Beata Kopczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Do końca maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą poinformować ZUS o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy. Chodzi o okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.
Ponad 932 tys. cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju, to o 57 tys. więcej niż pod koniec 2021 r. W województwie śląskim też odnotowano wzrost liczby cudzoziemców. Pod koniec marca składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych spływają za blisko 80 tysięcy osób z zagranicznym paszportem.
Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym ZUS.
Osoby samozatrudnione, którym ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ub. roku, nie stracą ciągłości, jeśli do końca czerwca 2022 roku złożą wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.
Ponad 10 milionów profilów użytkowników jest już na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. - PUE ZUS to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych elektronicznych urzędów w Polsce – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej przesyłce pocztowej świadczeniobiorcy otrzymają decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki”. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja tego roku.
Ważność bonów turystycznych kończy się 30 września. Tymczasem prawie milion jeszcze nie zostało aktywowanych. W województwie śląskim liczba nieaktywnych bonów sięga 90 tys. - Długi weekend majowy, ale też kolejne terminy, to dobra okazja, by za pobyt z dzieckiem w hotelu czy imprezę turystyczną zapłacić bonem. Rodzice z naszego...
W poniedziałek, 2 maja, sale obsługi klientów w placówkach ZUS oraz Centrum Obsługi Telefonicznej będą czynne do godz. 15.00. Bez ograniczeń można załatwiać sprawy w ZUS przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
W kwietniu świadczeniobiorcy wraz ze swoją emeryturą lub rentą otrzymali dodatkowo trzynastą emeryturę. Ostatnią transzę trzynastek ZUS wypłaci jeszcze przed majówką. Trafią one do osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin płatności świadczenia za kwiecień przypada na 1 maja. Na rachunki bankowe trafią 28 kwietnia.
Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest już wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy. Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.
Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500 plus, powinni do 30 kwietnia złożyć wniosek o dalszą wypłatę na nowy okres.
Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus dla uchodźców z Ukrainy trafią na ich konta bankowe już w maju. Dotychczas ZUS przyjął około 318 tysięcy wniosków o świadczenie 500 plus od obywateli Ukrainy, w województwie śląskim takich wniosków złożono ponad 35 tysięcy.
Jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia wypadkowego jest jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Od kwietnia wzrastają kwoty jednorazowego odszkodowania. Natomiast sama wysokość otrzymanej wypłaty uzależniona jest od stopnia niesprawności organizmu.
W województwie śląskim do ZUS wpłynęło ponad 27 tys. wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy. Z terenu działalności rybnickiego oddziału ZUS takich wniosków złożono blisko 5 tysięcy. Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia.
Od kwietnia wniosek o wydanie zaświadczenia A1 składa się do ZUS wyłącznie elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Zaświadczenie A1 pozwala uniknąć podwójnego płacenia składek osobom pracującym za granicą i potwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce.
Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć wyższe świadczenia przyszłym emerytom. Dla osoby, która przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat, świadczenie będzie wyższe o 3,7 proc., a dla 65-latka – o 4,1 proc. niż to wyliczone na podstawie poprzedniej tablicy. Nowe tablice obowiązują od 1 kwietnia br. do końca marca 2023 r.
Od 1 kwietnia 2022 r. można składać elektronicznie wniosek o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wysokość dopłaty wyniesie do 400 zł miesięcznie na dziecko, które nie jest objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.