Jarosław Wieczorek
Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski
Urodził się 27 stycznia 1981 roku, pochodzi z Gliwic. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim. Przed objęciem urzędu Wojewody Śląskiego był przedsiębiorcą, współwłaścicielem i prezesem spółki kapitałowej, a także działaczem samorządowym, będąc gliwickim radnym oraz członkiem zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, jak również wiceprzewodniczącym Rady Instytutu Gospodarki Rynkowej.
Od 2001 r. jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a obecnie sprawuje też funkcję szefa gliwickich struktur tej partii. Kandydował w wyborach na prezydenta Gliwic. W gliwickiej radzie miasta zasiadał trzecią kadencję, gdzie przewodniczył komisji budżetu i finansów, był także członkiem komisji statutowej.
Po objęciu urzędu Wojewody Śląskiego uczestniczył w pracach nad tworzeniem Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, a następnie nad powołaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – pierwszej metropolii w Polsce. Jest współautorem i przewodniczącym Komitetu Sterującego Programu dla Śląska – pierwszego programu w polityce regionalnej rządu, który stanowi jednocześnie narzędzie koordynujące krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach, pochodzące m.in. z krajowych programów operacyjnych i środków budżetu państwa.
Jarosław Wieczorek ma żonę i dwóch synów.
W wyborach w 2023 uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując w okręgu gliwickim 23 451 głosów. 2 listopada tego samego roku przestał pełnić funkcję wojewody.
Pogotowie przeciwpowodziowe oznaczało m.in. dla włodarzy poszczególnych gmin powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, że wszystkie służby kryzysowe mają być w gotowości do działania.
Wojewoda Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie w sprawie powtórzenia wyborów uzupełniających do Rady Gminy Nędza w okręgu wyborczym nr 4*. To drugie już podejście do wyboru radnego z tego okręgu po tym, jak zrezygnował dotychczasowy reprezentant tej części sołectwa w radzie gminy.
Ponad 7 milionów złotych otrzymały Żory z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki te przeznaczone są na wsparcie projektów inwestycyjnych, których wartość kosztorysowa nie jest niższa niż 400 tys. zł.
Od czerwca 2018 r. w Nieboczowach działa klub piłkarski, który może być wzorcem dla innych samorządów w temacie tego, jak może wyglądać samorządowe zaangażowanie we wspieranie młodzieżowego sportu. Szkolą się w nim adepci piłki nożnej z całej gminy Lubomia, a także okolicznych miejscowości. Łącznie około 120 zawodników. Niektórzy...
Od 15 września nie będzie już obowiązywało polecenie wojewody śląskiego o przekształceniu raciborskiego szpitala w jednoimienny. Od 1 października nasza lecznica powinna działać w sposób przypominający ten sprzed połowy marca, gdy stała się szpitalem zakaźnym.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w imieniu Prezydenta RP odznaczył dwudziestu pracowników służby zdrowia Złotymi Krzyżami Zasługi.
"Miasto nie będzie miało możliwości w dalszym ciągu w całości opłacać usługi pobierania materiału biologicznego od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem" pisze prezydent Kieca do wojewody Wieczorka, prosząc o pomoc rzeczową oraz finansową w tej sprawie.
Radny Piotr Klima znakomicie sprawdza się w roli animatora obywatelskiego ruchu, którego celem jest wymuszenie na wojewodzie śląskim decyzji ws. przekształcenia raciborskiego szpitala z placówki zakaźnej w lecznicę rejonową. Jednak obawiam się, że samymi spotkaniami, listami i apelami batalii o szpital nie wygramy. Organizowana przez Piotra...
Jako przedwczesna, ale jednak rozważana w najbliższym czasie jest traktowana decyzja o powrocie raciborskiej lecznicy do działalności wielospecjalistycznej. Do starostwa dotarło pismo szefa departamentu obronności w resorcie zdrowia.
Przedstawiciel rządu na województwo śląskie spotkał się z nieliczną grupą radnych. Rozmawiał o inwestycjach drogowych realizowanych współfinansowanych przez budżet państwa oraz przekształceniu szpitala zakaźnego z powrotem w szpital rejonowy. W tej ostatniej sprawie, która od miesięcy doskwiera mieszkańcom Raciborszczyzny, nie przedstawiono...
Gdyby załadować na pociąg cały żwir, który zużyto do budowy Zbiornika Racibórz, skład miałby długość od Moskwy do Lizbony. Zbiornik może pomieścić 185 mln m3 wody. Budowa kosztowała 2 mld zł.
AKTUALIZACJA
Jarosław Wieczorek (na zdj.) napisał do raciborskich radnych, że zamknięcie poradni specjalistycznych w raciborskim szpitalu leżało w gestii władz Powiatu Raciborskiego. Starosta Grzegorz Swoboda wystąpił o sprostowanie tych informacji. Oto, co odpowiedział wojewoda.
Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, poprzednie rządy w niewielkim stopniu przyczyniły się do powstania Zbiornika Racibórz i dopiero Zjednoczona Prawica "wzięła się ostro do roboty", dzięki czemu inwestycja chroniąca przed powodzią miasta nadodrzańskie od Raciborza po Wrocław została ukończona.
AKTUALIZACJA
W środę, 24 czerwca, po wizycie na terenie Zbiornika Racibórz, premier Mateusz Morawiecki przyjechał do sołectwa Turze w gminie Kuźnia Raciborska. Tam pod remizą miejscowej OSP spotkał się z mediami na krótkim briefingu prasowym.
Pogotowie przeciwpowodziowe oznaczało m.in. dla włodarzy poszczególnych gmin powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, że wszystkie służby kryzysowe mają być w gotowości do działania.
Gmina Rudnik poinformowała o zamontowaniu w Grzegorzowicach bramy szandorowej. Znajduje się w miejscu, gdzie droga przecina wał przeciwpowodziowy.
Aż dwanaście kopalni na Śląsku wstrzyma prace na trzy tygodnie. Górnicy otrzymają pełne wynagrodzenie za ten okres.
AKTUALIZACJA