Henryk Siedlaczek
Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji
Wybrany 9.10.2011 r. z listy PO w okręgu wyborczym 30 w Rybniku. Staż parlamentarny: poseł V, VI i VII kadencji, senator XI kadencji. Zawód nauczyciel. Wykształcenie wyższe, ukończona szkoła: Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wydział Filologiczno-Historyczny, historia specjalność nauczycielska - magister (1979). Członek Platformy Obywatelskiej. Data i miejsce urodzenia: 30 stycznia 1956 r., Wodzisław Śląski.
Orkiestra Dęta Gminy Nędza świętuje 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji odbył się jubileuszowy koncert, pełen życzeń, prezentów i oczywiście tortu. Uroczystości miały miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.
Na październikowym posiedzeniu Senatu Henryk Siedlaczek wygłosił oświadczenie na temat przyszłości rybnickiej Elektrowni.
Od 3 do 6 października w powiecie raciborskim przebywały delegacje miast i powiatów partnerskich. Okazją były obchody jubileuszu 20-lecia partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Miastem Rendsburg. Uroczystość jubileuszowa odbyła się w piątek 4 października na Zamku Piastowskim.
Łęg inauguruje dożynki na terenie gminy Nędza, wprowadzając nową tradycję, w której co roku inne sołectwo będzie organizatorem gminnego święta plonów. Wójt Leszek Pietrasz podkreśla, że inicjatywa ma na celu jednoczenie mieszkańców oraz wzmacnianie więzi społecznych poprzez wspólne świętowanie i podziękowanie za plony.
- Obiecaliśmy wsparcie seniorom i teraz nadszedł czas, by wywiązać się z danej obietnicy - to fragment przemówienia senatora Henryka Siedlaczka.
- Obecny czas wydaje się sprzyjać odradzaniu się świadomości o barwnej i ze wszech miar interesującej historii, a także walorom regionalnym Śląska - oświadczył w Senacie polityk z Rud.
W 1958 roku mieszkańcy Rud odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą doktorowi Juliuszowi Rogerowi – lekarzowi, przyrodnikowi, działaczowi, który głęboko ukochał lud śląski i piękno jego pieśni. Dwa lata wcześniej decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki rudzkiemu chórowi nadano jego imię. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć...
Nie w Raciborzu, stolicy powiatu raciborskiego, a w Pietrowicach Wielkich – gdzie niemal rok temu, po 12 latach, ponownie otwarto posterunek policji – mundurowi z całego powiatu obchodzili swoje święto. - Dziękuję za to, co robicie - powiedział do nich insp. Jacek Stelmach, wicekomendant wojewódzkiej policji.
W sobotę 13.7.2024 miejscowa jednostka OSP w Bolesławiu obchodziła jubileusz 90-lecia powstania. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się od mszy św. w intencji strażaków w kościele pw. Świętej Jadwigi Śląskiej, a następnie pod remizą odbył się uroczysty apel oraz wręczenia odznaczeń.
Mieszkańcy Pawłowa (gm. Pietrowice Wielkie) doskonale zdają sobie sprawę z ważnej roli strażaków-ochotników, zwłaszcza po niedawnych nawalnych deszczach, gdy natychmiast ruszyli na pomoc. 22 czerwca Ochotnicza Straż Pożarna w Pawłowie świętowała swoje 100-lecie, otrzymując wówczas złoty znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych...
Po wielu latach oczekiwań i starań marzenie uczniów, nauczycieli, rodziców oraz całej wioski wreszcie się spełniło. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pogrzebieniu może teraz cieszyć się nową salą gimnastyczną z zapleczem.
Senator Siedlaczek i prezydent Wojciechowicz wsparli kandydata do Parlamentu Europejskiego - Łukasza Kohuta. W tym celu odbyła się 14 maja na Rynku w Raciborzu konferencja prasowa.
Senat przyjął bez żadnych zmian nowelizację ustawy dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Przepisy przewidują uznanie języka śląskiego za język regionalny. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Senator Koalicji Obywatelskiej Henryk Siedlaczek przedstawił na forum izby wyższej parlamentu problemy zgłoszone mu przez protestujących rolników. Ci odwiedzili jego biuro senatorskie podczas wizytacji biur parlamentarzystów. Zostawiali im wtedy w prezencie gnojowicę. - Wielu rolnikom grozi utrata płynności finansowej, a nawet bankructwo...
Senator Henryk Siedlaczek wróży teraz spokój raciborskiemu samorządowi. Starosta raciborski Grzegorz Swoboda wierzy w poprawę relacji Powiat-Miasto. Radny Michał Kuliga mówi o mądrej decyzji raciborzan.
Zainaugurowano działalność Centrum Górnej Odry (CGO), powstałego w miejscu dawnej strażnicy granicznej przy moście cesarza Franciszka Józefa w Chałupkach.
W czwartek 4 kwietnia do biur poselskich Gabrieli Lenartowicz, Michała Wosia, Pawła Jabłońskiego oraz senatora Henryka Siedlaczka zapukali rolnicy. - Jak byłoby dobrze, to nie byłoby nas tutaj dzisiaj - usłyszeliśmy od gospodarzy. Rolnicy "w prezencie" przynosili gnojowicę oraz zieloną farbę symbolizującą Zielony Ład, całość w estetycznym...