Marek Krząkała
Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.
Marek Grzegorz Krząkała (ur. 22 października 1967 r. w Rybniku) – polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.
Ukończył studia z zakresu germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował jako nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego (w 1996 uzyskał uprawnienia tłumacza przysięgłego).
Od 2002 należy do Platformy Obywatelskiej, jest liderem tej partii w Rybniku, zasiada w radzie regionu i radzie krajowej PO. W latach 2006-2007 był radnym rybnickiej rady miejskiej, od 25 listopada 2006 do 25 kwietnia 2007 zajmował funkcję jej przewodniczącego.
W wyborach parlamentarnych w 2007, zdobywając 15 469 głosów, uzyskał mandat poselski w okręgu wyborczym Rybnik. Wszedł w skład Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Spraw Zagranicznych. Objął funkcję wiceprzewodniczącego Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej, został członkiem Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 25 938 głosów. Ponownie wybrany posłem w 2015, 2019 i 2023 roku.
Posłowie Marek Krząkała (PO) oraz Paweł Jabłoński (PiS) są zgodni co do tego, że incydent z Grzegorzem Braunem w roli głównej szkodzi pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Grzegorza Brauna bierze w obronę poseł Konfederacji Roman Fritz z Rybnika, który zadaje szereg pytań.
AKTUALIZACJA
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Wyniki głosowania były zaskakujące, bowiem wokół projektu skupiła się szeroka koalicja posłów, również z PiS. Sprawdziliśmy, jak głosowali posłowie z naszego regionu.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę dotyczącą obsadzenia składów osobowych stałych komisji sejmowych. Postanowiliśmy sprawdzić, w których komisjach będą działać posłowie z okręgu numer 30. Okazuje się, że żadna z tych komisji nie będzie miała reprezentacji dwóch posłów z Raciborza. Wiemy dlaczego.
AKTUALIZACJA
Wybory parlamentarne, który odbyły się 15 października przyniosły niespodziewany wynik. Powiat wodzisławski nie ma swojego przedstawiciela w Sejmie. Sytuacja jednak może się zmienić i to w bardzo krótkim czasie.
117 osób spośród 460 posłów debiutuje w ławach sejmowych, 27 wraca do nich po przerwie. Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, w trakcie którego posłowie składają ślubowanie. To od tego momentu stają się pełnoprawnymi przedstawicielami swoich wyborców w parlamencie na kolejne cztery lata. Sejm wybrał na Marszałka Sejmu Szymona...
AKTUALIZACJA
13 listopada pracę inauguruje Sejm X kadencji wybrany w wyborach z 15 października. Na pierwszym posiedzeniu swój rząd do dymisji poda Mateusz Morawiecki.
Prawie 40 tys. zł otrzymają parlamentarzyści, którzy nie zasiądą w Sejmie i Senacie nowej kadencji.
Stacja do tankowania wodoru działa przy ul. Budowlanych 6 w Rybniku. Otwarto ją 30 października 2023 r. Inwestycję zrealizowała spółka PAK-PCE Stacje H2 na terenie dzierżawionym od miasta, nieopodal dworca autobusowego.
Tradycyjnie w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia oficjalnych zaświadczeń potwierdzających uzyskanie mandatu parlamentarzysty.
Zatrzymamy megalomański, aspołeczny i aekonomiczny, nieracjonalny projekt. Zadbamy o to, aby do naszego regionu dojeżdżała kolej przyjazna, szybka, ale nie przejeżdżająca po ludzkim życiu i domach - deklarowała w Rybniku Gabriela Lenartowicz. Na rynku odbyła się w środę, 18 października powyborcza konferencja prasowa, podczas której...
Co jest skuteczniejsze? Zabezpieczyć swój matecznik, czy może wyjść z szeroką kampanią regionalną?
W Jastrzębiu-Zdroju wyborcy tłumnie poszli do urn wyborczych, aby oddać głos na swoich kandydatów w wyborach do sejmu i senatu. Jastrzębie-Zdrój podzielone było na 38 obwodowych komisji wyborczych. Wyniki z Jastrzębia-Zdroju PKW podało jako ostatnie z miast okręgu 30. Trzeba było na nie czekać do poniedziałkowego wieczora.
Do Sejmu RP dostali się: Michał Woś, Paweł Jabłoński, Bolesław Piecha, Grzegorz Matusiak, Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz, Łukasz Osmalak i Roman Fritz. Poza Sejmem są Mieczysław Kieca, Mirosław Duży i Teresa Glenc. To wyniki wyborów na podstawie danych PKW (100% obwodów głosowania).
AKTUALIZACJA
Porównaliśmy oświadczenia majątkowe senatorów i posłów, które złożyli na początku i na końcu kadencji. Większość pomnożyła oszczędności, niektórzy spłacili kredyty, jeszcze inni przesiedli się do nowych samochodów, ale nie wszyscy.
Kto wygrywa wybory parlamentarne? W przypadku Senatu sprawa jest prosta, bo Polska została podzielona na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. W każdym okręgu wygrywa kandydat, który zdobędzie najwięcej ważnych głosów. W przypadku wyborów do Sejmu sytuacja jest bardziej skomplikowana z uwagi na ordynację proporcjonalną opartą na...
O wciąż tych samych twarzach w wyborach do Sejmu, reparacjach od Niemiec i kampanii wyborczej "w starym stylu" rozmawiamy z posłem Markiem Krząkałą - posłem Koalicji Obywatelskiej i kandydatem w wyborach do Sejmu.
W sierpiniu i wrześniu tego roku działacze i sympatycy największych ugrupowań wsparli partie polityczne kwotą ponad 200 tys. zł. W zestawieniu przoduje trzech parlamentarzstów PiS, którzy wpłacili na konto partii tyle, co lokalni działacze pozostałych formacji razem wziętych.