Mirosław Lenk
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
ur. 12 sierpnia 1958 w Żaganiu – polski samorządowiec, od 2006 prezydent Raciborza. Posiada wykształcenie wyższe, ukończył studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 1983–1995 był nauczycielem, a następnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu. W latach 1999–2002 zajmował stanowisko naczelnika wydziału edukacji, a następnie wiceprezydenta Raciborza. W 2002 przegrał w drugiej turze bezpośrednich wyborów samorządowych z Janem Osuchowskim. Do 2006 sprawował urząd sekretarza powiatu raciborskiego. 27 listopada 2006 w wyniku drugiej tury wyborów samorządowych został wybrany na prezydenta Raciborza. W 2010 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku uzyskał reelekcję w pierwszej turze. Jest żonaty, ma dwóch synów. W 2018 r. przegrał z Dariuszem Polowym wybory na prezydenta Raciborza.
Po sukcesie jakim okazało się utworzenie strefy dla małych przedsiębiorstw przy ul. Bartka Lasoty (pomysł z ubiegłej kadencji wdrożony przez Mirosława Lenka i Irenę Żylak), trwają prace nad kolejnym takim obszarem na terenie Raciborza.
Wycinka 4 lip przy ul. Lwowskiej znów stanęła na forum rady miasta. To tematu wrócił radny Piotr Klima, który z ekologiem Bogusławem Siwakiem zorganizował ostatnio spotkanie pod lipami obok przyszłego przedszkola dla niepełnosprawnych.
W kadencjach prezydenta miasta, gdy funkcję tę pełnił Mirosław Lenk, w Raciborzu remontowano rocznie po kilka kamienic komunalnych, docieplając je i wymieniając źródło ciepła. Teraz proces znacznie wyhamował.
Piotr Klima stwierdził na posiedzeniu komisji gospodarki 23 lipca, że to wygórowana cena za skorzystanie z szaletu w miejskim parku, który otwarto tuż przed wakacjami. - Dzieci często korzystają z toalety, to uderza po kieszeni rodziców - mówił radny. Poparł go Mirosław Lenk, ale wyjaśnienia rzeczniczki magistratu wszystkich uspokoiły.
W piątek 24 lipca o godz. 17.00 ma się odbyć społeczna wizja lokalna w sprawie planowanej wycinki kilku drzew przy budynku tzw. Słoneczka, który Miasto sprzedało niedawno prywatnemu inwestorowi. Poinformował o tym w czwartek radny Piotr Klima na lipcowym posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej.
Żeby obronić się przed wciąż rosnącymi stawkami za odbiór odpadów samorządy zamierzają utworzyć porozumienie w tej sprawie i przystąpić do prac nad koncepcją utworzenia związku międzygminnego. Ten zająłby się zadaniami z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.
Organizatorką spotkania była posłanka Gabriela Lenartowicz. - Zaprosiłam raciborzan na wspólne kolportowanie materiałów promujących Rafała Trzaskowskiego. Pytaliśmy na rynku, jakiej Polski, jakiego samorządu raciborzanie oczekują i jakiego prezydenta by chcieli. Poglądy są różne, ale zostaliśmy przyjęci ciepło w ten tradycyjny...
Mimo wniosku oraz prośby, jakie złożyło dwoje radnych, przewodniczący rady miasta w Raciborzu Leon Fiołka (na zdj.) obstał przy swoim i nie pozwolił głosować porządku obrad czerwcowej sesji nadzwyczajnej.
– Jeśli zarzuty w tej sprawie się potwierdzą, to wszyscy zostaliśmy okradzeni – stwierdził na ostatniej sesji rady powiatu Paweł Płonka. To od niego przed rokiem starosta raciborski dowiedział się o budzącej kontrowersje sytuacji w dzielnicy Raciborza.
W stolicy powiatu raciborskiego zamierzają utworzyć spółkę z najsłynniejszego raciborskiego klubu piłkarskiego.
Raciborski samorząd przymierza się do utworzenia spółki z o.o. z największego klubu piłkarskiego w powiecie. Prezydent Polowy zapewnia, że futbol w mieście zyska na tym rozwiązaniu. Największym sceptykiem jest w radzie jego poprzednik w prezydenckim fotelu.
Teren osadników po dawnej cukrowni Racibórz, który w planach miasta figuruje jako „zieleń parkowa”, miał zmienić się w kopalnię piasku i żwiru. Starał się o to właściciel nieruchomości, czyli Zakład Remontowo-Budowlany Kampka. Teraz specjaliści sprawdzają, czy wobec fiaska starań przedsiębiorcy o przyznanie koncesji na eksploatację...
Urząd miasta szykuje się do nowego przetargu na wywóz śmieci. Sposobem na obniżenie kosztu usługi ma być rezygnacja z odrębnego wywożenia popiołów i żużli.
Początkowo mówiono tylko o apelu Rady Miasta Racibórz do wojewody śląskiego, którego postrzega się jako „winnego” przekształcenia szpitala rejonowego w zakaźny i pozbawienia miasta oraz powiatu poradni specjalistycznych. Na sesji 29 kwietnia pojawiły się kolejne propozycje, do kogo apel rady ma trafić.
Na zdalnej sesji Rady Miasta Racibórz szef komisji gospodarki miejskiej zaproponował rozważenie rozbudowy oddziału do 100 łóżek (obecnie 11) jako pawilonu dla chorych na COVID-19 i otwarcia reszty szpitala na Gamowskiej dla innych pacjentów. W czasie obrad poparli go Zuzanna Tomaszewska i Mirosław Lenk.
- W sytuacji kryzysowej należy pozwolić działać głowie miasta. Rola rady jest wtedy mniej ważna. Nie należy bić piany, ścigać się politycznie. Najważniejsze to ochronić mieszkańców w sytuacji kryzysowej - mówi nam były włodarz Raciborza Mirosław Lenk.
W środę 11 marca w Syryni odbyło się zebranie wiejskie poświęcone planom budowy asfaltowni w Bukowie. Z około setką mieszkańców spotkali się m.in. wójt Lubomi Czesław Burek i prezydent Raciborza Dariusz Polowy.