Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów
Urodzony 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu. Polski menedżer i bankowiec, polityk. 11 grudnia 2017 r. został powołany na stanowisko Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju i Finansów. Od 9 stycznia 2018 r. do 15 listopada 2019 r. sprawował urząd Prezesa Rady Ministrów. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. został posłem na Sejm IX kadencji. 15 listopada 2019 r. został ponownie powołany na urząd Prezesa Rady Ministrów, a także na urząd Ministra Sportu. 13 listopada 2023 r. w związku z zakończeniem IX kadencji Sejmu RP podał się do dymisji. 27 listopada 2023 r. ponownie zaprzysiężony na nowego premiera. 11 grudnia 2023 posłowie Sejmu zagłosowali nad wotum zaufania dla rządu. Trzeci gabinet Mateusza Morawieckiego nie uzyskał poparcia większości. Tego samego dnia premier złożył dymisję rządu, która została przyjęta przez Prezydenta.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.
25 kwietnia przejdzie do historii raciborskiego Rafako i polskiej energetyki. Tego dnia weszła w życie ugoda, kończąca kontrakt na budowę bloku energetycznego w Jaworznie.
Artykuł okazał się primaaprilisowym żartem. Niestety nic nie zwiastuje końca konfliktu wiceministra z prezydentem.
VII Konferencja Śląski Ład była poświęcona edukacji zawodowej w dobie transformacji energetyczno-gospodarczej. Z uczestnikami debaty online połączył się premier Mateusz Morawiecki.
Tekst sponsorowany
Cukiernicy i piekarze, którzy w swojej działalności korzystają z gazu, od kwietnia mają otrzymać pomoc w postaci obniżonych stawek za gaz. Ustawa w tej kwestii jest procedowana, a z takiej pomocy będzie mogło skorzystać nawet 3000 podmiotów.
10 ratowników PGG wyleciało do Turcji 8 lutego. To perwsza grupa ratowników z naszych kopalń, którzy pomagają w poszukiwaniu osób poszkodowanych wskutek trzęsienia ziemi.
- Na ten dzień długo czekaliśmy - mówiono w Kuźni Raciborskiej, gdzie chwilę później podpisano wielostronne porozumienie. Wydarzenie nazywano epokowym, bo o tej inwestycji mówi się od lat. Po Polderze Buków i Zbiorniku Racibórz w strategię przeciwpowodziową wpisuje się także Zbiornik Kotlarnia. Zasilana wodami rzeki Bierawka inwestycja...
Resort aktywów państwowych stoi na stanowisku, że sprawa nie jest polityczna i spółki muszą się dogadać. Politycy opozycji kontrują, że wicepremier "twittem" ustala cenę gazu, a w tak ważnej sprawie jak inwestycja za 6 mld zł umywa ręce. Kto ma rację?
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej ma spotkać się z załogą rankiem 20 stycznia. Do Raciborza zaprosili go związkowcy z RAFAKO.
Szef rządu uważa, że RAFAKO i TAURON powinny się porozumieć.
Zmiany statusu gmin były konsultowane z mieszkańcami i wszędzie zostały przez nich poparte. Za nadaniem statusu miasta opowiedziały się również władze danej gminy oraz odpowiedni wojewodowie.
Radny Eugeniusz Wyglenda zapytał ostatnio prezydenta Raciborza czy dzieci byłych pracowników PGR-ów otrzymały bezpłatne laptopy w ramach wsparcia rządowego. Okazało się, że i owszem, sprzęt komputerowy dostały 82 osoby ze 119, które o to wnioskowało. Ja tam orłem z historii rolnictwa nie jestem, ale wydawało mi się, że państwowe...
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś w Zabrzu, że do województwa śląskiego w najbliższych kilku latach trafi w sumie 5,1 mld złotych z Unii Europejskiej. Na 8 grudnia od dawna zapowiadana jest konferencja w tej samej sprawie organizowana przez marszałka Jakuba Chełstowskiego.
Ponownie przedłużono obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP na terenie Polski. Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia w tej sprawie, o czym informuje MSWiA. Stopnie będą obowiązywały do 28 lutego 2023 r. do godz. 23:59.
- Takie zachowanie kilku radnych z marszałkiem na czele było ogromnym rozczarowaniem - tak premier Mateusz Morawiecki skomentował odejście Jakuba Chełstowskiego z PiS-u do opozycji.
Bardzo ciekawiło mnie, jak organizacyjnie będzie wyglądać spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, o którym już w kuluarach mówiło się od kilku tygodni. Nie było jednak wiadomo, w jakim mieście naszego regionu się odbędzie. Ostatecznie padło na Jastrzębie-Zdrój, więc machina ruszyła.
Od 1 grudnia maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm wyniesie 785 zł/MWh - tak wynika z projektu resortu klimatu. Zakłada on również, że maksymalna cena prądu dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu limitów zużycia wyniesie 699 zł/MWh.