Grzegorz Matusiak
Poseł na Sejm RP
Grzegorz Matusiak (ur. 24 lutego 1961 r. w Jaworznie) – polski samorządowiec, inżynier, przewodniczący rady miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju w latach 2010–2011, poseł na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji.
Z wykształcenia inżynier automatyk, ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Został pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka. W 1989 wstąpił do NSZZ "Solidarność". Przez kilkanaście lat przewodniczył zarządowi osiedla Zofiówka.
Działał w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski. W wyborach samorządowych w 2006 i w 2010 był wybierany do rady miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju. W 2010 kandydował jednocześnie bez powodzenia na urząd prezydenta tego miasta, przegrywając w pierwszej turze. Objął następnie funkcję przewodniczącego rady miejskiej VI kadencji. W 2011 wystartował w wyborach parlamentarnych (również jako przedstawiciel PiS). Uzyskał mandat poselski, otrzymując 6889 głosów w okręgu rybnickim. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w kolejnych wyborach parlamentarnych - w 2015, 2019 i 2023 roku.
Jest żonaty, ma syna.
Członkowie Ruchu Narodowego z Jastrzębia napisali list otwarty do posła Grzegorza Matusiaka (PiS). Pytają w nim, co poseł do tej pory zrobił w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i górnictwa.
Posłanka PiS Teresa Glenc otwarła 22 stycznia biuro poselskie. Mieści się przy ulicy Targowej 11 w Wodzisławiu Śl.
Który z posłów nic nie zarobił? Kto spłaca dwa kredyty hipoteczne, a kto pożyczył blisko 90 tys. zł na kampanię wyborczą? Kto ma trzy samochody, a kto wart 100 tys. zł księgozbiór? Takie ciekawostki znajdują się w niedawno opublikowanych oświadczeniach majątkowych parlamentarzystów nowej kadencji.
Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w gminie 1077 głosów. Najwięcej - 361 - Izabela Kloc, drugi wynik uzyskał Grzegorz Matusiak - 248.
22 października Prezydent Polski, Andrzej Duda, powołał do Rady Dialogu Społecznego byłego prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosława Zagórowskiego. Z tą decyzją nie zgadzają się poseł Grzegorz Matusiak (PiS) i kandydat na posła Norbert Małolepszy (PiS).
Kandydat na posła i aktualny wiceprzewodniczący rady miasta, Norbert Małolepszy nie otrzymał poparcia od swoich kolegów z Prawa i Sprawiedliwości. Otrzymał jednak rekomendację "jedynki" na liście PiS-u do Sejmu, Izabeli Kloc. Cała sprawę komentuje.
Dwóch posłów z naszego miasta kandyduje w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Sprawdziliśmy, kto jest bardziej aktywny w Sejmie, przynajmniej według statystyk. Przypomnijmy, wybory odbędą się w niedzielę 25 października.
Radni jastrzębskiego Prawa i Sprawiedliwości poparli dziś oficjalnie posła Grzegorza Matusiaka jako kandydata na posła w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Radny Norbert Małolepszy, również startujący z jastrzębskiego PiS, poparcia kolegów z klubu nie uzyskał.
Przedwyborcze sondaże wskazują kilku faworytów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Kampanijna walka trwa, a kandydaci walczą o lepszą ekspozycję swoich materiałów wyborczych. Kandydaci zaklejają plakaty konkurentów. Nawet z własnej listy.
W poniedziałek 14 września zarejestrowane zostały listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmu w okręgu nr 30 oraz senatu w okręgach nr 72 i 73. W ramach zjednoczenia prawicy, na listach pojawili sęi również członkowie partii Solidarna Polska.
Wybory za niespełna trzy miesiące – trwają przymiarki do list wyborczych. Nerwowa atmosfera panuje w szeregach Platformy Obywatelskiej, która według sondaży nie wprowadzi do Sejmu RP tylu posłów co przed czterema laty.
23 lipca z mównicy sejmowej, pełnomocnik rządu ds. górnictwa i wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, mówił o sytuacji JSW oraz o sprzedaży m.in. Spółki Energetycznej Jastrzębie. Sprawa jest pod kontrolą.
Nareszcie nadeszła wielka chwila przez tyle pokoleń górnośląskich upragniona! Nareszcie nastał wielki radosny dzień przez wszystkie serca polskie pożądany! Śląsk łączy się dzisiaj z Matką Ojczyzną! - wygłoszone 20 czerwca 1922 roku na katowickim rynku przemówienie Wojciecha Korfantego wybrzmiało ponownie, tym razem w Raciborzu.
Do Jastrzębia-Zdroju przyjechał poseł i prawnik Kazimierz Smoliński (PiS), który ma się zająć sprawą górników poszkodowanych w czasie manifestacji przed JSW.
Osoby, które ucierpiały w starciach z policją przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Oferuje ją poseł Grzegorz Matusiak.
Poseł z Jastrzębia, Grzegorz Matuskak (PiS), prosi o włączenie się do sprawy JSW wicepremiera Janusza Piechocińskiego, prezydent Annę Hetman oraz kolegę z poselskiej ławy, Krzysztofa Gadowskiego (PO).
Grzegorz Matusiak zamknął swoje biuro poselskie w Wodzisławiu, bo okazało się, że zatrudniony był w nim skazany za przyjmowanie łapówek Marek H. Mężczyzna już nie pracuje u posła.