Krystian Dolipski
Sekretarz Gminy Nędza
W nowej kadencji do Rady Gminy w Nędzy powrócił temat utworzenia Rady Seniorów. Choć rada poprzedniej kadencji nie była przekonana do tego pomysłu, obecna zgodziła się na jego realizację
Orkiestra Dęta Gminy Nędza świętuje 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji odbył się jubileuszowy koncert, pełen życzeń, prezentów i oczywiście tortu. Uroczystości miały miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.
Radni Nędzy uchwałą zobowiązali wójta Leszka Pietrasza do przesłania dwóch uchwał marszałkowi województwa śląskiego, Wojciechowi Sałudze, w sprawie remontu dwóch dróg wojewódzkich – 922 i 915. W trakcie obrad pojawił się jednak wniosek radnej Anny Cieślik, który modyfikował wcześniej przygotowaną uchwałę. Oponował temu...
Poprzednia wójt Nędzy, Anna Iskała, sprzeciwiała się funduszowi sołeckiemu, argumentując, że jego istnienie rozbija środki, co uniemożliwia realizację większych inwestycji jednocześnie. Jej następca, Leszek Pietrasz, ma inne zdanie; już podczas kampanii wyborczej deklarował przywrócenie funduszu.
Stanowiska komputerowe, pufy, narożniki, nowoczesne oświetlenie, a także hasła motywujące do czytania - tak wygląda zmodernizowana biblioteka w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy, która ponownie otworzyła swoje drzwi dla uczniów.
Początkowo wydawało się, że sprawa jest klarowna i łatwa do załatwienia. Jednakże, proces przyjęcia uchwały dotyczącej współpracy gminy Nędza z organizacjami pozarządowymi okazał się niezwykle skomplikowany. Radni musieli aż trzykrotnie pochylić się nad treścią dokumentu, który określa zakres, formy współpracy oraz priorytetowe zadania na rok 2024.
Drożejące ceny soli drogowej to kolejny problem, z którym muszą się tej zimy zmierzyć gminy. Sprawdziliśmy, jak samorządy wiejskie i miejsko-wiejskie ziemi raciborskiej są przygotowane przed mrozem i opadami śniegu.
Sekretarz Gminy Nędza Krystian Dolipski mówi Nowinom, o tym, na jaką pomoc uchodźcom decyduje się miejscowy samorząd. Oprócz zbiórek, przybysze zza wschodniej granicy mają znajdować dach nad głową na terenie gminy.
W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymocicach odbył się zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Nędzy. Podczas spotkania wybrano skład nowego zarządu. Sprawdź, kto wchodzi w jego skład.
Nadzór prawny wojewody Jarosława Wieczorka uchwałę radnych z Nędzy w sprawie określenia zasad udzielania stypendium wójta uznał jako podjętą z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa, co czyniło stwierdzenie jej nieważności w całości uzasadnionym i koniecznym. Prawnicy wypunktowali szereg błędów – w tym takich, które dokument...
Radni z Nędzy uszczegółowili statuty poszczególnych sołectw. Chodzi o okres sprawowania władzy sołtysa i rady sołeckiej, który nie będzie kończyć się wraz z kadencją organów gminy.
Radni z Nędzy pochylili się nad uchwałą w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz ustalenia zasad usytuowania na terenie gminy Nędza miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Sprawę procedowano, bo uchwałą podjętą przez radnych trzy lata temu, zainteresowała się Prokuratura Rejonowa w Raciborzu.
Po ostatnich zmianach wszyscy uczniowie kształcący w Nędzy będą mogli sięgnąć po gratyfikację w ramach lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. To nie będzie należało się tylko mieszkańcom, ale również tym spoza jej granic, którzy uczęszczają do gminnej placówki.
Nędza ponownie próbuje połączyć centrum kultury i bibliotekę w jedną instytucję, bo poprzednie starania zakończyły się fiaskiem. Przeciwne temu było m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Radni Nędzy nie zdecydowali się na przejęcie działek od właścicieli chcących przekazać je w drodze darowizny. Przewodniczący rady Gerard Przybyła doszukał się w tej chęci drugiego dna, które miało mieć w efekcie wpływ na uszczuplenie budżetu samorządu.
Wpływ na zmieniających się co jakiś czas w gminie Nędza inkasentów ma mieć sytuacja związana z niektórymi handlującymi na niewielkim targu. Problem w tej kwestii ma wkrótce rozwiązać regulamin.
Miasto Racibórz oraz powiat raciborski ukazują, że choć nauka odbywa się w domach, przez internet, to wydatki oświatowe wcale nie maleją. Kadry pedagogiczne placówek podległe tym organom wykazały spore nadgodziny. Rozeznaliśmy analogiczną sytuację w samorządach ziemi raciborskiej.