W ubiegłym roku Kornowac, będący najmniejszą gminą w powiecie raciborskim, odnotował wzrost liczby mieszkańców. Z raportu rocznego wynika, że na koniec 2023 roku zarejestrowano 5066 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały, co oznacza wzrost o 38 osób w porównaniu z rokiem poprzednim.
Pod koniec ubiegłego roku, Ochotnicza Straż Pożarna w Łańcach, otrzymała nowy pojazd, co stanowi znaczący krok w poprawie skuteczności działań ratunkowych i zabezpieczenia mieszkańców gminy Kornowac.
Do czerwca przedszkole w Łańcach ma być wyremontowane. Gmina podpisała właśnie umowę na realizację zadania. Co konkretnie się zmieni?
Kampania poświęcona jest budowaniu świadomości społecznej na temat przemocy. Głównym celem akcji, jak wyjaśniają w Kornowacu, jest uwrażliwienie mieszkańców na tę trudną tematykę, wyrażenie społecznego sprzeciwu wobec przemocy oraz solidarność z osobami dozującymi tego rodzaju krzywdy.
Po kilkunastomiesięcznych bojach gminie Kornowac udało doprowadzić się do połączenia jednostek kultury – ośrodków kultury i gminnych bibliotek. W efekcie wraz z nowym rokiem swoją działalność rozpocznie Centrum Kultury w Kornowacu.
Dziesiątki zainteresowanych zjechało na Hubertus – święto myśliwych, leśników i jeźdźców do gminy Kornowac. To doroczne wydarzenie w tej gminie, choć w tym roku zorganizowane nieco inaczej.
Dożynki to nie tylko święto plonów, ale także okazja do podkreślenia roli rolników i życia wiejskiego w kulturze. To również czas, kiedy wiejska społeczność może wspólnie świętować i pielęgnować tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Z wójtem Grzegorzem Niestrojem rozmawiamy o strzelaninie do przystanków w Rzuchowie i Kornowacu, smrodzie, na który skarżą się mieszkańcy Kobyli, wyzwaniach, przed którymi stoi najmniejszy samorząd w powiecie raciborskim oraz realizowanych zadaniach inwestycyjnych, w tym tych historycznych dla tej gminy, jak budowa kanalizacji i gminnego...
W powiecie raciborskim, w sercu urokliwych Łańc, kolejny rok z rzędu rozpoczął się maraton dożynkowy. To właśnie m.in. w tej wiosce, w gminie Kornowac, co roku mieszkańcy zebrani na tę okazję, oddają hołd plonom ziemi. Świętowanie zorganizowano 19 sierpnia. - Cieszymy się, że ta tradycja ciągle jest żywa - mówił nam wójt Niestrój.
Zbliżające się dożynki będą okazją do wspólnego świętowania, podziękowania za plony oraz uhonorowania tradycji wiejskich.
Znany jest już nowy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. To Waldemar Wiesner, w przeszłości Radny Gminy Nędza i przewodniczący rady za czasów wójta Franciszka Marcola.
- Puchar trafił do nas - cieszył się Łukasz Prokopczuk, dowódca zwycięskiej drużyny – OSP Rzuchów na Zawodach Sportowo-Pożarniczych w gminie Kornowac. Mówił nam to tuż po tym, jak jego koledzy wrzucili go do strażackiego basenu. Ile trenowali przed spotkaniem? - 3 miesiące - wyliczał. Wydarzenie zorganizowano w niedzielę 28 maja.
Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu przygotował szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. W programie: strefa malucha pod czujnym okiem Cioci Beaty, tatuaże z brokatu, wata cukrowa i lemoniada, balony, warsztaty instruktorkami GOK, animacje z Ciocią Klocią i wiele innych. Wydarzenia zaplanowano od 30 maja do 7 czerwca we wszystkich sołectwach,...
Ile małżeństw, rozwodów, urodzeń i zgonów zarejestrowano w minionym roku w kornowackim urzędzie? Jak te liczby wypadają w zestawieniu z danymi rok wcześniej? Sprawdziliśmy.
Tegoroczny kiermasz świąteczny w Kornowacu mimo mocno zimowej aury przyciągnął jak zwykle wielu odwiedzających. Ta cykliczna impreza organizowana przez Wójta Gminy Kornowac wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w trzecią niedzielę adwentu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy, ale również wielu przybyłych gości.
Na początku 2022 roku z inicjatywy Katarzyny Chwałek–Bednarczyk, ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, a obecnie RCK w Rydułtowach powstał projekt pt. „Kornowac jest kobietą”. Jest podziękowaniem dla wyjątkowych kobiet, które działają na rzecz gminy Kornowac.
- To największe zadanie w historii naszej gminy - tak wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój mówi o wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej. Na zadanie przeznaczono prawie 42 mln złotych, przy dofinansowaniu unijnym opiewającym na kwotę prawie 21 mln złotych. W efekcie powstało ponad 30 km kanalizacji.