Grzegorz Utracki
Wójt Gminy Krzyżanowice
Wójt gminy Krzyżanowice. wcześniej radny Powiatu Raciborskiego, członek zarządu Powiatu Raciborskiego, dyrektor GZOKSiT i szkoły w Tworkowie
Krzyżanowice rozstrzygnęły przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu gminy. Jego wynik zadowolił samorządowców, bo stawka, jaką muszą uiszczać mieszkańcy, pozostaje taka sama jak przed rokiem.
Dziewiętnaście par z terenu gminy Krzyżanowice odznaczono w tym roku medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Dziesięć z nich wzięło udział w uroczystości ich wręczenia. Spotkanie zorganizowano w czwartek 17 grudnia - w tym roku z racji pandemii koronawirusa wyjątkowo nie w urzędzie gminy, a w Rudyszwałdzie, w tamtejszej świetlicy.
Wójt Krzyżanowic na minionym posiedzeniu rady gminy nawiązał do ulewnych deszczy, które w październiku nawiedziły region. Zapowiedział również prace, które mają w przyszłości wpłynąć na bezpieczeństwo.
Oświata stała się głównym tematem minionej sesji rady gminy w Krzyżanowicach. Mówiono o inwestycjach, problemach oraz nawiązano do obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie placówek.
Gorącą dyskusję w Krzyżanowicach wywołał temat związany z przystąpieniem do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. To krok w kierunku zmiany gruntów rolnych na grunty pod wydobywanie kopalin w sołectwie Tworków przez firmy prywatne, a finalnie do utworzenia w wiosce terenów rekreacyjnych. O tym...
O 25 metrów dalej muszą być zlokalizowane miejsca sprzedaży napojów alkoholowych od obiektów chronionych na terenie gminy Krzyżanowice. To pokłosie uchwały, jaką podjęli radni. Zmiany wprowadzono po uwagach ze strony prokuratury oraz sądu.
Czy w gminach powiatu raciborskiego, w których wójtowie nie mają swoich zastępców, zmieni się ten stan rzeczy? W jednej z gmin wydaje się, że tak właśnie się stanie.
Opozycyjna radna Małgorzata Janda zwróciła się do wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego z pytaniem dotyczącym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie. Radna w interpelacji prosiła o podanie oszczędności, jakie zyskał samorząd po połączeniu przedszkola i szkoły w jeden organ. Co na to wójt?
– Aż się boję, co będzie u nas – mówi wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, nawiązując do ogłoszonego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Obawa wójta wiąże się z informacjami płynącymi z sąsiednich samorządów, gdzie stawki znów wzrosły po kolejnych przetargach. Podobnego obrotu sprawy spodziewają...
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej w Krzyżanowicach nie był świętowany tak jak w latach poprzednich, a to za sprawą sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Prawie 300 tys. złotych – o tyle krzyżanowicki urząd odnotował mniejsze wpływy z podatków. Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, odwiedzając w ostatnim czasie sołectwa gminy, w ramach zebrań wiejskich, mówił o sytuacji związanej z COVID-19.
Droga krajowa nr 45 od Roszkowa do skrzyżowania z DK nr 78 (Zabełków) ma przejść modernizację – poinformował na zebraniu wiejskim w Zabełkowie wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. Inwestorem zadania będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Urząd Gminy Krzyżanowice konsultuje natomiast dokumentację projektową.
Ośrodek Zdrowia w Krzyżanowicach ma wzbogacić się o windę. Prace rozpoczęto jednak od modernizacji kotłowni. Zmieniono tam źródło ogrzewania z węglowego na gazowe.
Oficjalne komunikaty płynące ze starostw powiatowych w Wodzisławiu i Raciborzu głoszą, że samorządom udało się uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie przebiegu drogi wodnej przez nasz region. Czy na pewno?
Do mieszkańców Zabełkowa, Rudyszwałdu i Chałupek (gm. Krzyżanowice, pow. raciborski) dwukrotnie w ciągu kilkunastu miesięcy dotarły informacje o tym, że badania jakości wody podawanej do sieci na stacji w Rudyszwałdzie wykazały jej brak przydatności do picia. Mieszkańcy pytają o powody, głos zabiera wójt Grzegorz Utracki.
Ruiny zamku w Tworkowie stały się w tym roku tłem dla inauguracji roku kulturalnego gminy Krzyżanowice. To wydarzenie odbywające się rokrocznie z myślą o tych mieszkańcach, dla których kultura jest istotnym elementem życia.
Około 400 pracowników żwirowni działających w czaszy zbiornika Racibórz Dolny może stracić pracę. Właściciele żwirowni, które na terenie zbiornika dzierżawią złoża ze żwirem otrzymali z Wód Polskich pisma o konieczności opuszczenia czaszy.