Wojciech Krzyżek
Zastępca Prezydenta Wodzisławia
(ur. 1965) – raciborski polityk, I Zastępca Prezydenta miasta Racibórz ds. gospodarczych. W latach 1989–2001 związany z Urzędem Miasta Racibórz, gdzie pełnił funkcję m.in. naczelnika Wydziału Inwestycji i Urbanistyki oraz wiceprezydenta Raciborza (2001–2002). W latach 2003–2006 zajmował stanowisko dyrektora Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Po wyborach samorządowych w 2010 r. ponownie objął urząd I Zastępcy Prezydenta Raciborza. 3 grudnia 2019 r. został wiceprezydentem Wodzislawia
Na kwietniowej sesji prezydent Raciborza stwierdził, że od 2 lat jest oczywiste, że Regionalna Droga Racibórz - Pszczyna nie powstanie od razu w całości. - Nie możemy sobie pozwolić na trasę jednojezdniową - podkreślił. Odniósł się w ten sposób do zapytań radnych, którzy dopytywali o planowaną inwestycję.
Ogródek słynie już tylko jako noclegownia bezdomnych, którzy "załatwiają się tam". W najbliższych latach zmieni się nie do poznania. Na czerwiec zaplanowano wykonanie dokumentacji projektowej. Właśnie zakończono etap konsultacji.
Miasto zmieni wysokość opłaty śmieciowej. Ze szczegółami urzędnicy zwlekają. - Nie chcemy spalić tematu. Obawiamy się, że zostanie wykorzystany do walki politycznej - powiedział 21 kwietnia członkom komisji gospodarki wiceprezydent Wojciech Krzyżek. Radny Jan Wiecha prosił by ze sprawą nie czekać, bo to dla raciborzan drażliwy punkt.
Mechaniczno-biologiczna instalacja do przetwarzania odpadów miała działać na Dębiczu już z początkiem tego roku. Procedura wydania pozwolenia na tę działalność utkwiła w urzędach i śmieci z Raciborza muszą być wożone do Knurowa. W magistracie wiedzą już kiedy ta przymusowa wywózka dobiegnie końca.
W raciborskim magistracie przestrzegają: nowe prawo o budowie lokalizacji elektrowni wiatrowych doprowadzi do zakazu budowania domów w całym powiecie. Chodzi o 61 turbin, które mają stanąć na Raciborszczyźnie i planowane przez PiS nowe normy minimalnej odległości od zabudowy mieszkaniowej.
Przeszklona winda na budynku magistratu, od strony komendy straży miejskiej marzy się Klimie i jego wyborcom. Ci zaczepiają go i pytają dlaczego w starostwie mogli zainstalować windę a w urzędzie każą starszym i schorowanym raciborzanom wspinać się na piętra po schodach.
Dwaj radni na ostatniej sesji martwili się o losy najważniejszej dla Raciborza inwestycji drogowej. Przedłuża się termin wydania decyzji środowiskowej bez której budowa nowej drogi nie dojdzie do skutku.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się nasze zestawienie oszczędności i majątku jakim dysponują samorządowcy Raciborszczyzny. Publikowaliśmy je jesienią ubiegłego roku. Tym razem zestawiliśmy 165 lokalnych polityków – od włodarzy gmin po radnych i sprawdziliśmy ile zarabiają oraz na ile zadłużyli się w bankach.
Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, wsparcie przedsiębiorczości i rynku pracy, praktyki i staże dla studentów PWSZ w samorządzie terytorialnym - to najważniejsze obszary, w których miasto i uczelnia winny ze sobą współpracować.
- Czy władze miasta reagują na obecność u jego granic turbiny wiatrowej? - dociekał na posiedzeniu komisji budżetowej radny Piotr Klima. Od prezydenta Lenka usłyszał, że samorząd nie pozwala inwestorowi ciągnąć przez działki miejskie kabla do stacji przy ul. 1 Maja.
Pamiętajcie, że podwyższając opłatę za śmieci zabieracie ludziom pieniądze na leki i buty - apelował o odstąpienie od podwyżki (z 9 zł na 13 zł) radny Franciszek Mandrysz. Wynikiem 12 do 9 projekt został przegłosowany.
- Gdyby wszyscy płacili opłatę za odpady to wysokość podwyżki nie byłaby na tak wysokim poziomie - powiedział członkom komisji gospodarki Mirosław Lenk. Prezydent z podwładnymi tłumaczyli na posiedzeniu 18 listopada skąd bierze się 43% wzrost stawek.
Kolej planuje porozumienie z raciborskim urzędem miasta w sprawie dworca PKP. Jest już list intencyjny w tej sprawie. Obiekt po modernizacji przyjmie księgowe z Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych. Remont ma się skończyć w dwa lata.
Zastępca prezydenta Raciborza Wojciech Krzyżek mówi o roli samorządu przy powstawaniu nowych budynków w mieście. Na zdjęciu po bokach dwie inwestycje, które budzą w Raciborzu sporo emocji.
Kolosy ze śmigłami wirujące w oddali – te widoki znane z zagranicy i polskiego wybrzeża niedługo mają być obrazkiem z okna wojnowiczan i innych mieszkańców ziemi krzanowickiej. Ci obawiają się, że staną za blisko domów.
W magistracie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie wycinki 29 drzew na skwerze obok kościoła okrąglaka. Urzędowe plany nie podobają się ekologom.
Prezydenta miasta zaproszono do pokrycia części kosztów stworzenia dokumentacji projektowej obwodnicy miejskiej. Inwestycja krajowa połączyłaby ul. Piaskową z Drogą Krajową nr 45 w Raciborzu Sudole.