Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Together czyli Razem. Raciborscy Ukraińcy spotkali się w RCK, żeby podsumować projekt pomocowy 

Robimy to, by raciborscy Ukraińcy zapomnieli o trudnych sprawach, które towarzyszą im w związku z wojną w ich ojczyźnie. Bo dobro wraca, a my nie tylko pomagamy, ale i uczymy się od uchodźców - mówią o projekcie Together, realizowanym przez...

Kiedy węgiel był zielony. Jak wyglądał nasz region w okresie karbonu? 

Ogromne lasy, bagna, gigantyczne owady i dużo tlenu w atmosferze – tak po krótce można opisać krajobraz naszego regionu w karbonie – okresie geologicznym w dziejach Ziemi, w którym właśnie powstały pokłady czarnego złota. Wtedy na naszej...

Prokuratura będzie miała co robić. W sprawie PKM i MZK szykuje się sporo zawiadomień 

Listopadowa sesja Rady Miasta Jastrzebie-Zdrój przyniosła temat komunikacji publicznej, który podczas dyskusji zdominowany został przez kwestie stanu nieruchomości i odpowiedzialności za ten stan. Padły zapowiedzi zawiadomienia prokuratury oraz...

Lenartowicz w MSWiA. "Budowa komendy strażaków to priorytet" 

Posłanka Gabriela Lenartowicz poinformowała na konferencji prasowej w swoim biurze, że rozmawiała z wiceministrem spraw wewnętrznych. Uzyskała zapewnienie, że budowa nowej komendy dla zawodowej straży pożarnej to priorytet dla resortu.

Zmarł ks. Zygmunt Hupka, proboszcz parafii w Pawłowie przez niemal cztery dekady 

- Z nadzieją zmartwychwstania informujemy, że we wtorek, 3 grudnia 2024 r., zmarł ks. Zygmunt Hupka, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii św. Michała Archanioła w Pawłowie - poinformowała Diecezja Opolska. Duchowny zmarł w 72. roku życia...

Nowiny Wodzisławskie witają na świecie! Noworodki, wydanie 03.12 [ZDJĘCIA] 

Mikołaj, bliźniaki Oskar i Amelka, Kacperek, Antosia i Jaś. Poznaj maleństwa, które w ostatnim czasie przyszły na świat w wodzisławskim szpitalu. 

Chciał wyskoczyć z okna z córką w ramionach, by pokonać demona. Był pod wpływem substancji odurzających 

Dramatyczne sceny rozegrały się w jednym z mieszkań w Gliwicach. Mężczyzna będący pod wpływem środków psychoaktywnych, chwycił swoją kilkuletnią córkę i stojąc z nią w oknie krzyczał, że zabije demona. Tylko dzięki zdecydowanej...

Bezprawnie odebrali mu owce, teraz sam musi zapłacić grzywnę. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok  

Wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim został utrzymany w mocy. Apelacja nie zmieniła sytuacji pana Krzysztofa, który stracił owce i musi zapłacić zasądzoną mu grzywnę.

Złote Gody w Rydułtowach. Jubilaci odebrali pamiątkowe medale [ZDJĘCIA] 

11 par z Rydułtów odebrało 2 grudnia z rąk burmistrza, Marcina Połomskiego medale za długoletnie pożycie małżeńskie. 

Czy chory na astmę rybniczanin otrzyma 200 tys. zł odszkodowania za smog? Fundacja ClientEarth pozywa Skarb Państwa 

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza minęło już ponad 5 lat, działania...

Mikołaj Knosała

ur. 03.02.1868, zm. 10.01.1957

Ks. Mikołaj Knosała był pierwszym proboszczem kościoła w Pszowie po przyłączeniu tej miejscowości w 1922 r. do odrodzonego państwa polskiego i pierwszym dziekanem utworzonego w 1924 r. dekanatu pszowskiego. Funkcje te sprawował nieprzerwanie przez ponad trzydzieści lat, w przeciągu których zrealizował tak wiele różnych inwestycji budowlanych, że przylgnął do niego przydomek „Mikołaj budowniczy”.

Urodził się 3 lutego 1868 r. we wsi Żelazna pod Opolem w wielodzietnej rodzinie. W 1880 r. rozpoczął naukę w gimnazjum w Opolu, po ukończeniu której podjął studia teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, uwieńczone otrzymaniem 15 czerwca 1892 r. święceń kapłańskich. Jako kapłan pełnił wpierw posługę wikarego w Toszku, a od 1895 r. administratora parafii Tworóg, której w 1900 r. został mianowany proboszczem i był nim aż do przeniesienia go w 1911 r. do Dobrzenia Wielkiego. W ciągu szesnastu lat pracy w Toszku doprowadził m.in. do rozbudowy tamtejszego kościoła i plebanii.

