Alojzy Pieruszka
Były wójt gminy Rudnik.
Były wójt gminy Rudnik.
Rada gminy Rudnik przyjęła nowe, wyższe diety dla sołtysów.
Prawie 400 podpisów zebrano wśród mieszkańców Rudnika w sprawie sprzeciwu wobec zaplanowanej budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miał on powstać przy ul. Pawłowskiej w Rudniku, na terenie po byłym PGR-ze.
Według przyjętej w tym roku przez Sejmik Śląski uchwały „antysmogowej”, nie można stosować do ogrzewania domów węgla brunatnego mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.
W Rudniku ma powstać Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To ustawowy wymóg dla każdej gminy aby posiadać taki punkt. W takim miejscu można się na bieżąco pozbyć odpadów problemowych, bez konieczności ich gromadzenia do czasu specjalnych zbiórek.
Kandydaci mogą się zgłaszać do końca tygodnia (18.08.2017).
W Ponięcicach ostatnie koszenie rowów melioracyjnych obyło się pod koniec 2014 roku – podała sołtys wioski Renata Stępińska.
Od niemal dwóch do ponad sześciu tysięcy złotych wzrosną kwoty funduszu sołeckiego dla miejscowości w gminie Rudnik. Związane jest to z rosnącymi dochodami gminy m.in. z programu 500 plus. W porównaniu do lat poprzednich dochód gminy zwiększył się o około 4 mln zł. Fundusz sołecki oblicza się natomiast na podstawie tych dochodów...
W 2013 r. rada gminy Rudnik przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego Brzeźnicy. Dokument ten określa, co w danym miejscu można wybudować albo jaką działalność prowadzić. Jednym z obszarów objętych planowaniem był teren gospodarstwa Jana Figury, który prowadzi tu kurzą fermę.
Przed tygodniem informowaliśmy o wyroku sądu, jaki zapadł na niekorzyść sekretarz gminy Rudnik i sołtys Szonowic, Kariny L. Została ona oskarżona o tworzenie fałszywych dowodów i składanie fałszywych zeznań na niekorzyść Sebastiana Mikołajczyka, radnego gminy Rudnik, sołtysa Brzeźnicy i policjanta. 30 czerwca odbyła się sesja...
Na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata skazał sąd Karinę L., sekretarz gminy Rudnik, która miała tworzyć fałszywe dowody i składać fałszywe zeznania. Wyrok jest nieprawomocny.
Podczas ostatniego spotkania z sołtysami, wójt Alojzy Pieruszka (na zdj.) chwalił władze sołectw za sprawne i dobre wykorzystywanie funduszy sołeckich. Na ten cel gmina przeznacza ponad 250 tys. zł.
Wójt Gminy Rudnik Alojzy Pieruszka spotkał się z sołtysami gminy Rudnik. Omówiono zmiany w utrzymaniu mienia, fundusz sołecki, rewitalizację miejscowości oraz sprawy bieżące.
Od półtora roku w krajowej polityce nie ma mocnych na Jarosława Kaczyńskiego. Być może już wkrótce na własnej skórze odczują to Mirosław Lenk oraz wójtowie Kornowaca, Krzyżanowic, Nędzy, Pietrowic Wielkich i Rudnika.
Kanalizacja, niewykorzystany potencjał, inwestycje drogowe i reforma oświaty. Wywiad z Alojzym Pieruszką (na zdj.), wójtem gminy Rudnik. Pyta Marcin Wojnarowski.
Osada Dolędzin w gminie Rudnik jest zamieszkana przez kilkanaście osób. Przez miejscowość przebiega jedna, wąska asfaltowa droga. Najprościej dojechać tu z Modzurowa.
– Powiat raciborski zginął w województwie śląskim. Jest niezauważalny, na rubieżach – mówi Tadeusz Wojnar. – Tę dyskusję trzeba było zacząć 20 lat temu – ripostuje Mirosław Lenk.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się nasze zestawienie oszczędności i majątku jakim dysponują samorządowcy Raciborszczyzny. Publikowaliśmy je jesienią ubiegłego roku. Tym razem zestawiliśmy 165 lokalnych polityków – od włodarzy gmin po radnych i sprawdziliśmy ile zarabiają oraz na ile zadłużyli się w bankach.