Mirosław Ruszkiewicz
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu.
Jest dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu od 1 września 2012 r. Wcześniej był dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu-Zdroju oraz wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Ma 40 lat, mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Z wykształcenia jest socjologiem. Jego pasje to góry, kolarstwo górskie, narty biegowe, narty skiturowe.
Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu zdobył środki finansowe na program szkoleniowy dla bezrobotnych kobiet w wieku 30+. O znaczeniu szkoleń dla skutecznego poszukiwania pracy, stypendiach oraz potrzebach lokalnego rynku pracy z dyrektorem Mirosławem Ruszkiewiczem rozmawiał Wojtek Żołneczko.
Ponad dwa tysiące ofert pracy w kraju i zagranicą. Rzesza oficjeli biorących udział w otwarciu imprezy (na czele z posłanką Gabrielą Lenartowicz, starostą Ryszardem Winiarskim i dyrektorem PUP Raciborzu Mirosławem Ruszkiewiczem) oraz tłum osób bezrobotnych. Tak w wielkim skrócie można opisać Powiatowe Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Raciborzu.
– Zapraszamy zarówno osoby bezrobotne i poszukujące pracy, jak i osoby zatrudnione, chcące zmienić pracę – mówi Mirosław Ruszkiewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu.
17 członków należących do Powiatowej Rady Rynku Pracy w piątek, 17 lutego, spotkało się w siedzibie EKO-OKIEN. Uczestnicy omówili najważniejsze zagadnienia związane z obecną sytuacją na rynku pracy. Mieli też okazję na żywo zobaczyć jak funkcjonuje największy zakład w powiecie raciborskim oraz poznać zasady rekrutowania pracowników...
To wydarzenie bez precedensu w regionie. Producent okien z Kornic poszukuje 900 nowych pracowników. Rekrutacja prowadzona jest drogą elektroniczną, ale również tradycyjnymi metodami.
Strefa spa, kuchnia molekularna, roboty - to tylko niektóre z atrakcji imprezy edukacyjnej, której adresatem są gimnazjaliści z regionu Raciborza, Rybnika i Wodzisławia. Uczniowie raciborskich szkół średnich pokażą swoim młodszym kolegom, czego uczą się w swoich szkołach. Warto!
W internetowych komentarzach powielany jest zarzut, który nosi znamiona skandalu. Otóż prezydent Raciborza miał wykorzystać swoje wpływy w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu, aby w tej miejskiej spółce została zatrudniona jego przyszła synowa.
Na raciborski rynek pracy wkraczają dwaj nowi gracze. OSM Bieruń i firma Empol stworzą kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Już przyjmują. Także aktywne w pozyskiwaniu pracowników są tej wiosny największe firmy miasta i powiatu.
Z miesiąca na miesiąc powiatowy rejestr bezrobotnych powiększył się o 295 osób. Co ciekawe, tak znaczy wzrost bezrobocia nie ma związku z załamaniem lokalnego rynku pracy a... polityką.
- Nagroda, jak i wyróżnienie jest tym cenniejsze, bo przyznane przez samych klientów korzystających na co dzień z usług Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu - informuje Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu.
– Bezrobotny nie jest obywatelem drugiej kategorii – uważa radny Dawid Wacławczyk krytykując obsługę ludzi bez pracy w raciborskim pośredniaku.
Z Mirosławem Ruszkiewiczem – dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu rozmawiamy o perspektywie obniżki stopy bezrobocia w powiecie raciborskim, kto na tym zyska, a kto straci, stażach i wynagrodzeniach, które... muszą iść w górę.
Bezrobotny umówił się na rozmowę z dyrektorem pośredniaka. W dniu spotkania wstawił się w urzędzie o umówionej porze. Niestety nie zastał dyrektora i nie dowiedział się gdzie ten przebywa. Potrzeba było pracy komisji rewizyjnej powiatu by wyjaśniono tę sprawę.
Rosnące potrzeby pracodawców z powiatu raciborskiego przekładają się z jednej strony na spadek bezrobocia, a z drugiej strony na zwiększenie pozycji pracowników (szczególnie tych wykwalifikowanych) w kontaktach z pracodawcami.
O perspektywie spadku bezrobocia nienotowanego blisko od dekady, potrzebie kształcenia „zawodowców” i... braku chęci do pracy rozmawiamy z Mirosławem Ruszkiewiczem, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu.
Kiedy urzędnicy mogą wykreślić osobę bezrobotną z rejestru? Dlaczego niektórzy bezrobotni już na wstępie mówią, że nie chcą pracować, a mimo to figurują w rejestrze? Jakie mają z tego korzyści? Odpowiadamy na te i inne ciekawe pytania.
W Wypożyczalni i Czytelni Naukowej, Rynek 12 [MiPBP Racibórz] odbyła się debata „KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI - JAK ROZWINĄĆ NASZE SKRZYDŁA?".