Waldemar Socha
Prezydent Żor
Polski samorządowiec, od 1998 prezydent Żor. Do 2002 działał w Unii Wolności, później pozostał bezpartyjny. W 1998 po raz pierwszy objął stanowisko prezydenta Żor. Pozostał na tym stanowisku po pierwszych bezpośrednich wyborach samorządowych w 2002. W następnych wyborach w 2006 skutecznie ubiegał się o reelekcję jako kandydat lokalnego Komitetu Wyborczego Wyborców „Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha”. Zdobył 57,23% głosów w drugiej turze, pokonując Wojciecha Maroszka, kandydata Platformy Obywatelskiej. W 2010 został wybrany ponownie, tym razem wygrywając w pierwszej turze. W 2011 przedstawiono mu zarzuty podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych składanych w związku z pełnioną funkcją publiczną. W 2014 Waldemar Socha w wyniku drugiej tury głosowania po raz kolejny uzyskał reelekcję na urząd prezydenta miasta. W wyborach samorządowych 2018 w pierwszej turze zdobył poparcie na poziomie 47,25% (11 427 głosów). W drugiej turze zmierzył się z Anną Gaszką, otrzymując poparcie 54,98% głosujących (10 933 głosy) i uzyskując wybór na urząd prezydenta Żor na szóstą z rzędu kadencję.
Pole do nauki gry w golfa, wielofunkcyjna hala sportowa i park o powierzchni ponad 2 hektarów - to plany zagospodarowania terenów po dawnym nasypie kolejowym w żorskiej dzielnicy Baranowice. Plany te są o tyle konkretne, że wizja budowy Kompleksu ma już zapewnione dofinansowanie ze strony Unii Europejskiej. Inwestycja ma być gotowa do końca...
Hucznie i z rozmachem Muzeum Ognia w Żorach obchodziło swoje dziesiąte urodziny. Każdy mógł wczoraj (8,11) zwiedzić placówkę całkowicie za darmo, delektując się na trasie okolicznościowym tortem. W trakcie wcześniejszej konferencji prasowej omówiono z kolei plany odświeżenia wystawy przy wykorzystaniu najnowszych dostępnych technologii.
Informacja o planach zniesienia dopłat do miejsc w niepublicznych żłobkach i klubach malucha na terenie Żor zaskoczyła nie tylko właścicieli tych placówek i posyłających tam swoje pociechy rodziców, ale i wielu miejskich radnych. W trakcie dzisiejszych obrad Rady Miasta pojawił się nawet wniosek, by sprawę dogłębnie przeanalizować...
Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego Przemysłu Węglowego „FADOM” w Żorach powołano do życia dokładnie 1 lipca 1969 roku. Z okazji 55-lecia zakładu, Muzeum Miejskie w Żorach postanowilo przygotować obszerną pozycję poświęconą w całości losom przedsiębiorstwa i jego pracownikom. Wydawnictwo zaprezentowano oficjalnie wczoraj...
Program mieszkaniowy "Z przyszłością w Żorach" wchodzi w kolejną fazę realizacji. Miasto oddało kilka tygodni temu do dyspozycji nowych lokatorów 288 mieszkań, to jednak nie wyczerpuje potrzeb mieszkaniowych w mieście. Przygotowywany od miesięcy pomysł na budowę kolejnych 405 mieszkań właśnie doczekał się pierwszego etapu realizacji....
Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory przyznawana jest od 2015 roku. Co roku otrzymują ją ci, którym szczególnie zależy na rozwoju szeroko rozumianej kultury, jej upowszechnianiu i ochronie. W tym roku do grona laureatów dołączyły kolejne cztery osoby.
Choć nadal nie wiadomo, czy budowa linii kolejowej z Katowic do Ostrawy m.in. przez Żory w dotychczas planowanej formie dojdzie do skutku, to w mieście trwają prace inwentaryzacyjne. Pracownicy zewnętrznych firm do końca roku będą przyglądać się zieleni, budynkom i infrastrukturze stojącym na drodze planowanego szlaku kolejowego.
Spośród 8 projektów, jakie spłynęły w tym roku do Urzędu Miasta w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2025, 6 przeszło pozytywnie weryfikację komisji miejskiej. Odrzucono pomysł lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości w Osinach, a także projekt modernizacji starego boiska LKS-u Rój.
Rozwój stał się jednym z najczęściej powtarzanych słów na terenie Żor. Rolnicy w Rogoźnej sprzeciwiają się rozwojowi poprzez wywłaszczenia, mieszkańcy Rownia boją się rozwoju w postaci kolei dużych prędkości, natomiast przedsiębiorcy oczekują rozwoju w postaci nowych możliwości dla swoich inwestycji. O tym, jak pogodzić te...
To, co dla jednych oznacza rozwój, dla innych może być utrudnianiem życia. Do takiej sytuacji doszło w żorskiej dzielnicy Rogoźna. Miasto przymierza się tam do budowy nowej drogi, mającej połączyć powstające tam od kilkunastu lat domy jednorodzinne z aleją Armii Krajowej. Problem w tym, że nowa jezdnia przetnie dwa duże gospodarstwa...
Wraz z rozpoczęciem nowej kadencji na żorskiej scenie politycznej pojawiły się zarówno znane, jak i zupełnie nowe twarze. Jest nowy zastępca prezydenta. Doszło też do zmiany na stanowisku pełnomocnika prezydenta.
Połączenie sportu z altruizmem nadaje od lat wydarzeniu już nowego wymiaru, a mottem wydarzenia jest: „Biegamy z pomocą dla życia”.
21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku.
- Mamy nadzieję, że ślubowanie klas mundurowych stanie się uroczystością cykliczną i wpisze się w tradycje naszego miasta - podkreślali przedstawiciele żorskich szkół.
Żorscy radni uchwalili wynagrodzenie dla prezydenta Waldemara Sochy. Od teraz będzie zarabiał więcej. Ile?
Za nami inauguracyjna sesja Rady Miasta Żory. Nowi radni złożyli ślubowania, tak samo jak prezydenta Waldemar Socha, który wygrał wybory. Podobnie jak na stanowisku prezydenta także na stanowisku przewodniczego rady nie doszło do zmiany. Jednogłośnie przewodniczącym został Piotr Kosztyła.
W 2024 r. obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczyste obchody odbyły się m.in. w Żorach.