Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Poseł z naszego regionu był na odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom rzezi wołyńskiej 

- To było ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem - mówi o rzezi wołyńskiej poseł Roman Fritz.

440 tys. zł do podziału na jastrzębskie sołectwa 

Ponad 440 000,00 zł trafi do jastrzębskich sołectw. To kwota, na jaką opiewa Fundusz Sołecki – czyli specjalne środki w budżecie miasta przeznaczone tylko dla sołectw.

Dwie martwe sarny w Bełsznicy. Czy to atak wilka? Mieszkańcy zaniepokojeni sytuacją [ZDJĘCIA] 

Do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy sołectwa Bełsznica w Gorzycach z prośbą o nagłośnienie sprawy dwóch martwych zwierząt, na które natrafili podczas spaceru.

Żorzanie promują polskich artystów w Londynie 

Fundacja Art and Soul, której prezesem jest Marcin Pryt, za główny cel swojej działalności obrała sobie promowanie młodych i uzdolnionych polskich artystów w samym sercu Wielkiej Brytanii. W jej planach jest także utworzenie na terenie Żor...

Konie biegały po jezdni. Policjanci z Żor zatrzymali "uciekinierów" [ZDJĘCIA] 

Dwa źrebaki i ich starszy kolega spacerowali po jezdni oraz pasie zieleni. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a całe i zdrowe zwierzęta wróciły pod opiekę właściciela.

Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Wilhelm Mikołajec

ur. 24.06.1914, zm. 13.08.1944

Wilhelm Jan Mikołajec urodził się 24 czerwca 1914 roku w Kochłowicach w ówczesnym powiecie katowickim, jako syn Józefa i Bronisławy. W czasach II Rzeczpospolitej mieszkał w Rybniku i w tym mieście uczęszczał do gimnazjum. Był zapalonym harcerzem i wodniakiem. Od 1933 r. pracował jako dziennikarz w wówczas najpoczytniejszej śląskiej gazecie, jaką była „Polska Zachodnia”. Redaktor na łamach tej gazety poruszał często tematy związane z Ziemią Wodzisławską. Jednym z najciekawszych jego artykułów był, zamieszczony na łamach „Polski Zachodniej”, wywiad z przemytnikiem eteru z Czyżowic, w numerze 227 z dnia 20 sierpnia 1935. Plaga eteru była bowiem wówczas jednym z najtragiczniejszych uzależnień, jakie tu występowały. Jednocześnie w relacji zwrócono uwagę na przyczyny tego śmiertelnego uzależnienia.

Wilhelm Mikołajec należał do Syndykatu Dziennikarzy Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego i miał legitymację o numerze 60. Jako redaktora zaangażowanego w obronę polskości jego nazwisko znalazło się na liście w sporządzonej przez Niemców księdze gończej (Sonderfahndungsbuch Polen). Umieszczone na niej osoby były przeznaczone do aresztowania po zajęciu Polski przez III Rzeszę w roku 1939.

W czasie hitlerowskiej okupacji, od roku 1940 Mikołajec mieszkał w Sosnowcu przy ulicy Mysłowickiej nr 7 i tu pracował jako korektor. Po czteroletnim pobycie w Generalnym Gubernatorstwie ukrywał się w różnych miejscach na Śląsku. O tym etapie jego życia są zamieszczone wspomnienia w 1962 r. w prasie lokalnej: „Powodowany tęsknotą za żoną i dziećmi przybywa wreszcie do Turzy w powiecie wodzisławskim. Tutaj znajduje kryjówkę u zasłużonego powstańca Józefa Ośliźloka, nie wiedząc o tym, że szpicle, których wszędzie było pełno, czujnie obserwują jego dom. Oślizlok bowiem na każdym kroku, podkreślał swoją polskość, przy czym utrzymywał kontakt z partyzantami, zaś jego synowie uszli w roku 1940 z wielu innymi młodymi mieszkańcami Turzy na Węgry, by stamtąd udać się do Francji”.

Do tragedii doszło 12 sierpnia 1944 r., kiedy to Mikołajec wyszedł ze swej kryjówki i udał się do chorej żony, która mieszkała w pobliżu domu rodziców. Zauważony został przez donosiciela, który poinformował gestapo. Następnego dnia gestapowcy i żandarmeria otoczyli jego teścia Franciszka Fojcika, którego dom znajdował się w pobliżu dworca kolejowego w Turzy Śląskiej. Mikołajec zorientował się w sytuacji i uciekł z budynku w kierunku dworca kolejowego ukrywając się w ogrodzie. W międzyczasie gestapo przeszukiwało dom i wszystkich mieszkańców wyprowadzono na podwórze. Ustawiono ich pod ścianą i grożono śmiercią. Trwały też poszukiwania zbiega w ogrodzie. Wówczas Mikołajec obawiając się wykrycia, postanowił zbiec w pole. Jednak kiedy podniósł się z ziemi padła seria śmiertelnych strzałów. Zwłoki Mikołajca gestapo zawiozło na cmentarz w Jedłowniku, gdzie je pogrzebano nie dopuszczając nikogo do grobu. Dalszy ciąg tragicznych wydarzeń nastąpił trzy miesiące później, kiedy Niemcy ponownie przybyli z ekspedycją karną do Turzy. Wówczas okrążono trzy domy: Leopolda Dudy, Rudolfa Paloca i wspomnianego Józefa Ośliźloka. Zamordowano wówczas Dudę i jego syna Karola oraz Paloca i Osliźloka, a pozostałych członków rodzin aresztowano. Po południu domy zamordowanych spalono. Na pogorzelisku umieszczono napis „Toddem Verräter” (śmierć zdrajcom).

Redaktor „Polski Zachodniej” Wilhelm Mikołajec poślubił żonę Jadwigę z domu Fojcik, urodzoną 22.09.1916 (zmarła 2006 r.). Małżeństwo miało trójkę dzieci. Najstarszy to Tadeusz, następny to Kazimierz urodzony kilka miesięcy przed wybuchem wojny, oraz urodzony już jako pogrobowiec Józef, który zmarł tragiczne będąc dzieckiem po II wojnie światowej.

Kazimierz Mroczek