Jerzy Dębina
Aktor, poeta, animator kultury, artysta
Ur. 26.09.1957, zawód wyuczony: fotografik. Fot. NaM
W Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej pokazano fotografie wykonane w ramach projektu, który miał na celu zatrzymanie elementów kultury byłych mieszkańców województw: wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego. To działanie realizowane przez Centrum Kultury i Sportu Tkalnia wraz z Miejską i Gminną Biblioteką w Kietrzu.
Ryszard Paurowski ma otrzymać kolejną szansę, by ozdobić ścianę raciborskiej kamienicy. Tym razem chodzi o prywatną własność, ale pracę artysty ma sfinansować Miasto. Honorarium wynosi 25 tys. zł.
- Jak szukać prawdziwego świata? - spytała publikę w parku Roth dyrektor Joanna Maksym-Benczew i zapowiedziała słowno-muzyczną podróż poetycką. Na scenie w muszli koncertowej udali się w nią: Maria Dębina studentka II roku Akademii Muzycznej, zwyciężczyni międzynarodowych konkursów; Jerzy Dębina - mistrz recytacji i Kuba Blokesz,...
Czworo mieszkańców Raciborza odebrała z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Pierwszym zorganizowanym przez RCK wydarzeniem artystycznym z udziałem publiczności po przerwie spowodowanej epidemią było sobotnie spotkanie z nowym numerem „Almanachu Prowincjonalnego”. Zaprezentowano go w ogrodzie Domu Kultury „Strzecha”, w wakacyjnej scenografii i przy wsparciu standardów jazzowych.
W piątek, 21 lutego sala widowiskowa DK Strzecha wypełniła się słuchaczami do ostatniego miejsca. Miłośnicy piosenki autorskiej i pięknego słowa zgromadzili się, aby być świadkami spotkania artystycznego po wielu, wielu latach przerwy. Na scenie „Strzechy” wystąpili raciborzanin Jerzy Dębina oraz lider Lubelskiej Federacji Bardów, Jan Kondrak.
Jakże mogło być inaczej. Tradycji RCK stało się zadość i sala kameralna Domu Kultury „Strzecha” zamieniła się w magiczną przestrzeń, gdzie ze sceny w dzień św. Walentego wyznawano sobie miłość.
Ćwiczyła dżudo, grała na wiolonczeli, ale pochłonęło ją aktorstwo. Koncertował w całej Polsce i współpracował ze sławami polskiej sceny muzycznej, będąc najmniej znanym w Raciborzu. Mowa o Agnieszce Rajdzie z Teatru Tetraedr, która zbiera kolejne laury ogólnopolskich konkursów oraz Jerzym Dębinie, twórcy i wykonawcy, współorganizatorze...
Po raz kolejny podopieczna Raciborskiego Centrum Kultury zajęła wysokie miejsce na ważnym konkursie recytatorskim. Zuzanna Wieczosek, bo to o niej mowa, zdradza Nowinom kulisy przygotowań.
Almanach Prowincjonalny ma już 15 lat. O pomyśle na stworzenie pisma, jego początkach oraz nazwie rozmawiamy z Markiem Rapnickim (na zdj.), redaktorem naczelnym półrocznika literacko-kulturalnego wydawanego w Raciborskim Centrum Kultury.
- Gratulacje dla Zuzanny Wieczosek (na zdj.) za zajęcie II miejsca w IX Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. R. Brandstaettera oraz dla Jerzego Dębiny za przygotowanie Zuzanny. Konkurs im. Brandstaettera to święto kultury mówionej w Polsce i początek pięknych artystycznych biografii, czego Zuzannie życzymy z całego serca – mówią...
To będzie jedyne takie spotkanie muzyczne w Polsce. I to właśnie Raciborskie Centrum Kultury ugości wyjątkową artystkę. Mowa o koncercie pt. „Brazylijskie Noce – Noites Brasileiras” w wykonaniu brazylijskiej wokalistki jazzowej Gabrieli Kozyry-Lopes.
Tegoroczna odsłona Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego okazała się szczęśliwa dla Raciborza. Stało się tak za sprawą dwóch reprezentantek naszego miasta, które otrzymały wyróżnienie w różnych kategoriach. Co ciekawe, w recytacji ostatnia nagroda, która trafiła do Raciborza, była przyznana ponad 30 lat temu. O niebywałym sukcesie...
Centralne Spotkania Laureatów 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w dniach 12-15 czerwca w Ostrołęce okazały się szczęśliwe dla podopiecznej Raciborskiego Centrum Kultury.
Czym jest poezja? Co popycha twórcę do pisania? Jaka jest funkcja poezji? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć Jerzy Dębina, Jacek Molęda, Janusz Nowak i Marek Rapnicki 25 listopada podczas promocji 26. numeru "Almanachu Prowincjonalnego".
W tym odcinku sekcja dziennikarska Klubu dla Młodzieży "Strefa" pyta o Racibórz artystę Jerzego Dębinę.
W radiowej Trójce można już usłyszeć piosenkę "Chłopcy od pustki" w wykonaniu Adama Nowaka, lidera grupy "Raz, dwa, trzy". Słowa piosenki, nawiązujące do twórczości ks. Jana Twardowskiego, napisał raciborzanin Jerzy Dębina.