Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Majówka w Marklowicach: Zlot samochodowy i loty helikopterem [ZDJĘCIA] 

4 maja na Słonecznej Wyspie w Marklowicach odbył się zlot samochodów tuningowych. Po raz pierwszy w historii gminy była też możliwość... przelotu helikopterem. 

Szymon Hołownia na Kampusie w Rybniku [ZDJĘCIA] 

5 maja Szymon Hołownia spotkał się z mieszkańcami Rybnika i okolic. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Gorąco i śmierdząco. Co zrobić z wiedzą, że Empol nie jest perfumerią? [LIST DO REDAKCJI] 

- Skoro smrodzi instalacja Empolu, to ani decyzja o zablokowaniu przywozu odpadów na składowisko, ani ograniczenie roli RCR R3 do biernego depozytariusza odpadów z instalacji na Brzeziu nie miały żadnego znaczenia dla ograniczenia odorów - uważa...

99 maturzystów z Ekonomika w Raciborzu. Pierwszy egzamin w odrestaurowanej auli [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych mówi Nowinom, że matury nie można zdawać na zasadzie „jakoś to będzie”. - Słowo „jakoś” powinno być w szkole zakazane. Przygotowujemy do egzaminu maturalnego od pierwszych zajęć w roku szkolnym,...

We wtorek radni Jastrzębia-Zdroju powołają nowego przewodniczącego. Dlaczego? 

Na wtorek 6 maja zaplanowano nadzwyczajną sesję Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, w której porządku obrad znalazł się wybór nowego przewodniczącego rady. Kto nim zostanie?

"Stop dezinformacji!" Wojsko Polskie o rewelacjach posła z naszego okręgu wyborczego 

Poseł Roman Fritz poinformował w mediach społecznościowych o "formowaniu polskiego korpusu interwencyjnego", który ma zostać skierowany na Ukrainę. "Nieuprawnione kłamstwa", "manipulacje", "element wojny informacyjnej" - tymi słowami Dowództwo...

211 maturzystów podeszło do egzaminu w I LO w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA] 

Punktualnie o godz. 9.00 w poniedziałek 5 maja maturzyści rozpoczęli pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Odwiedziliśmy I LO im. 14. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, aby wykonać kilka pamiątkowych...

Matura na Skalnej w Rydułtowach [ZDJĘCIA] 

Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęła się matura z języka polskiego. W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach do egzaminu przystąpiło 31 osób. 

To mogło się skończyć tragicznie! 46-latek z Pszowa taranował pojazdy, matka z dzieckiem w wózku musiała uciekać z chodnika [ZDJĘCIA] 

46-letni mieszkaniec Pszowa został zatrzymany przez policjantów z Rybnika. Mężczyzna, będący prawdopodobnie pod wpływem środków odurzających, urządził sobie niebezpieczny rajd busem, taranując inne samochody, jadąc pod prąd i nie zważając...

Finał majówki pełen emocji – terenowa przygoda i zlot Subaru w Wodzisławiu [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 4 maja, Wodzisław Śląski zakończył długi majowy weekend wyjątkowym programem pełnym atrakcji. Ostatni dzień wydarzenia „Majówka Pełna Atrakcji” upłynął pod znakiem emocjonujących aktywności na świeżym powietrzu i rodzinnej rozrywki.

Majówka w Marklowicach: Zlot samochodowy i loty helikopterem [ZDJĘCIA] 

4 maja na Słonecznej Wyspie w Marklowicach odbył się zlot samochodów tuningowych. Po raz pierwszy w historii gminy była też możliwość... przelotu helikopterem. 

Szymon Hołownia na Kampusie w Rybniku [ZDJĘCIA] 

5 maja Szymon Hołownia spotkał się z mieszkańcami Rybnika i okolic. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Gorąco i śmierdząco. Co zrobić z wiedzą, że Empol nie jest perfumerią? [LIST DO REDAKCJI] 

- Skoro smrodzi instalacja Empolu, to ani decyzja o zablokowaniu przywozu odpadów na składowisko, ani ograniczenie roli RCR R3 do biernego depozytariusza odpadów z instalacji na Brzeziu nie miały żadnego znaczenia dla ograniczenia odorów - uważa...

Maksymilian Iksal

ur. 07.04.1895, zm. 02.08.1981

Urodził się 7 kwietnia 1895 r. w Turzyczce, która dziś jest dzielnicą Wodzisławia Śl. W 1915 r. został powołany do służby w armii niemieckiej. Walczył w oddziałach 57. pułku piechoty na froncie francuskim, a następnie na froncie wschodnim w Warszawie i Kutnie.

