Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Jubileuszowa, X Kokoszycka Jesień Artystyczna [ZDJĘCIA] 

22 listopada w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się jubileuszowa X odsłona Kokoszyckiej Jesieni Artystycznej. Dzięki corocznej imprezie mieszkańcy mieli szansę zaprezentowania swoich talentów.

Before Midjourney – Zdzisław Beksiński, Katarzyna Fober i Anna Kloc w Galerii Rzeczna w Rybniku [ZDJĘCIA] 

Galeria Sztuki Rzeczna przygotowała ciekawą wystawę, której wernisaż obył się 22 listopada. „Before Midjourney”, bo o niej mowa to wspólna prezentacjaprac Zdzisława Beksińskiego, Katarzyny Fober oraz Anny Kloc. 

100. urodziny Józefy Pawulskiej z Kuźni Raciborskiej 

W piątkowe przedpołudnie, 22 listopada w niepublicznym zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym w Kuźni Raciborskiej prowadzonym przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Mawo-Med z siedzibą w Katowicach, zrobiło się bardzo gwarno i wesoło,...

Służby walczą ze skutkami wypadku pociągów w Kuźni Raciborskiej. Cztery wagony już na torach [ZDJĘCIA] 

Służby techniczne PKP PLK SA przez całą noc działały na stacji Kuźnia Raciborska. Jak poinformowała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK, udało się już wstawić na tory cztery wagony. Prace są efektem nocnego wykolejenia pociągu,...

Zimowy poranek na drogach regionu. Problemy również na kolei 

Sprawdziły sie wczorajsze zapowiedzi synoptyków - dzisiejszej nocy nasz region nawiedziły miejscami intensywne opady śniegu. Na drogach zrobiło się ślisko, czego pierwsze efekty już widać w policyjnych statystykach.

Wielki finał blisko. Laura Pieczarek z Wojnowic powalczy o tytuł Polska Miss Nastolatek 

Finał konkursu Polska Miss Nastolatek 2024 zbliża się wielkimi krokami. Z Raciborszczyzny do rywalizacji stanie Laura Pieczarek z Wojnowic. - To dla mnie ogromne wyróżnienie - przyznaje finalistka.

Powspominaliśmy 25 lat z Nowinami Wodzisławskimi. Spotkanie jubileuszowe w wodzisławskiej bibliotece [ZDJĘCIA] 

Nowiny Wodzisławskie trafiają w ręce Czytelników od ćwierć wieku. Nasz jubileusz zaznaczyliśmy również spotkaniem autorskim, na które zaprosiliśmy byłych redaktorów i współpracowników oraz publiczność, czyli naszych Czytelników. 

Wsiąść do pociągu byle jakiego, ale jak wejść na dworzec to do Stacji Młodych w Raciborzu 

Jest już otwarte długo oczekiwane miejsce dla młodych w Raciborzu. Dotąd spotykali się zazwyczaj w popularnym "Maku". Był też czas, że można było się schronić przed chłodem w świetlicy na dworcu PKS-u. Teraz na przebudowanym dworcu...

Pałac w Krowiarkach w trakcie renowacji. Wieże zyskują drugie życie [ZDJĘCIA] 

Do końca miesiąca potrwają prace remontowe przy pałacu w Krowiarkach (gm. Pietrowice Wielkie), znanym w regionie, a ostatnio rozsławionym przez film „Cisza nocna”, w którym swoją ostatnią główną rolę zagrał zmarły w zeszłym roku...

Służby techniczne pracują przy udrażnianiu torów po zdarzeniu w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA] 

Służby techniczne PKP PLK SA prowadzą działania na stacji Kuźnia Raciborska po zderzeniu dwóch składów towarowych na przejeździe kolejowym przy ulicy Staszica. Trwa usuwanie uszkodzonych wagonów i wstępne szacowanie stanu torowiska. Policja...

Józef Grzegorzek

ur. 05.03.1885, zm. 16.04.1961

Urodził się 5 marca 1885 r. w Marklowicach Dolnych, obecnie Marklowicach, w rodzinie robotniczej. Należał do tajnego stowarzyszenia „Eleusis”, utworzonego przez prof. Wincentego Lutosławskiego w Krakowie. Za działalność w tej organizacji został przez władze niemieckie aresztowany. Jako osoba niepełnoletnia, uniknął więzienia, ale musiał opuścić Śląsk. W czasie kilkuletniej przymusowej emigracji przebywał we Francji, Saksonii i Düsseldorfie. Posiadał gruntowne wykształcenie i znajomość języków obcych, stąd dość łatwo znajdował zatrudnienie. Pracował m.in. jako urzędnik w firmie handlowej, czy też jako zarządca dużych magazynów handlowych. Po powrocie na Śląsk pracował jako księgowy w Banku Ludowym w Bytomiu. Od 1910 pełnił funkcję sekretarza generalnego Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. Już w 1912 roku jako przedstawiciel Polskiego Prowincjonalnego Komitetu Wyborczego dla Śląska, agitował na rzecz polskich kandydatów do Parlamentu Rzeszy. W czasie I wojny światowej służy w armii niemieckiej. W 1918 roku próbował utworzyć w Bytomiu Polską Radę Żołnierską i Robotniczą, co nie w pełni mu się udało.

Na początku 1919 r. Grzegorzek został przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Ściśle współpracował z Wojciechem Korfantym, z którego polecenia był jednym z aktywnych organizatorów I powstania śląskiego. 11 sierpnia 1919 wybrano go na komendanta głównego POW Górnego Śląska. Pięć dni później, tuż przed wybuchem I powstania śląskiego, został na dworcu kolejowym w Pawłowicach aresztowany przez Niemców, którzy uwięzili go w twierdzy w Kłodzku. Później został osadzony w Świętoszowie. 25 września podjął udaną próbę ucieczki z więzienia, przekroczył granicę polsko-niemiecką w okolicach Leszna.

W 1920 r. Grzegorzek był współzałożycielem Chrześcijańskiego Zjednoczenia Ludowego. Był aktywny podczas Akcji Plebiscytowej. Jako sekretarz Wydziału Polityki Wewnętrznej Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Bytomiu pracował w składzie Wydziału Wykonawczego przy Naczelnej Komendzie Wojsk Powstańczych w Szopienicach. W całym okresie walki o polskość Górnego Śląska, zajmował eksponowane stanowiska w organizacjach i instytucjach powstańczych.

Należał do Związku Weteranów Powstań Śląskich. Był autorem kilku publikacji książkowych, takich jak: „Pierwsze Powstanie Śląskie w zarysie”, „Obóz w Neuhammer”, „Pamiętniki Powstańców Śląskich”. Pracował w przedsiębiorstwach eksportu stali.

Za działalność propolską został umieszczony na niemieckiej liście proskrypcyjnej. Po wybuchu II wojny światowej, został aresztowany i osadzony w niemieckim obozie zagłady w Dachau. Mimo utraty zdrowia doczekał wyzwolenia obozu w 1945 roku. Zmarł 16 kwietnia 1961 roku w Katowicach.

Został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Gwiazdą Górnośląską, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem zasługi z Mieczami, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z artykułu Kazimierza Cichego zamieszczonego w „Heroldzie Wodzisławskim”.

Kręta droga ku powstaniu. Dlaczego 100 lat temu Ślązacy chwycili za broń? 

W setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego warto przypomnieć o tym, że w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska nie było jednomyślności co do wydania rozkazu rozpoczęcia walk. Było to pokłosiem walk frakcyjnych w dowództwie powstańczym. Dość jednomyślne były za to powstańcze doły. One chciały walczyć i w zasadzie...