NSZZ RI Solidarność w porozumieniu z innymi organizacjami współorganizuje protest rolników, który odbędzie się 3 stycznia w Warszawie.
Rok 2024 nie był łatwy dla rolników. Odbyły się protesty związane z wprowadzeniem unijnego Zielonego Ładu, była też powódź, która przyniosła straty. Jaki będzie rok 2025? Z czym będą musieli zmagać się rolnicy? Jak wskazują eksperci rolnictwo ciągle będzie miało "pod górkę". Jest bowiem wiele spraw niepokojących.
Do 24 stycznia 2025 r, można składać wnioski o przyznanie pomocy na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcyjny gospodarstw”. Wydłużenie terminu naboru, daje możliwość na skorzystanie z takiego wsparcia większej grupie rolników.
W poniedziałek (23.12) o godzinie 9:27 strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące pożaru w budynku chlewni w Radoszowach w gminie Pawłowiczki (powiat kędzierzyńsko-kozielski). Do tego zdarzenia niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG-2 oraz OSP Radoszowy i OSP Maciowakrze.
Jak informuje ARiMR, rolnicy z terenów popowodziowych, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o zwrot opłaconego podatku rolnego za drugie półrocze, mogą ubiegać się o takie wsparcie do 29 listopada 2024 r.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podała wyniki kontroli jakości przekąsek słonych. Kontrola przeprowadzona została w II kwartale 2024 roku w 30 zakładach produkcyjnych.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 3 grudnia 2024 r. do 30 stycznia 2025 r. można się będzie starać o pomoc na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Kto może skorzystać ze wsparcia?
Jak poinformowało dziś MRiRW, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała komunikat, w którym zwraca się z apelem do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych, w szczególności fumigantów zawierających fosforek glinu, przestrzegali...
10 listopada 2024 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się tradycyjna uroczystość. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie żołnierzom Wojska Polskiego, a także funkcjonariuszom Policji i Państwowej Straży Pożarnej.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski zwrócił się z apelem do rolników na konferencji prasowej, która odbyła się w trakcie spotkania kierownictwa ministerstwa z wicewojewodami oraz dyrektorami departamentów rolnictwa urzędów wojewódzkich. Termin mija 15 listopada.
Członkowie Terenowego Koła Hodowców Koni Racibórz nie zwalniają tempa. - Konie naszych hodowców wiodą prym, zajmując czołowe lokaty na wystawach - mówi prezes Sylwia Kitel. Koło, największe w całym związku, wyróżnia się także organizacją licznych imprez, jak zawody zaprzęgowe czy tradycyjne procesje, promując hodowlę i pasję do koni w regionie.
Do 29 listopada potrwa nabór wniosków od poszkodowanych w powodzi o udzielenie wsparcia finansowego na opłacenie tegorocznej trzeciej i czwartej raty podatku rolnego.
Dziś odbyło się kolejne zebranie dotyczące sytuacji na rynku zbóż.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaci ponad 3,3 mld zł w ciągu pierwszego tygodnia realizacji zaliczek dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 r.
MRiRW przypomina, że rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 r. w sprawie tzw. programu azotanowego określa graniczne terminy stosowania na gruntach ornych nawozów, które zawierają w składzie azot. W wyjątkowych sytuacjach stosowanie na gruntach ornych nawozów zawierających w składzie azot możliwe jest w terminie późniejszym.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła przyjmowanie wniosków o pomoc od rolników z terenów objętych klęską żywiołową, których uprawy zostały całkowicie zniszczone w wyniku wrześniowej powodzi. Nabór jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną i potrwa do 15 listopada 2024 r.