W grudniu 1918 r. wstąpił do organizacji wojskowej na terenie powiatu rybnickiego. Współtworzył pierwsze komórki Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, a potem pełnił funkcję dowódcy 4. kompanii w 2. Pułku Strzelców Rybnickich. W związku z grożącym mu aresztowaniem znalazł się w obozie uchodźców w Piotrowicach. Tam 14 sierpnia 1919 r. stanął na czele 5-osobowego komitetu i wydał rozkaz komendantom organizacji wojskowej w powiecie pszczyńskim i rybnickim o rozpoczęciu walki w nocy z 16 na 17 sierpnia.

Rozkaz budził kontrowersje. Raz, że został wydany raptem na kilka godzin przed wybuchem walk, co uniemożliwiało należyte przygotowanie, dwa – nie był to rozkaz dowództwa powstańczego. Nie wszyscy go więc usłuchali. Sam Iksal decyzję o wybuchu powstania z ominięciem formalnego dowództwa tłumaczył rozbieżnościami istniejącymi w samym dowództwie, a dotyczącymi konieczności podjęcia walki: „A myśmy nie po to uchodzili z Górnego Śląska by siedzieć za kordonem bezpiecznie i przysłuchiwać się swarom naszych dowódców i jeszcze groźniejszym plotkom, które się szerzyły (…) Wciąż tylko dowiadywaliśmy się o odkładaniu terminu wybuchu powstania, a nasz gniew, nasze pragnienie zarówno odwetu, jak i powrotu na Górny Śląsk narastało”.

Iksal ruszył do walki jako pierwszy około godz. 2.00 w nocy. W marszu na Gołkowice i Skrbeńsko prowadził 40-osobowy oddział. Powstańcy zdobyli zabudowania dworu w Gołkowicach, gdzie rozlokowana była kompania Grenzschutzu. Niemcy stracili w tej potyczce 6 żołnierzy i kilku – kilkunastu jeńców. Powstańcy, według różnych źródeł, stracili w Gołkowicach od 3 do 5 osób. Właściciel majątku nazwiskiem Peschke już po walkach wystosował do Iksala podziękowanie za to, że powstańcy nie naruszyli jego własności.

17 sierpnia walki wybuchły również w innych miejscach Górnego Śląska, zaś Iksal wkrótce przekazał dowództwo Franciszkowi Marszolikowi i sam wyruszył do Polski po pomoc. Przyjął go gen. Józef Haller w Krakowie oraz premier Ignacy Jan Paderewski i minister spraw wojskowych gen. Kazimierz Sosnkowski w Warszawie. Nie zdołał jednak uzyskać pomocy polskiego wojska, które zaangażowane było w walkach na wschodnich kresach. Nie udało się to także w Dowództwie Głównym Wojsk Wielkopolskich w Poznaniu. W międzyczasie, pozbawione wsparcia powstanie wygasło, ale nie zakończyło się klęską.

W czasie II powstania, Iksal pełnił funkcję organizatora i zastępcy komendanta powstania POW Górnego Śląska w powiecie opolskim. Brał udział w akcji plebiscytowej. W III powstaniu walczył w rejonie Góry Św. Anny, w szeregach Podgrupy „Bogan”.

Był jednym ze współzałożycieli – obok Józefa Zająca z Karkoszki, Pawła Wieczorka, Jana Pogody oraz Ignacego Prudla z Turzyczki – chóru parafialnego Jutrzenka w 1921 r., działającego do dziś przy parafii w Jedłowniku.

W okresie międzywojennym pracował jako urzędnik miejski w Rybniku. W latach 1923 – 1939 był członkiem Związku Powstańców Śląskich. W 1939 współorganizował Ochotnicze Oddziały Powstańcze w powiecie rybnickim. Pełnił funkcję zastępcy dowódcy 1. batalionu. W okresie okupacji ukrywał się w Otmęcie i Blachowni Śląskiej, a po jej zakończeniu powrócił do Rybnika. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł w 1981 r.

Artur Marcisz

Kręta droga ku powstaniu. Dlaczego 100 lat temu Ślązacy chwycili za broń? 

W setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego warto przypomnieć o tym, że w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska nie było jednomyślności co do wydania rozkazu rozpoczęcia walk. Było to pokłosiem walk frakcyjnych w dowództwie powstańczym. Dość jednomyślne były za to powstańcze doły. One chciały walczyć i w zasadzie...