W Dobrzeniu opiekował się dwoma kościołami: parafialnym pw. św. Katarzyny, murowanym z 1842 r., który uznał już wówczas za mały i rozpoczął starania o budowę nowej świątyni, oraz drewnianym pw. św. Rocha, pochodzącym z poł. XVII w. i słynącym z dorocznych odpustów ku czci swojego patrona. Kiedy w latach 1919 – 1921 nastał czas walk zbrojnych o przynależność państwową Górnego Śląska, o czym miał ostatecznie zadecydować plebiscyt, ks. Knosała starał się wprawdzie stronić od wszelkiej propagandy, ale będąc „całą duszą przywiązany do swojego narodu – pisał później – nie mógł się przypatrywać, jak polski lud został przez wściekłą agitację ogłupiany”. Spotkały go z tego powodu „gorzkie przeżycia i przykrości doznane ze strony tak zwanych Niemców”. To sprawiło, że opuścił parafię dobrzyńską, zamieniając się miejscem z proboszczem w Pszowie, ks. Franciszkiem Poziembą, który nie ukrywał swoich proniemieckich sympatii.

Do Pszowa przybył 18 stycznia 1922 r., a cztery dni później objął urząd proboszcza parafii pszowskiej, 15 kwietnia 1924 r. z kolei mianowano go dziekanem nowo powstałego dekanatu pszowskiego. W Pszowie od samego początku rozpoczął bardzo żywą działalność duszpasterską i gospodarczą, przyczyniając się do rozwoju kościoła i parafii. Spośród wielu inwestycji, jakie przedsięwziął i zrealizował w latach 20. i 30. XX w., należy m.in. wymienić: wybudowanie stodoły przy probostwie (1922 r.), postawienie murowanego ogrodzenia ogrodu (1924) i cmentarza (1925), wstawienie ławek w kościele (1926) i sprowadzenie nowych organów z firmy Berschdorf w Nysie (1926), wyremontowanie trzech istniejących już i wybudowanie jedenastu nowych kaplic Drogi Krzyżowej na Kalwarii Pszowskiej (1929), wybudowanie nowego probostwa (1934) i domu dla organisty (1935), wybudowanie kościoła w Krzyżkowicach (1934) i Domu Parafialnego (1938), położenie nowego dachu na kościele (1938). W uznaniu zasług w krzewieniu wiary, rozwoju ruchu pielgrzymkowego i dbałości gospodarczej w swojej parafii i dekanacie pszowskim mianowano go w 1931 r. radcą duchownym, a w 1938 r. kanonikiem honorowym.

Po wybuchu II wojny światowej ks. M. Knosała został 9 listopada 1939 r. aresztowany przez gestapo i przez trzy dni był więziony w Wodzisławiu. W połowie 1941 r. władze okupacyjne zabroniły mu sprawowania funkcji duszpasterskich na terenie powiatu rybnickiego i wydaliły z Pszowa. Udał się wtedy do Dąbrowy pod Opolem, gdzie proboszczem był jego bratanek, ks. Karol Knosała. Bardzo tęsknił za swoją parafią, lecz zgody na powrót do Pszowa nie otrzymał. Powrócił dopiero pod koniec stycznia 1945 r., ale pozostawał w ukryciu aż do 1 kwietnia 1945 r. W tym czasie był świadkiem bombardowania Pszowa przez samoloty radzieckie, w wyniku którego kościół, probostwo i budynki gospodarcze zostały poważnie uszkodzone, a on odniósł niewielkie obrażenia. Po usunięciu szkód wojennych, przystąpił w 1947 r. (mając już prawie 80 lat) do budowy drugiego kościoła na terenie parafii pszowskiej – w Zawadzie. W czerwcu 1952 r. obchodził 60-lecie swoich święceń kapłańskich, na które papież przesłał mu specjalne błogosławieństwo.

Po wypędzeniu w listopadzie 1952 r. z diecezji przez władze komunistyczne bpa Stanisława Adamskiego i osadzeniu na jego miejscu w charakterze wikariusza kapitulnego proboszcza z Syryni, ks. Filipa Bednorza, zwerbowanego wcześniej przez Urząd Bezpieczeństwa, ks. Knosała został oskarżony o „nieudolność urzędowania”, a faktycznie o brak lojalności wobec nowego rządcy diecezji, i groziło mu realne niebezpieczeństwo ponownego wysiedlenia z parafii. Skończyło się natychmiastowym pozbawieniem go wszystkich stanowisk i odesłaniem 1 kwietnia 1953 r. na emeryturę. Zmarł 10 stycznia 1957 r. i jest pochowany na przykościelnym cmentarzu w Pszowie pod murem tzw. kaplicy różańcowej.

Paweł Porwoł