Uchodźcy z Ukrainy w Kobyli świętowali Wielkanoc w obrządku wschodnim [ZDJĘCIA, WIDEO]
Kilkudziesięciu wojennych uchodźców z Ukrainy spotkało się w Domu Kultury w Kobyli, gdzie przygotowano dla nich świąteczne spotkanie. Zorganizowano je z racji przypadającej na niedzielę 24 kwietnia Wielkanocy, która właśnie tego dnia obchodzona jest w obrządku wschodnim. Spotkanie rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy górników, którzy zginęli na Pniówku i Zofiówce (o sytuacji w kopalniach na bieżąco piszemy TUTAJ).
Z powodu trwającej wojny wielu uchodźców święta spędza w Polsce. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla postanowiło wyjść naprzeciw tej sytuacji i zorganizowało dla przebywających na terenie gminy Kornowac obywateli Ukrainy świąteczne spotkanie. W organizację zaangażowały się wszystkie koła gospodyń wiejskich z terenu gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu.
Jak wylicza w rozmowie z Nowinami wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój, obecnie na terenie gminy przebywa około 80 obywateli Ukrainy, choć to liczba, która zmienia się z dnia na dzień. Dla części to tylko przystanek do dalszej podróży, dla innych miejsce dłuższego pobytu. Uchodźcy mieszkają u osób prywatnych oraz w Pogrzebieniu: u sióstr salezjanek, w oratorium oraz na parafii. - Pomagamy naszym gościom jak możemy - deklaruje wójt.
- Pomysł powstał spontanicznie. Chcieliśmy, aby w ten sposób nasi goście z Ukrainy, choć na chwilę zapomnieli o trwającej wojnie w ich kraju - mówi o zorganizowanym spotkaniu Marek Niewrzoł, sekretarz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla.
Janusz Szlapański, prezes organizacji, nadmienia, że gości w swoim domu wojennych uchodźców. Jedna z pań chcąc odwdzięczyć się za gościnę, nie raz przygotowała dla jego rodziny ukraiński poczęstunek. Tak zrodził się pomysł, aby połączyć siły polskich i ukraińskich gospodyń. W efekcie zorganizowano spotkanie w kobylskim domu kultury.
- Jedzenie łączy ludzi - podkreśla prezes Szlapański.
Oprócz jedzenia przygotowano także: warsztaty kulinarne, animacje dla dzieci, strażackie atrakcje oraz występy zespołów: Łan i Rzuchowianki, oraz artystów ze studia Ars (gościnnie z muzykami wystąpiła Diana Perekrestowa - młoda wokalistka z Kijowa), którzy przybyli tam ze swoją nauczycielką, Elżbietą Biskup.
W rolę tłumacza polsko-ukraińskiego wcieliła się Olesia Nikolenko, która także opowiedziała jakie zwyczaje i tradycje Wielkanocne kultywuje się w jej kraju. Wsparcie techniczne udzielił Jacek Pytlik z "Unister Sound".
Czytaj także:
Ludzie
Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa
Wójt gminy Kornowac.