Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgłoś komentarz do moderacji

Następujący komentarz zostanie przekazany do moderacji:

Opole:"Gród powstał na prawym brzegu rzeki Odry na szlaku handlowym Kraków - Wrocław. Pierwszorzędne znaczenie dla Opola miał wiek XIII. Książę Kazimierz, syn Mieszka Plątonogiego, dokonał lokacji miasta na prawie zachodnim. Formalnie Piastowie rządzą miastem od 1179 do 1532roku, lecz od 1335 roku traktatem zawartym w Trenczynie król Kazimierz III Wielki zrzeka się Śląska (w tym również opolskiego) na rzecz Czech. Miasto w tym czasie liczy 2 tysiące mieszkańców. W 1532 roku, roku śmierci ostatniego Piasta - Jana Dobrego, Opole niemal całkowicie zawładnięte przez luteran przechodzi w ręce Habsburgów, ale duchowymi spadkobiercami Piastów stają się Oppersdorfowie z Głogówka, dzięki którym nastąpiła rekatolicyzacja miasta. W latach 1645 - 1666 miasto przechodzi na krótko w ręce królów polskich Władysława IV i Jana III Kazimierza. W wyniku wojen śląskich i klęski Austrii w roku 1763 Opole, jak cały Śląsk, przechodzi pod panowanie Prus. Znaczne ożywienie notuje miasto od 1816 roku, kiedy staje się siedzibą rejencji; zlikwidowane zostają mury miejskie, buduje się nowe gmachy administracji, powstają cementownie. W 1843 roku Opole przecięła i połączyła z Wrocławiem i Krakowem linia kolejowa. Podbój Prus przez Francję i nowy porządek prawny, który rodzi się w Prusach, ostro dotyka również Opole (sekularyzacja). Cały niemal wiek XIX to niespotykany rozwój miasta (liczba mieszkańców wzrasta z 3 tysięcy na początku wieku do 30 tysięcy pod koniec stulecia). Przestrzegana jest dwujęzyczność w szkołach, kościołach i w urzędach. Zasada dwujęzyczności przetrwała do końca pierwszej wojny światowej. Do rozbudzenia podziałów nacjonalistycznych przyczynił się między innymi 88 artykuł Traktatu wersalskiego, który postanawiał, że o przynależności państwowej Górnego Śląska zadecyduje plebiscyt. "
Napisany przez ~K.N.F, 23.03.2012 16:56
W powodzie zgłoszenia wpisz jak najwięcej informacji. Możesz pozostawić do siebie numer kontaktowy.

Wysyłając zgłoszenie, zgadzasz się z postanowieniam regulaminu dotyczącymi zbierania, przechowywania oraz przetwarzania danych.
Twoje zgłoszenie zostaje wysłane z adresu IP: 13.58.61.197 / ec2-13-58-61-197.us-east-2.compute.amazonaws.com
Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)