Mieszkańcy Łęgu koło Raciborza, miłośnicy motocykli i rajdów terenowych wybrali się na II edycję największego w Europie Środkowo-Wschodniej masowego wyścigu motocyklowego enduro.
Z samego rana straszyło deszczem, ale Minionki stały na straży dobrej pogody i przepędziły wszystko co złe na czas dożynek w Łęgu, które właśnie się rozpoczęły.
6 września w sołectwie Łęg odbędą się dożynki parafialne. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy! - zachęca sołtyska Gizela Nowak.
Kolejna nawałnica przetoczyła się przez powiat raciborski. Strażacy zawodowi razem z ochotnikami do późnych godzin nocnych pracowali przy usuwaniu szkód.
Słów zachwytu nie było końca. Że piknik dobrze pomyślany, że atrakcje i dla dzieci, i dorosłych. Że ludzie mogli się lepiej poznać. Że w tak małych miejscowościach każda taka impreza jest na wagę złota. Sołectwa Łęg, Ciechowice i Zawada Książęca z gminy Nędza postanowiły działać wspólnie i zorganizować I Zawadzki Piknik Rodzinny.
Występy, atrakcje dla dzieci, bogaty bufet z grillem. - Ale najważniejsze, że tak wielu mieszkańców zaangażowało się w organizację - podkreśla Gizela Nowak, sołtyska Łęgu. I Zawadzki Piknik Rodzinny już jutro 4 czerwca od 15.00.
Niestety, przyczyną większości zdarzeń tego typu jest podpalenie. Nie inaczej było również podczas minionego weekendu, gdy płonęły trawy na nieużytkach w Łęgu i Raciborzu.
Aż dwadzieścia razy w ciągu trzech dni wyjeżdżali do akcji raciborscy strażacy. Gasili rozmaite pożary, pomagali w zdarzeniach drogowych, ratowali mieszkańców Raciborza przed zabójczym tlenkiem węgla.
Anna Szurgacz po 12 latach sołtysowania w Łęgu zrezygnowała z ubiegania się o kolejną kadencję. Ostatecznie podczas zebrania wiejskiego wybrano nową sołtys - Gizelę Nowak (na zdj.)
- Nie pada, więc żeście nie grzeszyli - powiedział do wiernych przed świątynią w Zawadzie Książęcej miejscowy proboszcz - ks. Andrzej Śmieszek. W korowodzie z darami natury przemaszerowali starostowie dożynek Barbara Jezusek i Krystian Joszko z Ciechowic a wraz z nimi mieszkańcy gminy Nędza.
Ponad 14 tys. zł przeznaczono w tym roku z funduszu sołeckiego w Łęgu w gminie Nędza na rozbudowę placu zabaw w tamtejszym przedszkolu. Fundusze sołeckie są szansą dla wsi, a o ich przeznaczeniu decydują sami mieszkańcy.
Rada gminy Nędza po raz kolejny musiała się odnieść do sprawy państwa Bogusławy i Pawła Cieślów z Wisły Małej, którzy walczą z urzędem gminy Nędza o prawo do rozporządzania na swoich gruntach pod Łęgiem.
Tekst pochodzi z aktualnego wydania Nowin Raciborskich
Na terenie gminy Nędza ma powstać największe w województwie gospodarstwo szkółkarskie, tu znalazłoby pracę nawet 30 osób, ale na razie inwestorzy nie potrafią nawet wjechać na swoje pola
Tekst pochodzi z aktualnego wydania Nowin Raciborskich
W kwietniu odbyło się zakończenie projektu Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, pt. „Zakręceni w glinie i wiklinie”. Były to liczne warsztaty dotyczące wikliniarstwa oraz sztuki związanej z gliną i ceramiką.
Tekst pochodzi z aktualnego wydania Nowin Raciborskich
Podczas ostatniej sesji rady gminy w Nędzy, wójt Anna Iskała odniosła się do niedawnego przypadku masowej śmierci krów w gospodarstwie w Łęgu. Padło tam ponad 40 sztuk bydła.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Raciborzu bada przyczyny masowej śmierci krów w gospodarstwie w Łęgu.
Na początku bieżącego roku okazało się, że szkołę w Zawadzie Książęcej czeka reorganizacja. Z powodów oszczędności w budżecie gminy, powstał plan przeniesienia ze szkoły klas 4 – 6 do placówki w Nędzy.