W polityce samorządowej od wielu lat rządzą pewne slogany. Powtarzają je niektórzy radni, kandydaci, działacze, a nawet członkowie stowarzyszeń zaangażowanych politycznie. Spróbujmy przedstawić dwa kluczowe slogany, które nigdy się nie starzeją (w przeciwieństwie do działaczy).
Pobazgrali ściany, kiedy indziej pozostawili w windzie odchody. Inni „bohaterzy” zdewastowali „zieloną klasę”, przy jednej ze szkół. Czy to już dyktatura wandali w mieście? Mamy kamery, ale oko Wielkiego Brata wydaje się bezsilne. Kto tak naprawdę rządzi Jastrzębiem - oni czy mieszkańcy?
W ostatnim tygodniu miałem okazję brać udział w dwóch noworocznych konferencjach prasowych prezydentów miast, odległych od siebie o raptem 14 km (licząc od magistratu do magistratu). Konferencje te prezentowały natomiast zgoła inną narrację, bo gdy w Jastrzębiu-Zdroju prezydent Anna Hetman wyliczała kolejne wydarzenia w ramach 60-lecia...
Miasta, miasteczka, wsie to nie tylko prezydenci, burmistrzowie, czy wójtowie. To przede wszystkim mieszkańcy, czyli – my. Dlaczego więc tyle hejtu przelewa się przez strony internetowe, kiedy te publikują relacje z imprez, uroczystości i innych wydarzeń? Czy naprawdę to takie budujące pluć na własne miasto, czy wieś?
Polityka samorządowa to bardzo specyficzna dziedzina. Każdego roku w samorządzie zachodzi bowiem wiele zjawisk, którym warto się przyjrzeć, bo chociaż na początku wydają się bezsensowne, mogą wskazywać na różne kierunki i aspekty, które będą zachodzić w kolejnych latach.
O tym jak ważna jest funkcja sekretarki nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w samorządzie można mówić o pewnej misji sekretariatu. To właśnie tam na przestrzeni kilku lat wiele się zmieniło.
Święta Bożego Narodzenia gromadzą rodziny przy wigilijnym stole. Pada wiele życzeń, głównie dotyczących naszych relacji międzyludzkich. Jakie są - takie na co dzień, nie tylko od święta. Czy poza tradycyjnym i trochę zdawkowym „dzień dobry”, mamy ze sobą jakiś głębszy kontakt?
W ostatnim czasie byliśmy świadkami niecodziennej akcji wymyślonej przez obóz rządzący w Polsce. Parlamentarzyści udostępnili na swoich profilach społecznościowych plakat: Cześć Platformo! Niektórzy nagrali nawet filmiki i wrzucili do sieci, inni odwiedzili biura posłów PO czy KO (nie wiem dokładnie, jak oni teraz się nazywają) i wręczali plakaty.
Wprawdzie do kalendarzowej zimy zostało jeszcze trochę czasu, ale grudniowe opady śniegu i mróz w naszej szerokości geograficznej, nie powinny być niczym nadzwyczajnym. Tymczasem znowu słychać, że zima zaskoczyła drogowców, jak i mieszkańców. Po prostu bezwzględnie zaatakowała.
Według ekspertów kampania wyborcza powinna zacząć się na drugi dzień po wyborach. W Polsce jest z tym różnie. Jak zatem rozpoznać czy zbliżają się wybory? Jest kilka elementów, które obserwatorzy sceny politycznej od razu wychwycą i które już się pojawiają. Spróbujmy je zatem krótko scharakteryzować.
Pokazaliśmy, że potrafimy grać i prawie wygrać, a już co najmniej moralnie zwyciężyć. Jakież to charakterystyczne dla nas - pisze Artur Marcisz.
Bezdomni wpisali się już w krajobraz naszego miasta. Można spotkać ich wszędzie. Okupują ławki, skwery, miejsca publiczne. Zimą często przesiadują w przejściach podziemnych. Budzą irytację, a nawet złość. Ludzie uważają, że sami sobie są przecież winni takiemu losowi. Pojawiają się głosy, że pomoc dla nich jest niepotrzebna.
Komentarze polityków na temat sytuacji w Sejmiku dalekie są od typowej, zdrowej analizy politycznej. Zazwyczaj grupa oddająca władzę krzyczy coś o zdradzie, zaś ci co ją przejmują zachowują się jakby dotarli na Marsa. Zastanówmy się zatem, jakie mogą być polityczne skutki obecnej sytuacji. Powstała bowiem nowa rzeczywistość, w której...
Ostatni piątek listopada określany jest w branży handlowej jako Black Friday. W tym roku przypada na 25 listopada i otwiera sezon przedświątecznych zakupów. Reklamowany jest jako czas ogromnych promocji i największych wyprzedaży w ciągu całego roku. W niektórych sklepach obniżki mają sięgać nawet 75%. W rzeczywistości Black Friday...
Bardzo ciekawiło mnie, jak organizacyjnie będzie wyglądać spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, o którym już w kuluarach mówiło się od kilku tygodni. Nie było jednak wiadomo, w jakim mieście naszego regionu się odbędzie. Ostatecznie padło na Jastrzębie-Zdrój, więc machina ruszyła.
Obdarzenie kogoś określeniem - „niewolnik”, pewnie spotka się z jego ostrym sprzeciwem. Czy jednak na pewno niewolnictwo jest jedynie pieśnią przeszłości? Rozumiemy przez to brak samodzielności, decydowanie o sobie, niezależności, wolności osobistej. O jakim więc niewolnictwie można ewentualnie mówić, teraz w XXI wieku, w Polsce?
Mistrzostwa świata w piłce nożnej były letnim świętem. Wyczuwalnym nawet przez tych, którzy na co dzień piłką zbytnio się nie interesowali. Organizacja mistrzostw AD 2022 późną jesienią na pustyni w Katarze dla odmiany zabiła zainteresowanie imprezą nawet wśród tych, którzy zazwyczaj z wypiekami na licach odliczali dni do meczu otwarcia.