Grzegorz Swoboda
Starosta Raciborski
Starosta Raciborski
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda jest przeciwnikiem budowy windy w bezpośrednim sąsiedztwie sgraffita Mariana Zawisły, umieszczonym na elewacji urzędu miasta w Raciborzu.
Grzegorz Swoboda odpowiedział na pytania postawione przez członków klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy podnieśli na lutowej sesji, że włodarz powiatu m.in. ma bogatszą od radnych wiedzę o sprawie wiceprezydenta Wacławczyka i spotyka się z przedsiębiorcami w sprawie przyszłości Zamku Piastowskiego.
Pismo w przepraszającym tonie, na jakie zdecydował się względem starosty raciborskiego były radny powiatowy Dawid Wacławczyk, to za mało, aby usatysfakcjonować Grzegorza Swobodę.
Na pierwszej stronie tygodnika radna Anna Ronin, która uważa, że miasto pilnie potrzebuje polityki mieszkaniowej. To jej opinia w nowych realiach zasad najmu mieszkań komunalnych w Raciborzu. Ich poluzowanie sprawi, że kolejka po lokum z urzędu może wydłużyć się wielokrotnie i chętni będą liczeni w nawet w tysiącach.
Organizacja tegorocznej edycji festiwalu „Śląskie Smaki” w Raciborzu nabiera tempa. Dziś, tj. 15 marca w siedzibie urzędu starosta Grzegorz Swoboda wraz z dyrektorem Zamku Piastowskiego w Raciborzu Grażyną Wójcik podpisali umowę na organizację wydarzenia naZamku Piastowskim w Raciborzu ze Śląską Organizacją Turystyczną w Katowicach....
Radny powiatowy, który jest asystentem senator Ewy Gawędy, przekazał na sesji powiatowej, że według informacji, jakie od niej pozyskał, na poziomie rządowym nie ma mowy o siłowym przejmowaniu szpitali od samorządów. Od kilku tygodni mówią o tym starosta Grzegorz Swoboda i m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz.
Okazuje się, że w Starostwie Powiatowym w Raciborzu podpisano umowę na opracowanie i realizację dwóch filmów promujących Raciborszczyznę. Pierwszy mieliśmy już okazję zobaczyć, premiera drugiego wkrótce.
Konkurs na stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu nie przyniósł zmian. Stanowisko piastuje dotychczasowa szefowa placówki.
To, co dawniej nie przysparzało aż tak dużych problemów, dzisiaj staje się utrapieniem. Turzanin nie chce zgodzić się, aby przez jego podwórko przebiegała droga dojazdowa do dalszej posesji. Liczy na inne rozwiązania, ale tych jak tłumaczy burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha nie ma. Pat więc trwa.
Radczyni prawna starostwa powiatowego w Raciborzu Michalina Staniszewska - Niestrój poinformowała radnych na lutowej sesji o działaniach, jakie podjęto w celu zabezpieczenie interesów powiatu raciborskiego w kontekście tzw. sprawy wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, którego samorządowcy podejrzewają o naruszenie praw autorskich Powiatu.
Opozycyjni rajcy zrezygnowali z prac w zespole doradczym, który zajmował się wytyczeniem kierunków rozwoju Zamku Piastowskiego. Zrobili to po tym, jak Grzegorz Swoboda ogłosił w mediach, że ma swoją wizję dla Zamku i zaangażuje się bardziej w jego sprawy.
Włodarz powiatu ma własną wizję dla Zamku Piastowskiego, którą właśnie zaczął wdrażać w życie. Wielkie imprezy, nowa kuchnia dla restauracji i bliska współpraca z Browarem to pomysły na nowe otwarcie placówki. Grzegorz Swoboda chce, by Powiat do Zamku nie tylko dokładał – ponad milion złotych rocznie – ale czerpał z niego zyski.
Zarząd powiatu przyjął w środę 17 lutego wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez dyrektorkę agencji kierującej Zamkiem Piastowskim. - Umówiliśmy się z panią dyrektor, że nie będziemy w mediach komentować przyczyn tej sytuacji - powiedział nam starosta raciborski Grzegorz Swoboda.
Nad koncepcją rozwoju placówki pracuje już zespół pod kierunkiem starościny Ewy Lewandowskiej. Znane są plany co do organizacji niektórych tegorocznych imprez.
Zarząd powiatu zdecydował, po konsultacji z racami prawnymi starostwa, że starosta raciborski Grzegorz Swoboda złoży w prokuraturze zawiadomienie, że były radny powiatowy mógł złamać prawo, wykorzystując własność Powiatu Raciborskiego bez zgody samorządu.
Nowe kryteria przyznawania powiatowej nagrody Mieszko miały zostać opracowane w 2020 roku. Na deklaracji, która padła na początku minionego roku, się skończyło.
Czy uczniowie w powiatowych szkołach mają równy dostęp do infrastruktury sportowej podczas zajęć wychowania fizycznego?