Nędza wśród gmin wiejskich i miejsko-wiejskich tradycyjnie rozpoczyna w powiecie raciborskim imprezy, na których małżeństwa otrzymują medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Tegoroczna uroczystość dla wójt Anny Iskały, jest o tyle wyjątkowa, bo ostatnia. Kolejna odbędzie się już po wiosennych wyborach samorządowych, w których wójt nie wystartuje.
- Czasami mi krew w żyłach staje - mówi wprost Gerard Fitzoń ze Sławikowa, kiedy spogląda na ruiny dawnego mostu. Wsie dzieli Odra, łączy jedynie prom, który dla miejscowych nierzadko jest przekleństwem. Chcieliby przeprawę, bo teraz, kiedy prom nie działa, pozostaje tylko objechanie powiatu raciborskiego dookoła. Problem z punktu Katowic...
Mniej mieszkańców, porodów i zgonów. Przytaczamy najważniejsze dane dotyczące ewidencji ludności dla gminy Nędza (sołectwa: Babice, Nędza, Ciechowice, Zawada Książęca, Łęg, Górki Śląskie i Szymocice).
Nowy rok przyniesie nowe stawki za śmieci w gminie Nędza. I znowu będzie drożej. Tym razem 36 złotych za osobę, choć w gminie podkreślają, że mogło być jeszcze więcej. Pomogły oszczędności, które udało się wypracować na przestrzeni 2022 roku.
- Dobra termoizolacja budynku ma na celu ograniczenie ubytku ciepła z wnętrza budynku, co z kolei prowadzi do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie - przypominają w Nędzy, zachęcając mieszkańców do udziału w pomiarach kamerą termowizyjną.
Kiedy przed laty brali ślub, nie spodziewali się, jak wiele wyzwań stoi przed nimi. Ale mimo przeciwności losu złożoną przysięgę dotrzymują od wielu lat. Urząd Gminy w Nędzy zorganizował jubileusze małżeńskie w sprawdzonej formule. Małżeństwa spotkały się w ośrodku Aqua-Brax w Szymocicach.
- Z bólem serca muszę wybierać do realizacji konieczne inwestycje, a te mniej pilne odsuwać w czasie. Co ważne, nigdy nie musiałam robić tak mocnej selekcji jak w trwającej kadencji - mówi Nowinom Anna Iskała. Z wójt Nędzy rozmawiamy o kondycji gminy, inwestycjach oraz pytamy o plany. Rozmawia Dawid Machecki.
Wraz z początkiem 2023 roku mieszkańcom Nędzy będzie potrzebny osobny kosz na bioodpady. W innym przypadku śmieci nie zostaną odebrane z posesji.
Do 2025 roku ma zostać rozliczona budowa tranzytu z Ciechowic do Nędzy, do 2024 roku ma trwać budowa. - Czy nie możemy przyspieszyć? - pyta przewodniczący rady Gerard Przybyła. W urzędzie wyjaśniają, że to wstępne założenia. - Chcemy wykonać to zadanie jak najszybciej - odpowiada wójt Anna Iskała.
- Nie wyraża się zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2023 rok środków stanowiących fundusz sołecki - zapisano w przyjętej przez Radę Gminy w Nędzy uchwale. To decyzja, która w tej formie podejmowana jest tam od lat. Ostatni fundusz do dyspozycji sołectw wyasygnowano w Nędzy w 2014 roku.
Dzisiaj (tj. 18 kwietnia) w Zawadzie Książęcej (gm. Nędza) odbyła się procesja konna. Uczestniczyli w niej nie tylko miejscowi, ale również mieszkańcy z inny wsi oraz miast. W procesji brali udział jeźdźcy konni, bryczki oraz przyozdobione traktory.
Wielkanocne Procesje Konne na powrót, po pandemicznej przerwie, powracają w pełnej krasie. Odbędą się w Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia, w: Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Zawadzie Książęcej i Raciborzu-Sudole.
Flurona, bo tak określa się tę podwójną infekcję, pojawiła się w Izraelu i w Hiszpanii. O jej wykryciu informują też węgierskie i brazylijskie media.
Święty Mikołaj zawitał 5 grudnia do Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, gdzie spotkał się z dziećmi. To już kolejna akcja na terenie gminy. Wcześniejsze zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy wspólnie z OSP w Nędzy, KGW Trójwioski i strażacy z Górek Śląskich. Takiego przedsięwzięcia nie zabrało także w Szymocicach.
Dopiero po kilku godzinach przywrócono prąd na terenie gminy Nędza oraz sąsiednich Jankowic. Awaria dotknęła ok. 2 tys. mieszkańców.
Nędza unieważniła przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy na przyszły rok, bo stawka zaproponowana przez oferenta była zbyt wysoka. - Chcemy uchronić się przed wzrostem cen - mówi Anna Iskała, wójt Nędzy.
Radni z Nędzy uszczegółowili statuty poszczególnych sołectw. Chodzi o okres sprawowania władzy sołtysa i rady sołeckiej, który nie będzie kończyć się wraz z kadencją organów gminy.