Kolejna kornowacka wieś dziękuje za rolniczy trud. To Kobyla, gdzie świętowanie odbywa się za nowego sołtysa Jana Zaczyka.
Strażacy z Rzuchowa nie obronili tytułu z ostatnich Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych zorganizowanych w gminie Kornowac. Tegorocznymi zwycięzcami są ochotnicy z Pogrzebienia, którzy w nagrodę będą reprezentować gminę na zawodach powiatowych. Zdecydował jeden punkt.
Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu zorganizował nocowania w budynkach Domów Kultury w Łańcach, Pogrzebieniu i Kobyli. „Nocki” odbyły się 22, 24 i 26 sierpnia.
Kolejny weekend w powiecie raciborskim upłynie pod znakiem dożynek. Oprócz trzech sołeckich wydarzeń odbędą się też dwie duże gminne imprezy – w Samborowicach (gm. Pietrowice Wielkie) i Borucinie (gm. Krzanowice).
Strażacy ochotnicy z Kobyli (gm. Kornowac) cieszą się z nowego nabytku. Jest nim Jelcz 4/32 z 1992 roku pozyskany z OSP Bełk, który od kilku dni zastępuje wiekowego Jelcza 004. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Wybory należało przeprowadzić po tym, jak z tej funkcji zrezygnował poprzedni sołtys. W spotkaniu uczestniczył wójt Grzegorz Niestrój.
26 szkół z województwa śląskiego dostało się do bezpłatnych programów cyfrowej edukacji. Uczniowie klas 1-3 poznają zdrowe nawyki cyfrowe (MegaMisja), a ich starsi koledzy i koleżanki opanują podstawy programowania (#SuperKoderzy).
- Żegnam się z Kornowacem, bo wracam do domu - mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk o odejściu z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, gdzie przez półtora roku była dyrektorem. Przechodzi do Rydułtowskiego Centrum Kultury, gdzie w roli szefowej zastąpi Janinę Chlebik-Turek. - Jednak cząstka mojego serducha zostanie na zawsze w gminie Kornowac...
GOK powinien wzmacniać swoją pozycję poprzez bycie bliżej mieszkańców i organizacji działających na jego terenie. Sprzyja temu jego decentralizacja i placówki znajdujące się w każdym z pięciu sołectw. Ośrodek kultury nie powinien być tylko budynkiem, ale nieodłącznym elementem życia mieszkańców Kornowaca, Rzuchowa, Kobyli, Łańc...
Kilkudziesięciu wojennych uchodźców z Ukrainy spotkało się w Domu Kultury w Kobyli, gdzie przygotowano dla nich świąteczne spotkanie. Zorganizowano je z racji przypadającej na niedzielę 24 kwietnia Wielkanocy, która właśnie tego dnia obchodzona jest w obrządku wschodnim. Spotkanie rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy górników, którzy...
Wierni obrządków wschodnich rozpoczęli w poniedziałek obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Poprzedza on Wielkanoc, która w tym roku wypada u nich 24 kwietnia, czyli tydzień po świętach u katolików. Trwająca wojna powoduje, że wielu Ukraińców spędzi święta w Polsce.
Wystawa fotograficzna "Tacy jak TY" laureatki World Press Photo Karoliny Jonderko zawędrowała do Domu Kultury w Kobyli (gm. Kornowac) i będzie tam gościć do 31 maja.
Marsz w nocy, w ciszy i skupieniu na dystansie 40 km. Po raz kolejny z parafii pw. św. Mikołaja w Pstrążnej wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestnicy pokonywali odcinki na terenie trzech powiatów: rybnickiego, raciborskiego i wodzisławskiego.
- Teatr jest sztuką na każdą okazję - uważa Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Po raz kolejny na terenie gminy pokazano spektakl, tym razem nawiązujący do Wielkanocy. „Mała Pasja czyli historia o psie Pana Jezusa” zgromadziła grono zainteresowanych.
Zaczęło się od sygnału Czytelnika, który alarmował o suchych drzewach zagrażających użytkownikom drogi z Raciborza do Kobyli. W ślad za tą wiadomością skontaktowaliśmy się z raciborskim magistratem, a następnie ze starostwem powiatowym. Okazało się, że nikt nie kwapi się do rozwiązania problemu.
Jedna rodzina ewakuowała się samodzielnie, kolejne dwie osoby ewakuowali policjanci, następne dwie osoby zostały wyprowadzone z budynku przez strażaków.
„Kornowac jest kobietą” to projekt fotograficzny, w ramach którego organizatorzy chcą uhonorować wyjątkowe kobiety związane z tą gminą. Kobiety, które inspirują, imponują, do tego dają nadzieję na lepszą przyszłość, nie zapominając o przeszłości i swoich korzeniach.