiej.
W niedzielę, 29 września odbędzie się charytatywny spływ kajakowy rzeką Rudą. Pieniądze zebrane w trakcie imprezy przeznaczone będą dla mieszkanki Stronia Śląskiego, która w powodzi straciła nie tylko dom, ale przede wszystkim męża. W akcje włączają się również jastrzębscy organizatorzy spływów kajakowych - Szkółka Pływania...
W ramach ósmej już edycji Przystanku Muzeum, Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na wykład dra Mariana Małeckiego, poświęcony bitwie granicznej pod Pszczyną w 1939 roku. Mowa będzie m.in. o działaniach wojennych prowadzonych wtedy w rejonie Bożej Góry i Jastrzębia.
To był szczęśliwy wtorek dla osoby, która wysłała kupon w jednej z kolektur w naszym regionie.
Zobaczcie zdjęcia z biegu "Jastrzębska Dziesiątka", który został zorgaizowany 14 września 2024 r.
Czy można wyobrazić sobie lekcje na promie na Morzu Bałtyckim? Dla klasy o profilu turystycznym w „Korfantym” nie jest to żadnym problemem. Młodzież wypłynęła w rejs, podczas którego realizuje szkolny materiał nauczania.
Prognozy pogody wystraszyły organizatorów. Koncerty Organka i OSTR nie odbędą się. Wydarzenia z 14 i 15 września zostały odwołane. W budynku Carbonarium ocalała piątkowa Lista Piosenek Radia 357 - kontynuacja nieistniejącej już kultowej listy przebojów Trójki.
Oto Ewelina, Żak, Olga i Andrzej, czyli Sztefa i Brajan z rodziną. Niedawno rozkochali w sobie Ślązaków, a teraz kabaretowe odkrycie ostatnich lat rusza w "Wielką Śląską Trasę"! Zapraszają na program energetyczny, dziki i pełen niespodzianek.
W naszym regionie górnictwo było popularnym rzemiosłem. Z kopalniami wiążą się różne opowieści i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Według jednej z relacji pod ziemią podobno ukazały się dusze zmarłych górników.
Tradycyjnie w Chałupkach odbył się wrześniowy jarmark staroci. Impreza przyciąga pasjonatów i wystawców z całego regionu.
Druga edycja imprezy sportowej Hajer Indoor Triathlon (21 września) zbliża się wielkimi krokami. Lista zawodników szybko się zapełnia, ale jeszcze można się zapisać. Nowością jest to, że w triathlonie wystartują również dzieci. Szykuje się piękna sportowa impreza z górniczym akcentem. O tym, dlaczego warto wziąć w niej udział,...
Pierwszy tydzień nauki już minął. Ten czas szczególnie ważny jest dla pierwszoklasistów. Nastolatki rozpoczęły naukę w szkołach średnich i właśnie z myślą o nich organizowane są zajęcia integracyjne. O tym, jak wyglądają i jakie odczucia mają nowo przyjęci uczniowie, mogliśmy przekonać się, odwiedzając popularnego „Korfantego”.
Ostatnim sołectwem, które świętowało zakończenie żniw była Ruptawa i Cisówka. Również tam mieszkańcy chętnie wzięli udział w uroczystościach i zabawie, jaka wiąże się z tym wyjątkowym czasem.
Znana i lubiana impreza pokazująca w nieco ironiczny sposób czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) zaczęła się inaczej niż dotychczas. Najpierw al. Jana Pawła i al. Piłsudskiego przejechał sznur samochodów z epoki, potem było już tylko lepiej. Wata na patyku, kiosk ruchu i wesele, jak za dawnych lat.