Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów
Urodzony 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu. Polski menedżer i bankowiec, polityk. 11 grudnia 2017 r. został powołany na stanowisko Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju i Finansów. Od 9 stycznia 2018 r. do 15 listopada 2019 r. sprawował urząd Prezesa Rady Ministrów. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. został posłem na Sejm IX kadencji. 15 listopada 2019 r. został ponownie powołany na urząd Prezesa Rady Ministrów, a także na urząd Ministra Sportu. 13 listopada 2023 r. w związku z zakończeniem IX kadencji Sejmu RP podał się do dymisji. 27 listopada 2023 r. ponownie zaprzysiężony na nowego premiera. 11 grudnia 2023 posłowie Sejmu zagłosowali nad wotum zaufania dla rządu. Trzeci gabinet Mateusza Morawieckiego nie uzyskał poparcia większości. Tego samego dnia premier złożył dymisję rządu, która została przyjęta przez Prezydenta.
Prezydent Mieczysław Kieca krytykuje założenia rządowego programu termomodernizacji, który obejmie m.in. Wodzisław i Godów. – Większego horroru organizacyjnego nie widziałem – mówi wprost.
W sobotę, 5 maja, kilka minut przed godziną 11.00 w Jastrzębiu zatrzęsła się ziemia. Potężny wstrząs zapoczątkował jedną z najtrudniejszych akcji w historii polskiego górnictwa.
Górnik, którego odnalezli ratownicy w czasie trudnej akcji prowadzonej w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, niestety nie żyje. Według wstępnych przypuszczeń mężczyzna miał 38 lat i od 10 lat pracował w JSW. Wciąż trwają poszukiwania pozostałych czterech pracowników.
Raciborzanin Michał Woś podał się do dymisji i został odwołany ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości.
– Zapewniamy, że wstrząsy występujące w wyniku prowadzonej obecnie na terenie gminy Marklowice eksploatacji, nie będą stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa, funkcjonowania obiektów budowlanych oraz infrastruktury technicznej – mówi Jacek Kowalczuk z Ruchu Marcel Kopalni ROW.
Czujników wskazujących poziom smogu w Raciborzu mamy już kilkanaście. Niestety pomiary mają nieoficjalny charakter. Bez profesjonalnej stacji pomiarowej nie mamy co liczyć na finansową pomoc państwa w walce ze smogiem. Tymczasem rząd chce ją przyznać 33 miastom.
Jak poinformowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Politycznego partii premier Beata Szydło na ręce komitetu politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Została ona przyjęta.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że powstaną dedykowane programy walki ze smogiem. Pieniądze mają trafić do najbardziej zanieczyszczony miast. Na liście nie ma Raciborza.
Od pierwszego lipca przyszłego roku nie będzie można kupić kotłów na paliwa stałe o klasie emisyjności niższej niż 5. Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie, które ukazało się już w Dzienniku Ustaw.
W ostatnich dniach nie brakowało w ogólnopolskich mediach doniesień o wzroście sprowadzanych z Zachodu starych samochodów.
- Oczekiwania społeczne wobec nowego rządu są ogromne, ale uda się je zrealizować - mówił Andrzej Duda zwracając się do premier oraz członków rządu.
Komitet Polityczny PiS podjął ostateczne decyzje co do składu rządu - Beata Szydło kandydatką na premiera. Podajemy nazwiska 26 ministrów. Wśród nich jest Witold Bańka - jedyny minister ze Śląska będzie kierował resortem sportu.