Ilona Gawlica
Radna gminy Pietrowice Wielkie
Startowała z KWW Tradycja, doświadczenie, rozwój
Na minionej sesji rady gminy w Pietrowicach Wielkich wiceprzewodnicząca rady Ilona Gawlica (na zdj.) sygnalizowała pojawiający się problem wśród rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Chodzi o pobieranie opłat za pobyt dziecka w placówce powyżej pięciu godzin.
Publikujemy oświadczenia majątkowe radnych z Pietrowic Wielkich. Kilku z nich prowadzi gospodarstwo rolne oraz działalności gospodarcze. Są też nauczyciele czy emeryci. Jest także radny z domem za 1 mln złotych.
Temat poruszono na sesjach rady gminy w marcu i kwietniu.
Jest szansa, że za dwa miesiące ponownie zostanie otwarta placówka – „dom dziecka” w Samborowicach. Poinformował o tym wójt Andrzej Wawrzynek na kwietniowej sesji rady gminy.
Od nowej kadencji rad, gminy zobowiązane są do transmitowania swoich obrad oraz do korzystania z systemu do głosowania. To pokłosie znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym. Sprzęt czasami jednak zawodzi. Na ostatnim posiedzeniu w Pietrowicach Wielkich w szczególności przekonał się o tym radny z Lekartowa.
W "domu dziecka" w Cyprzanowie odbyło się symboliczne pożegnanie jego wychowanków z mieszkańcami wsi. Uczestniczyły w nim także władze samorządowe i nauczyciele szkoły w Samborowicach gdzie uczyły się dzieci. Wcześniej w drogę wyruszli wychowankowie placówki w Samborowicach.
Szczególna uroczystość bożonarodzeniowa w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Samborowicach. Jasełkowe przedstawienie z udziałem wychowanków placówki opiekuńczej odbyło się w czasie gdy zapadają decyzje o przenosinach dzieci do innych ośrodków na Śląsku. Nawiązywano do tego w przemowach towarzyszących wydarzeniu.
Smutna była końcówka grudniowych obrad pietrowickiego samorządu. Z gminy mają zniknąć dwie placówki - "domy dziecka" w Samborowicach i Cyprzanowie. Po ponad czterech latach ich działalności w wioskach, miejscowa ludność zżyła się z ich małymi mieszkańcami, a wśród nich radne Ilona Gawlica i Maria Palisa. Ich wystąpieniom na sesji...
W środę 21 listopada odbyła się sesja nowej Rady Gminy Pietrowice Wielkie. Podczas posiedzenia radni złożyli ślubowanie, wyłoniono przewodniczącego rady oraz zastępcę. Podjęto też pierwsze uchwały. Do czasu wyboru szefa rady, obrady poprowadziła radna-senior Anna Rostek.
Ksiądz Andrzej Przybyła jest w parafii w Samborowicach zaledwie 2 tygodnie i już dołączył do organizatorów święta plonów we wsi. Korowód tradycyjnie wyruszył spod miejscowej szkoły. Sołtys Adrian Niewiera pokonał trasę objazdu - po raz pierwszy w dziejach swego zarządzania wsią - na deskorolce elektrycznej.
To jedna z atrakcji obozu turystyczno - strażackiego organizowanego przez miejscową OSP. Z pola namiotowego przy szkole wyszedł pochód liczący ponad 40 osób - uczniów i nauczycieli. Na czele i na końcu jechały wozy bojowe, a uczestnikom towarzyszyła muzyka marszowa. Mieszkańcy Samborowic wyszli przed posesje i pozdrawiali obozowiczów....
Rodzice uczniów zaalarmowali radnego z Krowiarek Andrzeja Olbricha, że ich pociechy później wracają z lekcji. Powodem jest dłuższa jazda autobusem.
W południe przez wieś w powiecie raciborskim kroczy barwny korowód z dwoma niedźwiedziami ze słomy. "Tanzbär" to symbol ostatków, poprzedza wielką zabawę karnawałową w Samborowicach. Przebierańcy zatrzymują się przy posesjach, przy których stoją gospodarze. Tańczą z kobietami, a mężczyźni częstują ich alkoholem. Taniec z niedźwiedziem...
Sołtys Adrian Niewiera przekazał wójtowi na zebraniu wiejskim, że miejscowi narzekają na złe zachowanie niektórych wychowanków placówki opiekuńczo-terapeutycznej.
Piotr Parys, radny z Lekartowa wnioskował, aby w jego miejscowości zmodernizować przystanek autobusowy. Jako przykład podał przystanki w sąsiednich miejscowościach, gdzie wymieniono stare wiaty na przejrzyste, z dużych szyb.
Popularny „tanzbär” to samborowicka tradycja. Tak wieś urządza ostatki. Mężczyzna przebrany za niedźwiedzia ze słomy zaprasza do tańca miejscowe kobiety. Taniec z misiem zapewnia im pomyślność na cały rok. Oragnizatorem imprezy jest OSP i sołectwo. W rolę niedźwiedzia wcielił się po raz pierwszy sołtys Adrian Niewiera.