Dziś 07.12.2024 do Pietraszyna przyjechał gość specjalny i przywiózł ze sobą prezenty dla najmłodszych. A był to oczywiście św. Mikołaj.
W sobotę 07.12.2024 mieszkańcy Bojanowa zebrali się pod remizą OSP, aby wspólnie wprawić się w świąteczny nastrój i rozświetlić bożonarodzeniową choinkę.
Spod plebanii do kościółka na obrzeżach miasteczka podążyli przed południem 6 grudnia liczni jeźdźcy. Zjechali się do Krzanowic z okolicy. Na czele procesji jechał mężczyzna z krzyżem.
- To było kolejne niesamowite doświadczenie i przygoda - przyznaje Laura Pieczarek, 16-letnia dziewczyna z Wojnowic, która wzięła udział w Ogólnopolskim Finale Miss Polski Nastolatek. Aby się tam znaleźć, musiała pokonać liczną konkurencję.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 30 stycznia 2025 r. można się starać o pomoc na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”.
Krzanowice w najbliższą niedzielę tradycyjnie rozświetlą choinkę. Wydarzenie odbędzie się na rynku.
Finał konkursu Polska Miss Nastolatek 2024 zbliża się wielkimi krokami. Z Raciborszczyzny do rywalizacji stanie Laura Pieczarek z Wojnowic. - To dla mnie ogromne wyróżnienie - przyznaje finalistka.
Obchody św. Marcina stały się już krzanowicką tradycją, przyciągającą nie tylko mieszkańców, ale i gości z sąsiednich gmin. W programie nie zabrakło inscenizacji, rogali oraz aromatycznej zupy z gęsiny. Świętowanie odbyło się w niedzielę, 10 listopada.
Postaci św. Marcina z Tours nie trzeba nikomu przedstawiać, bowiem od lat Jego święto jest hucznie obchodzone na terenach Raciborszczyzny. Nie inaczej było dzisiaj 09.11.2024r w Bojanowie w gminie Krzanowice, gdzie miejscowe DFK zorganizowało uroczysty pochód, ognisko oraz krótkie przedstawienie historii świętego.
7 listopada dwa małżeństwa z gminy Krzanowice obchodziły jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego, czyli Diamentowe Gody. Jubilatami byli Ingeborga i Franciszek Myszowie z Bojanowa oraz Urszula i Henryk Siegmundowie z Wojnowic. Z tej okazji odwiedzili ich burmistrz Andrzej Strzedulla oraz Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Ewa Wita.
Po ostatniej powodzi gmina Krzanowice otrzymała znaczną pomoc finansową, w tym 500 tys. zł od Polskich Portów Lotniczych. Środki te zostaną przeznaczone na wzmocnienie jednostek OSP oraz doposażenie magazynu obrony cywilnej. Oszacowano również wstępne straty oraz koszty związane z akcją powodziową.
Przewodniczący rady, Tomasz Kostka, początkowo sprzeciwiał się udzieleniu głosu mieszkańcom na sesji, argumentując, że w krzanowickim samorządzie nie było takiej praktyki. Ostatecznie jednak poparł wniosek radnego Sebastiana Herbera, który wcześniej zaproponował, aby tę kwestię poddać pod głosowanie. Wynik okazał się jednak niezadowalający...
Jak informuje ARiMR, do 29 listopada 2024 r. koła gospodyń wiejskich, którym nie przyznano w tym roku wsparcia na działalność statutową, mogą się starać o środki na realizację związanych z nią celów.
Urzędnicy z Krzanowic postawili znaki w niewłaściwym miejscu, co wywołało niezadowolenie wśród części radnych. Uważają oni, że samorząd powinien przed podejmowaniem tego typu decyzji zasięgać opinii prawnych, zamiast zrzucać odpowiedzialność za błędy na powódź, która we wrześniu dotknęła gminę.
W niedzielę, 10 listopada, o godzinie 16:00 w Krzanowicach odbędą się obchody św. Marcina.
Ubrania specjalne, piła, defibrylator AED, wyposażenie torby medycznej PSP R1, rękawice, latarki i linkę ratowniczą – to sprzęt, który trafił do strażaków ochotników z gminy Krzanowice.
- Przedwczesne wyłączenie tej jednostki może mieć negatywne skutki zarówno dla mieszkańców Gminy Krzanowice, jak i dla całej polskiej energetyki - piszą radni w przyjętym apelu. - Nasze obawy podyktowane są troską o los ponad 500 pracowników elektrowni, jak i osób pracujących w firmach kooperujących - dodają.