Z Gerardem Drobnym , ostatnim sołtysem nieistniejącej już Ligoty Tworkowskiej, rozmawiamy o historii tej niezwykłej wsi, dramacie wielkiej powodzi z 1997 roku oraz przesiedleniach pod budowę Zbiornika Racibórz Dolny.
W Wiejskim Domu Kultury w Grabówce odbyło się tradycyjne spotkanie ligocików czyli mieszkańców nieistniejącej już wsi Ligota Tworkowska, która została wysiedlona w związku z budową zbiornika Racibórz Dolny.
Drugie spotkanie z Pawłem Porwołem odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem.
Z dyrektorem GOKSiR w Lubomi - Jarosławem Wieczorkiem rozmawiamy o tym jak wyglądała kultura w gminie Lubomia w roku ubiegłym, planach i pomysłach.
Temat wyborów do parlamentu niemieckiego zdominował Nowiny w styczniu 1912 roku. Polakom trudno było przełknąć gorycz porażki. Tym bardziej, że strona niemiecka nie zawahała się sięgnąć po naganne moralnie, ale... skuteczne metody. Wojciech Żołneczko
Niezgoda w rodzinie ze Studziennej, kolejne ofiary kąpieli w Odrze i nagroda za pomoc w wykryciu fałszerzy pieniędzy – to tylko część tematów opisanych na łamach Nowin w czerwcu 1911 r. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Wojciech Żołneczko
W 30 rocznicę pierwszych wyborów samorządowych przypominamy, kto w wyniku tych wyborów rządził naszymi gminami 30 lat temu. Tym razem sprawdziliśmy, kto sprawował władzę w gminie Lubomia.
We wtorek, 1 maja nad zbiornikiem Nieboczowy w Ligocie Tworkowskiej doszło do śmiertelnego wypadku. 63-letni wędkarz wjechał samochodem do wody. Jego ciało z dna żwirowni wydobyli nurkowie.
AKTUALIZACJA
Kilka dni temu Komendant Społecznej Straży Rybackiej w Raciborzu, został poinformowany przez wędkarzy o nielegalnym wysypisku śmieci, opon i innych nielegalnych materiałów.
Gerard Drobny, sołtys Ligoty Tworkowskiej zwrócił się na ostatniej sesji rady gminy do włodarzy Lubomi o oznaczenie miejsca, w którym jeszcze niedawno w Ligocie stała kaplica.
– Tu był dom, tu też – patrzymy na bujną, wysoką trawę pełną kwiatów słuchając słów Gerarda Drobnego, sołtysa Ligoty Tworkowskiej.
Poziom wody w Odrze, choć alarmowy, wciąż jest zbyt niski, aby woda zaczęła przelewać się przez grodzie Polderu Buków.
Niewiele zostało z osobowego deawoo tico po zderzeniu z toyotą corollą. Ruch na drodze został wstrzymany na około godzinę.
17 listopada w Grabówce odbyły się uroczystości związane z oddaniem do użytku dwóch nowych obiektów – świetlicy oraz kaplicy. - Dla nas to radosne wydarzenia, dla mieszkańców Ligoty pewnie trochę smutne – mówi Gabriela Świerzy, sołtyska Grabówki. Świetlica została oficjalnie nazwana Wiejskim Domem Kultury imienia Ligoty Tworkowskiej.
W Ligocie nie sposób już mieszkać, ale też niektórzy mimo chęci nie mogą się stąd wyprowadzić.
Policjanci z Wodzisławia Śląskiego wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w dniu 29 lipca około godziny 17.30 w Bukowie na ulicy Stawowej. Kierujący samochodem Opel Astra jadąc z kierunku Ligoty Tworkowskiej ulicą Stawową na prostym odcinku drogi zjechał na lewe pobocze, a następnie do przydrożnego rowu.
W Ligocie Tworkowskiej zachował się kompleks międzywojennych kamieni granicznych, które w latach 1922-1939 znakowały granicę między Polską a Niemcami. Chętnie w swoich zasobach widziałoby je Muzeum Straży Granicznej w Szczecinie.