W sobotę, 22 lutego w Wiejskim Domu Kultury odbyła się kolejna edycja zabawy integracyjnej zorganizowanej przez radę rodziców. Imprezę prowadził DJ Mariano.
Panie z koła gospodyń wiejskich w Bukowie zorganizowały wyjątkowe obchody walentynek. W atmosferze pełnej ciepła, radości i miłości, uczestnicy spędzili ten wieczór na wspólnych rozmowach oraz delektowaniu się pysznymi potrawami przygotowanymi przez gospodynie.
Od kilku lat Magdalena i Kamil Klimkowie koncertują jako Zakochany Duet. Młodzi artyści sakramentalne „tak” powiedzieli sobie 30 sierpnia 2023 roku. Jak sami mówią, połączyła ich muzyczna pasja.
Rozpoczynają się prace geodezyjne, mające na celu modernizację ewidencji gruntów i budynków na terenie części Wodzisławia Śląskiego. Tym razem geodeci odwiedzą posesje w obrębach ewidencyjnych Jedłownik, Radlin i Kokoszyce.
W niedzielę, 9 lutego doszło do pożaru w budynku gospodarczym przy ulicy 3 maja w Syryni. Na miejsce skierowano jednostki PSP i OSP. Sytuacja została szybko opanowana.
W środę, 5 lutego w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowie odbył się kolorowy bal przebierańców, w którym uczestniczyli najmłodsi mieszkańcy.
Sześć zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem, który wybuchł w budynku gospodarczym przy ulicy Tartakowej w Lubomi.
Do 28 lutego rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub drób i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z kilkudziesięciu chorób zakaźnych, mogą ubiegać się w o refundację 70 proc. opłaconej składki.
Zakład Wodociągowo-Kanalizacyjny poinformował o problemach, które wystąpią 21 stycznia w Lubomi.
Spotkanie stowarzyszenia Razem dla Śląska zgromadziło przedstawicieli organizacji pozarządowych i społeczników, stając się przestrzenią do wymiany doświadczeń i tworzenia planów na przyszłość.
Legendy a realia historyczne – b) Wojna trzydziestoletnia Kolejna legenda dotycząca zagadkowego Kopca z pogranicza Syryni i Lubomi mówi o jego powstaniu w okresie trwania na Śląsku tzw. wojny trzydziestoletniej. Wojna ta toczyła się w latach 1618-1648 pomiędzy państwami katolickimi pod rządami Habsburgów a protestanckimi państwami Rzeszy...
W kościele pw. Św. Anioła Stróża w Gorzycach odbył się wyjątkowy koncert kolęd, podczas którego zaprezentowali się m.in. laureaci XVII Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda".
NSZZ RI Solidarność w porozumieniu z innymi organizacjami współorganizuje protest rolników, który odbędzie się 3 stycznia w Warszawie.
Legendy a realia historyczne a. Scytowie i Tatarzy Pierwsza z przytoczonych tu legend mówi, iż Kopiec na szczycie wzgórza pomiędzy Syrynią i Lubomią jest zbiorową mogiłą scytyjskich najeźdźców na okoliczne wsie i poległych w walce z nimi mieszkańców tych wiosek. Kiedy bowiem Scytowie usiłowali zdobyć Racibórz, na niebie ukazał...
Rok 2024 nie był łatwy dla rolników. Odbyły się protesty związane z wprowadzeniem unijnego Zielonego Ładu, była też powódź, która przyniosła straty. Jaki będzie rok 2025? Z czym będą musieli zmagać się rolnicy? Jak wskazują eksperci rolnictwo ciągle będzie miało "pod górkę". Jest bowiem wiele spraw niepokojących.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z prośbą o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu.
W połowie września tego roku południową Polskę znów dotknęła powódź. Choć w wielu miejscach miała dramatyczny przebieg, to jej zasięg był nieporównywalny z kataklizmem, który spustoszył południe i zachód kraju w lipcu 1997 r. Wtedy zginęło 56 osób, a straty oszacowano na 3,5 mld dolarów. Pod wodą znalazły się duże nadodrzańskie...