Ilona Wróbel
Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej
Radna miejska Kuźni Raciborskiej, startowała z KWW Nasza gmina wspólnym domem
W Kuźni Raciborskiej odbyło się inspirujące spotkanie, które miało charakter pikniku integracyjnego.
- Rozpoczynamy budowę PSZOK-u - oznajmił Krzysztof Melnarowicz, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej na tle pustostanu przy ul. Kolejowej 6, który wkrótce zostanie zrównany z ziemią, aby w niedalekiej przyszłości powstała tam inwestycja mająca służyć nie tylko mieszkańcom gminy Kuźnia Raciborska, ale i Nędza.
Nowego zastępcę Pawła Machy powitano uroczystością zorganizowaną w środę 10 maja w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej. Wojciech Gdesz na tym stanowisku zastąpił Sylwię Brzezicką-Tesarczyk.
To kolejna pomoc, która popłynie z Kuźni Raciborskiej na Ukrainę po tym jak Putin rozpętał wojnę u naszych wschodnich sąsiadów.
Urzędnicy domagają się m.in. podwyższenia płacy zasadniczej oraz przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla pracowników prowadzących bezpośrednią obsługę petentów. O sporze zbiorowym poinformowała Organizacja Międzyzakładowa Związku Zawodowego Solidarność działająca w urzędzie i zakładzie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
Głośno o likwidacji przejazdu kolejowego w lesie pomiędzy Kuźnią Raciborską i Siedliskami. - Trasa rowerowa i piesza staje się dosłownie torem z przeszkodami, i po prostu niemożliwa do pokonania - alarmują mieszkańcy.
"Żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć bez saperów się nie może. A gdy pokój nastanie, oni ciągle w walce są" – to słowa generała Tadeusza Kościuszki, które zapisano na tablicy upamiętniającej ogromną tragedię, do której doszło w Kuźni Raciborskiej. 8 października 2019 roku zginęli saperzy wskutek wybuchu pocisku artyleryjskiego....
"Poznaj swojego sąsiada" - to hasło, które przyświecało świątecznemu spotkaniu, jaki zorganizowano w niedzielne popołudnie w Kuźni Raciborskiej pod arkadami placówek handlowych znajdujących się naprzeciwko tamtejszej świątyni. To ukłon w stronę gości z Ukrainy, którzy zgodnie z tradycją kościoła wschodniego 24 kwietnia obchodzili Wielkanoc.
Wierni obrządków wschodnich rozpoczęli w poniedziałek obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Poprzedza on Wielkanoc, która w tym roku wypada u nich 24 kwietnia, czyli tydzień po świętach u katolików. Trwająca wojna powoduje, że wielu Ukraińców spędzi święta w Polsce.
Wszystkie ręce na pokład – tak można określić działania podejmowane przez społeczników na terenie Kuźni Raciborskiej, w chwili, kiedy Putin zaatakował Ukrainę. Wystarczyła chwila, aby zapadła tam decyzja o organizacji akcji pomocowej na rzecz mieszkańców z ogarniętego wojną kraju. Z czasem pomoc zaczęła płynąć coraz szerszym...
Wydarzenie ograniczone zostanie do uroczystości kościelnych. Później odbędzie się Kuźniańskie Kolędowanie, które powraca w tradycyjnej dla siebie formie po roku przerwy. Uroczystości odbędą się 6 stycznia.
- Te spotkania są dla nas specjalne. To nasze święto, którego zabraknąć nie może - mówi o Dniu Seniora Irmgarda Brzoska, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kuźni Raciborskiej.
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej na powrót liczy 15 członków. Nowo wybrany przedstawiciel mieszkańców złożył już ślubowanie, w efekcie rada może pracować w pełnym składzie. – Postanowiłem ubiegać się o mandat radnego, aby mocniej zaangażować się na rzecz gminy – mówi Mateusz Kot.
Nie „głaz papieski” jak początkowo zapowiadano, a głaz „Karolek (Lolek)”. W Kuźni Raciborskiej odsłonięto tablicę pamiątkową, którą umieszczono na ponad 34-tonowym kamieniu. Ten stanął na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Powstańców, nieopodal komisariatu Policji. To kuźniański akcent przygotowany na rocznicę urodzin papieża Polaka.
Po Zamku Piastowskim w Raciborzu również Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej (MOKSiR) postawił na kwiaty. Na miejscowym placu Zwycięstwa o godzinie 10.00, w sobotę 8 maja, rozpoczął się I Kuźniański Festiwal Kwiatów - "Zimna Zośka 2021".
To temat, który pojawił się po wniosku Stowarzyszenia Mieszkańców „Kuźnia Przyszłości”, jaki wpłynął do kuźniańskiego urzędu. Na tę propozycję zgodzili się radni, przychylny jest również burmistrz.
Mieszkańcy jednego z okręgów Kuźni Raciborskiej będą wybierać radnego. To pokłosie rezygnacji Radosława Kasprzyka z tej funkcji po tym, jak objął rolę prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej.