W weekend dotarło do Polski ponad 500 tys. dawek szczepionki Nuvaxovid przeciw COVID-19. Od 1 marca preparat firmy Novavax będzie dostępny w punktach szczepień – przekazała PAP w poniedziałek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
Obserwujemy opadanie piątej fali, ale o zakończeniu pandemii COVID-19 nie można mówić. Subwariant BA.2 jest jeszcze bardziej zakaźny, stąd kontynuowanie programu szczepień jest tak ważne – oceniła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 53 mln 88 tys. 71 dawek – wynika z najnowszych danych udostępnionych we wtorek na stronach rządowych.
"Mimo że schodzimy z piątej fali epidemii, szczepienia nadal są bardzo ważne. Jeżeli obserwujemy, że coraz więcej dzieci mamy zaszczepionych - dzieci w wieku 12-17 lat ponad milion, a w wieku 5-11 lat w granicach 600 tys. – to widzimy też, jak spada wskaźnik dzieci zakażonych” – podał Wojciech Andrusiewicz na briefingu w Warszawie.
Trend schodzenia z V fali utrzymuje się. Potwierdza to m.in. spadek w ostatnich trzech dniach liczby zajętych łóżek w szpitalach covidowych. To spadek na poziomie 1500 zajętych łóżek - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Kilkadziesiąt wniosków o przyznanie świadczenia złożono do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych - poinformowało PAP w środę Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
W środowym raporcie dotyczącym sytuacji epidemicznej będzie blisko 700 hospitalizacji covidowych mniej. Kontynuujemy więc ograniczanie liczby łóżek covidowych w szpitalach, od środy będzie ich mniej niż 30 tys. – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
To województwo kujawsko-pomorskie, które w ostatnim tygodniu ma średnio 2 proc. wzrostu. Pozostałe województwa notują już dość duże spadki – poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest blisko 22 mln osób, a dawkę przypominająca przyjęło ponad 10,7 mln osób – podano w poniedziałek na stronach rządowych.
Ministerstwo Zdrowia przekazało w niedzielę, że badania potwierdziły 22 070 przypadków koronawirusa, w tym 2037 ponownych zakażeń. Resort podał też, że zmarło 31 osób z COVID-19.
W ciągu kilku dni omikron będzie stanowił 100 proc. wszystkich przypadków notowanych w Polsce – zapowiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie można składać od soboty 12 lutego. Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł.
Od 11 lutego br. zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej - tyle, ile izolacja - wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w Dzienniku Ustaw.
Stopień zaawansowania nowotworów złośliwych - przede wszystkim płuc i wątroby - jest zdecydowanie wyższy, niż przed pandemią – wskazał w rozmowie z PAP prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Dodał, że wynika to m.in. z wielomiesięcznych przekształceń na covidowe oddziałów pulmonologicznych oraz zakaźnych.
- W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest realną perspektywą znoszenia restrykcji - powiedział w rozmowie z...
- Rozpoczęliśmy podawać czwartą dawkę szczepionki dla osób z obniżoną odpornością - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, powinno ją przyjąć ponad 200 tys. osób.
Chcielibyśmy w środę ogłosić decyzję o skróceniu okresu izolacji dla wszystkich obywateli, którzy chorują w naszym kraju - powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.