Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Karuzela z dyrektorami, czyli zmiany w kierownictwie kopalni PGG 

Decyzją Zarządu Polskiej Grupy  Górniczej z początkiem roku 2025 nastąpią zmiany w kadrze kierowniczej w 6 oddziałach spółki.

Urban Lab, czyli miejsce dla każdego. Ma ruszyć w Raciborzu na wiosnę 

- Najważniejsza jest otwartość tego miejsca - przekonują w magistracie. O przeznaczeniu Urban Lab, który ma ruszyć wiosną 2025 roku, opowiedziano w trakcie ostatniego finału konkursu na biznesplan w Raciborzu. Ma być miejscem spotkań...

Tropem legend – Zagadkowy Kopiec w Lubomi (cz.5) 

Legendy a realia historyczne a. Scytowie i Tatarzy Pierwsza z przytoczonych tu legend mówi, iż Kopiec na szczycie wzgórza pomiędzy Syrynią i Lubomią jest zbiorową mogiłą scytyjskich najeźdźców na okoliczne wsie i poległych w walce z...

Kawalerzy kontra żonaci, czyli Nowy Rok na sportowo [ZDJĘCIA] 

1 stycznia w Rudzie Kozielskiej odbyła się 31. edycja tradycyjnego meczu "Nowy Rok na sportowo", w którym zmierzyli się kawalerzy i żonaci.

Czego na 2025 rok życzą miastu prezydent i radni? 

Spytaliśmy prezydenta Michała Urgoła oraz przedstawicieli poszczególnych klubów w radzie miasta, czego życzyliby miastu Jastrzębie-Zdrój w 2025 roku?

1424 zgłoszenia, 800 pożarów wywołanych fajerwerkami. Straż pożarna podsumowała noc sylwestrową 

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej podała komunikat dotyczący interwencji podczas nocy sylwestrowej. 

Jakie wyzwania czekają na rolników w 2025 roku? 

Rok 2024 nie był łatwy dla rolników. Odbyły się protesty związane z wprowadzeniem unijnego Zielonego Ładu, była też powódź, która przyniosła straty. Jaki będzie rok 2025? Z czym będą musieli zmagać się rolnicy? Jak wskazują eksperci...

AKTUALIZACJA Pożar choinki na rynku w Raciborzu. Paliło się także mieszkanie w Wodzisławiu [ZDJĘCIA] 

Świąteczna ozdoba na centralnym placu miasta zniszczona przez ogień. Do zdarzenia doszło parę minut po północy. Do akcji wezwani zostali także strażacy z Wodzisławia Śląskiego, gdzie doszło do pożaru mieszkania.

Nie tylko fajerwerki. Na nocnym niebie możemy zobaczyć zorzę polarną! 

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, na północnym niebie może być widoczna zorza polarna. 

Jak Racibórz Dolny został zbiornikiem... z ludzką twarzą 

W połowie września tego roku południową Polskę znów dotknęła powódź. Choć w wielu miejscach miała dramatyczny przebieg, to jej zasięg był nieporównywalny z kataklizmem, który spustoszył południe i zachód kraju w lipcu 1997 r. Wtedy...

Franciszek Hübner

ur. 02.08.2023, zm. 02.08.2023

Urodził się w Krzyżkowicach koło Pszowa w 1900 r. Był synem drobnego rolnika. Inocenty Libura w gawędzie o ziemi rybnickiej pisze: „Jego niemieckie nazwisko pochodziło stąd – jak to później wyszperał – że pewien żołnierz cesarskiego regimentu, w XVIII jeszcze wieku służąc na Śląsku Opawskim poślubił miejscową pannę, a potem jako leśniczy przeniósł się na Śląsk pruski i tu już potomkowie jego zostali… ”. Był Franciszek niezwykle zdolnym i wielkim patriotą polskim. W czasach swojej młodości prawdopodobnie znał się z innym pszowskim działaczem polskim, wielkim miłośnikiem polskiej pieśni – Franciszkiem Jaźwcem. Prawdopodobnie to Franciszek Hübner ocalił pamiętniki tego wybitnego pszowika zawierające pieśni i poezję. Brał udział w powstaniach śląskich. Po przyłączeniu Pszowa do Polski kontynuował naukę już w polskiej szkole średniej w Rybniku, gdzie zamieszkał.

W Rybniku zetknął się ze znanym historykiem regionu ks. Emilem Drobnym. W latach trzydziestych ks. Drobny założył Towarzystwo Miłośników Ziemi Rybnickiej. Celem Towarzystwa jak oficjalnie pisano: „jest badanie, na podstawie naukowej, przeszłości piastowskiego księstwa raciborsko – rybnickiego, na którego terenie powstał w 1818 roku powiat rybnicki, w skład którego wchodziła wówczas Ziemia Wodzisławska. Pragniemy wzbudzić w naszym społeczeństwie zrozumienie i miłość dla tych czcigodnych zabytków, które nam w spuściźnie przekazali nasi ojcowie”. Do tego celu służyło czasopismo periodyczne „Ziemia Rybnicka”. Pismo w 1934 roku oficjalnie wydawał Związek Przyjaciół Przeszłości Rybnika i Okolicy. W pierwszym i drugim numerze „Ziemi Rybnickiej” Hübner napisał o ruchu narodowym w swoich rodzinnych Krzyżkowicach, podkreślając, że ludność w tej miejscowości była i jest polska. Sporo miejsca poświęcał walce powstańczej. On sam był jednym z miejscowych działaczy komitetu plebiscytowego. W nr 3 „Ziemi Rybnickiej” Hübner napisał o pierwszej karczmie w Pszowie z XVII wieku i jej właścicielu. Gromadził wycinki z prasy dotyczące Pszowa, przeprowadzał wywiady, robił zdjęcia, gromadził inne materiały historyczne. Jest autorem „Monografii gminy Pszów” z 1937 r. Swą mozolną pracą badawczą wniósł ogromny wkład w poznanie dziejów naszego regionu, zwłaszcza dziejów Pszowa i Krzyżkowic.

Lata okupacji hitlerowskiej spędził w trudnych warunkach. Po II wojnie w czasach komunistycznych był działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Związku Zachodniego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Działał w towarzystwach śpiewaczych „Dzwon” i „Seraf”. Zmarł w roku 1954. W Muzeum w Rybniku znajduje się ponad pięćdziesiąt jego prac. Wiele jest także w zbiorach prywatnych.

Kazimierz Mroczek


Autor korzystał z publikacji „Z dziejów domowych powiatu. Gawęda o ziemi rybnickiej” Inocentego Libury