Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Powspominaliśmy 25 lat z Nowinami Wodzisławskimi. Spotkanie jubileuszowe w wodzisławskiej bibliotece [ZDJĘCIA] 

Nowiny Wodzisławskie trafiają w ręce Czytelników od ćwierć wieku. Nasz jubileusz zaznaczyliśmy również spotkaniem autorskim, na które zaprosiliśmy byłych redaktorów i współpracowników oraz publiczność, czyli naszych Czytelników. 

Wsiąść do pociągu byle jakiego, ale jak wejść na dworzec to do Stacji Młodych w Raciborzu 

Jest już otwarte długo oczekiwane miejsce dla młodych w Raciborzu. Dotąd spotykali się zazwyczaj w popularnym "Maku". Był też czas, że można było się schronić przed chłodem w świetlicy na dworcu PKS-u. Teraz na przebudowanym dworcu...

Pałac w Krowiarkach w trakcie renowacji. Wieże zyskują drugie życie [ZDJĘCIA] 

Do końca miesiąca potrwają prace remontowe przy pałacu w Krowiarkach (gm. Pietrowice Wielkie), znanym w regionie, a ostatnio rozsławionym przez film „Cisza nocna”, w którym swoją ostatnią główną rolę zagrał zmarły w zeszłym roku...

Służby techniczne pracują przy udrażnianiu torów po zdarzeniu w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA] 

Służby techniczne PKP PLK SA prowadzą działania na stacji Kuźnia Raciborska po zderzeniu dwóch składów towarowych na przejeździe kolejowym przy ulicy Staszica. Trwa usuwanie uszkodzonych wagonów i wstępne szacowanie stanu torowiska. Policja...

Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki 

W regionie spadł już pierwszy śnieg, a służby apelują o ostrożność. Meteorolodzy zapowiadają opady śniegu i ostrzegają przed śliskimi drogami oraz chodnikami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia, które dotyczą...

Gdy dochodzi do tragedii, nikt nic nie widział i nie słyszał. Czy znasz swoich sąsiadów? [FELIETON] 

Czy powinniśmy się interesować swoimi sąsiadami? Pytanie postawione na wstępie może wydawać się nieco dziwne, no bo po co znać swojego sąsiada i czy w ogóle trzeba go znać? To, że małe społeczności wiejskie wiedzą, kto jest kim, jest...

Jastrzębie-Zdrój: Kradzież roweru rozwiązana, podejrzany ustalony, grozi mu kara więzienia 

Po tym, jak 12 listopada Komenda Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju opublikowała wizerunek mężczyzny podejrzanego o kradzież, udało się go zidentyfikować. Jakie konsekwencje go czekają?

Zderzenie pociągów w Kuźni Raciborskiej. Komisja wyjaśni przyczyny wypadku 

- Po zdarzeniu ruch pomiędzy Bierawą a Nędzą (linia Kędzierzyn Koźle – Chałupki) został wstrzymany - poinformowała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

AKTUALIZACJA Nocna katastrofa na torach. Doszło do zderzenia pociągów towarowych w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W czwartek (21.11.) około 1:30 w nocy w rejonie przejazdu na ulicy Staszica w Kuźni Raciborskiej doszło do zderzenia dwóch składów towarowych.

Za 400 dni II LO “Mickiewicz” będzie miał nowe boisko i halę sportową. To inwestycja wyczekiwana od wielu dekad 

Dyrektorem ogólniaka był jeszcze Leszek Wyrzykowski, a starostwem kierowali Marek Bugdol i Henryk Siedlaczek, gdy zaczęto mówić o tych potrzebach szkoły. Boisko było zdegradowane, młodzież nie miała gdzie ćwiczyć na zajęciach z WF. Starosta...

Wilhelm Meisel

ur. 07.01.1904, zm. 03.06.2009

Wilhelm Meisel urodził się 7 stycznia 1904 r. w Turzyczce. Był jednym z siedmiu synów Augustyna Meisla, turskiego piekarza, członka Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, jednego z pierwszych zaprzysiężonych członków POW na Ziemi Wodzisławskiej, działacza plebiscytowego i Franciszki Albiny z domu Prudel. Wilhelm ukończył szkołę powszechną w Turzy Śl. Od wczesnych lat pomagał ojcu w piekarni. Kiedy ten w 1914 r. trafił do wojska w wyniku wybuchu I wojny światowej, Wilhelm wraz ze starszym bratem Leonem przejął obowiązki w piekarni aż do powrotu ojca.

W połowie sierpnia 1919 r., kiedy wybuchło I powstanie śląskie, w piekarni Augustyna Meisla w Turzy zebrali się członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Na oczach 15-letniego Wilhelma, powstańcy złożyli przysięgę wierności Polsce, a następnie ustalili plan działania. Chłopakowi przekazali zaś instrukcje, z którymi ten popędził przez majątek ziemski Olszenica do pobliskich Łazisk, gdzie swoją siedzibę miał sztab powstańczy. W III powstaniu śląskim był żołnierzem 14 Pułku Powstańców Śląskich. Jego córka Teresa Szymura podkreśla, że został wychowany w duchu powstańczym i w czasie powstań był kurierem, ale nigdy bronią nie walczył.

Po śmierci ojca w 1934 r. został właścicielem piekarni i gospodarstwa rolnego. Piekarnię prowadził przez kolejne 70 lat. W 1934 roku ożenił się z Franciszką, dziewczyną młodszą od niego o jedenaście lat. Poznali się na próbach miejscowego chóru Lira, w którym śpiewali. Mieli ośmioro dzieci, z czego dzieciństwo przeżyło sześcioro.

W czasie II wojny światowej, Wilhelm, który jako piekarz nie został powołany do niemieckiego wojska, pomagał więźniom filii oświęcimskiego obozu koncentracyjnego, która znajdowała się na terenie kopalni Fryderyk. Zięć Meisla, Władysław Szymura wyjaśnia, że był to obóz, w którym umieszczeni zostali przesiedleńcy z Oświęcimia. Niemcy wysiedlili ich z podoświęcimskich miejscowości ze względu na rozbudowę obozu koncentracyjnego. – Ojciec pomagał im kiedy tu maszerowali na przesiedlenie. Pomagał im również później, kiedy już w tym obozie zamieszkali. Tam była straszna bieda. Przede wszystkim ci ludzie nie mieli co jeść, więc ojciec i matka donosili im jedzenie, chleb i wyroby mleczne, bo u nas było gospodarstwo, były zawsze dwie krowy – wspomina Teresa Szymura. Później u Meislów w gospodarstwie pomagała jedna z mieszkanek obozu.

Po wojnie Wilhelm został członkiem Cechu Rzemiosł w Wodzisławiu Śl. Pozostał nim do końca swojego życia. Był także członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Został odznaczony w 1947 r. Śląskim Krzyżem Powstańczym, w 1998 r. Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Katowickiego, Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego, a w 2005 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2007 r., jako ostatni żyjący powstaniec śląski przekazał Jednostce Strzeleckiej 2023 Związku Strzeleckiego „Strzelec” zgodę na kultywowanie tradycji i noszenia imienia 14 Pułku Powstańców Śląskich. Zmarł 3 czerwca 2009 r.

Artur Marcisz

Piknik Powstańczy w Olzie - uczcili pamięć Wilhelma Meisla  

W sobotę 11 czerwca na polu biwakowym „Europa” w Olzie odbył się Piknik Powstańczy, zorganizowany przez Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu.