W lutym jest szansa na powrót do szkół większej liczby uczniów. Na razie analizujemy sytuację epidemiologiczną – powiedział na antenie Polskiego Radia Łódź nowy wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
- Z punktu widzenia epidemicznego w pierwszej kolejności do "otwarcia" jest handel - wyjaśnił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewniał, że rząd chce podejmować decyzje wychodzące naprzeciw oczekiwaniom społecznym, ale tłumaczył zarazem, że trudno przewidzieć scenariusz rozwoju epidemii.
Chcemy utrzymać harmonogram szczepień grupy powyżej 70. roku życia - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował również, że rząd chce jak najszybciej powrócić do szczepienia osób z grupy "zero" pierwszą dawką, co zostało ograniczone z powodu mniejszych dostaw szczepionki.
Związkowcy przygotowali swój projekt umowy społecznej związanego z transformacją górnictwa węgla kamiennego. Dokument 18 stycznia trafił do przedstawicieli rządu - informuje śląska Solidarność.
W Czechach potwierdzono wykrycie brytyjskiej mutacji koronawirusa - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Klara Dolakova. Zdaniem ministra zdrowia Jana Blatnego może to dotyczyć 10 proc. próbek, które znajdują się w laboratoriach.
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zasmogowanych miast Europy. Powolne tempo wymiany kotłów pokazuje, że działania antysmogowe nie są priorytetem ani największych miast, ani najbardziej zanieczyszczonych gmin.
Gdyby wprowadzone w listopadzie 2020 roku "progi etapów zasad bezpieczeństwa" były przestrzegane, cała Polska znajdowałaby się dziś w strefie żółtej, a obostrzenia strefy czerwonej obowiązywałyby tylko w niektórych powiatach. Jak byłoby w naszym regionie?
Od poniedziałku pensjonariusze domów pomocy społecznej będą szczepieni przeciw COVID-19. Osoby te otrzymają szczepionkę na miejscu w placówce, w której przebywają. Rząd szacuje, że szczepienie otrzyma ok. 70 tys. mieszkańców DPS-ów.
- Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku 80 proc. obostrzeń "zacznie znikać" - powiedział w środę w Money.pl minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Szef resortu zdrowia przyznał, że w ocenie rządu szkody z nieprzebywania najmłodszych uczniów wśród rówieśników nie równoważą ryzyka pandemii.
Wszystko wskazuje na to, że szczepienia na COVID -19 będziemy musieli powtarzać co roku. Potwierdził to dziś szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
W poniedziałek rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.
O wszelkich decyzjach dotyczących ewentualnego przedłużenia bądź rozluźnienia rygorów sanitarnych będziemy informować w przyszłym tygodniu - zapowiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
"Grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia - poinformował we wtorek w Sejmie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.
W poniedziałkowym rozporządzeniu Rady Ministrów będzie dopuszczona możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8-16 bez opieki ze strony dorosłych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Elity celebryckie szorują po dnie. Cwaniactwo i kolesiostwo. Na WUM 10 tys. osób zapisanych, a oni wpychają kolesi w kolejkę - w tych słowach wiceminister sprawiedliwości Michał Woś skomentował głośną sprawę zaszczepienia przeciwko koronawirusowi grupy celebrytów.
Dzisiaj przyjechało do Polski 300 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, rozpoczynamy ich dystrybucję, w poniedziałek i wtorek ruszą do ponad 250 kolejnych szpitali - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.