Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Zderzenie pociągów w Kuźni Raciborskiej. Komisja wyjaśni przyczyny wypadku 

- Po zdarzeniu ruch pomiędzy Bierawą a Nędzą (linia Kędzierzyn Koźle – Chałupki) został wstrzymany - poinformowała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

AKTUALIZACJA Nocna katastrofa na torach. Doszło do zderzenia pociągów towarowych w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W czwartek (21.11.) około 1:30 w nocy w rejonie przejazdu na ulicy Staszica w Kuźni Raciborskiej doszło do zderzenia dwóch składów towarowych.

Głód ziemi. Szef KOWR zapowiedział, że wpierw będą przetargi ofertowe, później licytacje. Których będzie więcej - nie ujawnił 

Dyrektor Witold Łacny z oddziału terenowego w Częstochowie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wziął udział w spotkaniu, na jakie zaproszono rolników, a także szefów WFOŚiGW oraz ARiMR. Sala na drugim piętrze Centrum społeczno-kulturalnego...

Nowiny Wodzisławskie od kuchni na 25-lecie. Już dziś spotkanie autorskie w bibliotece 

Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników na spotkanie autorskie, które odbędzie się 20 listopada o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Jastrzębie szóste w Polsce w rankingu „Rzeczpospolitej” 

W najnowszym rankingu dziennika „Rzeczpospolita”, oceniającym skuteczność działania władz miast i gmin, Jastrzębie-Zdrój zajęło 6. miejsce w kraju w kategorii miast na prawach powiatu. W ubiegłorocznym zestawieniu Jastrzębie było na...

Owce zostały odebrane bezpodstawnie. Pan Krzysztof walczy w sądzie o uniewinnienie 

Mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego hodował na swojej działce dwie owce. Stracił je w styczniu 2022 roku po interwencji przedstawicieli nielegalnego stowarzyszenia. Przez sąd I instancji został skazany za wykroczenie. Złożył jednak apelację,...

Dzień Seniora dla członków związku emerytów. Atmofera powszechnej serdeczności w kultowym lokalu  

Raz do roku seniorzy z całego powiatu spotykają się na Restauracji Raciborska. Jedzą tu wspólny obiad, śpiewają hymn seniora i podejmują swoich sponsorów i partnerów w działaniu. Nie inaczej było we wtorek 19 listopada. W roli głównej...

Nowy rozdział w historii Górnika Radlin. Prezentacja sztabu szkoleniowego i plany na przyszłość 

W sali wypełnionej po brzegi kibicami, partnerami i zawodnikami, Górnik Radlin uroczyście zaprezentował nowy sztab szkoleniowy, który ma poprowadzić drużynę do kolejnych sukcesów. Spotkanie podsumowujące rundę jesienną było także okazją...

Sejmik przyjął uchwałę o upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej [WIDEO] 

Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku. 

Radni z Rudnika alarmują: Zły stan drogi wojewódzkiej w Grzegorzowicach utrudnia życie mieszkańcom 

- Wskazuje się, że obecny stan drogi stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pieszych, utrudnia codzienne funkcjonowanie mieszkańców - piszą radni z Rudnika w apelu do organów administracji publicznej o pilne podjęcie działań...

Franciszek Palarczyk

ur. 26.08.1887, zm. 24.02.1961

Franciszek Palarczyk urodził się 26 sierpnia 1887 r. w Baranowicach. Był synem Józefa i Katarzyny z domu Turocha. Po ukończeniu szkoły ludowej w rodzinnej miejscowości uczęszczał do gimnazjum w Pszczynie, a później w Gliwicach. W 1909 r. rozpoczął naukę na wydziale teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas studiów należał do tajnych organizacji akademickich młodzieży polskiej ze Śląska. 21 czerwca 1913 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Był wikarym w Bielszowicach (od 4 października 1913 r.), Krapkowicach w powiecie opolskim (od 16 marca 1914 r.) i w Lipinach (od 12 czerwca 1915 r.). Polskie nastawienie i jego działalność plebiscytowa na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Polski ściągnęły na niego różne przykrości i przysporzyły mu wrogów. Z tego powodu przeniesiono go z Lipin do parafii w Szobiszowicach. W wyniku petycji podpisanych przez organizacje polskie i polskich parafian z Lipin (obecnie Świętochłowice) kuria wrocławska zgodziła się na jego powrót. Od lutego 1921 r. kierował tam 300-osobowym Towarzystwem Oświaty na Górnym Śląsku im. św. Jacka. Był też kapelanem powstańczym.

Już po podziale Górnego Śląska w 1922 r. kilkakrotnie usiłował uzyskać zgodę Administracji Apostolskiej dla Polskiego Śląska na pozostanie w Lipinach w charakterze proboszcza. W 1924 r. został jednak skierowany do Radlina. Powierzono mu tam zadaniem utworzenia nowej parafii w Biertułtowach. Miejsce, gdzie stanie nowa świątynia wskazał podczas spaceru. Eryk Holona w publikacji „Ocalić od zapomnienia” pisze: „w drodze ze stacji kolejowej Obszary dokonał lustracji terenu i postanowił, że kościół powinien być wybudowany przy drodze z Obszar do Biertułtów, w miejscu odgałęzienia drogi do Głożyn”. Prace rozpoczęto w maju 1926 r. Brało w nich udział wielu parafian wraz z samym ks. Palarczykiem. Kamień węgielny został poświęcony 15 sierpnia 1926 r., w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Budowa trwała ponad dwa lata, uroczyste poświęcenie nowego kościoła odbyło się 7 października 1928 r. Jeszcze przed ukończeniem budowy świątyni, ks. Franciszek otrzymał nominację na proboszcza nowo powstałej parafii. Za swe dokonania w 1930 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Watykańskim „Zasłużonym dla Kościoła”.

Po wybuchu II wojny światowej, 9 listopada 1939 r. za swoją działalność patriotyczną i plebiscytową został aresztowany przez gestapo. Więziono go w Wodzisławiu Śl. i Rybniku. Po zwolnieniu, 15 marca 1940 r. zabroniono mu powrotu do biertułtowskiej parafii. Przebywał więc w Rybniku, a po otrzymaniu nakazu wysiedlenia katowicki wikariusz generalny skierował go do diecezji krakowskiej. Do końca wojny mieszkał u chłopa w Zalasowej, a następnie wrócił na probostwo w Biertułtowach.

W obliczu przedłużającego się pobytu za granicą przedwojennego dziekana dekanatu rybnickiego, ks. Tomasza Reginka, 14 sierpnia 1946 r. został mianowany tymczasowo dziekanem. Z godności tej zrezygnował pod koniec 1954 r., ale wikariusz kapitulny, ks. Jan Piskorz, który współpracował z władzami komunistycznymi, mianował go dziekanem honorowym. Rok później, z okazji konsekracji katedry w Katowicach, został radcą duchownym. Kilka dni przed powrotem biskupów katowickich z wygnania w 1956 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej. Było to wyrazem uznania dla ofiarności jego parafii na rzecz budowy katedry w Katowicach.

W ostatnich latach życia często chorował. Zmarł 24 lutego 1961 r. w Biertułtowach w wieku 74 lat. Jego pogrzeb odbył się trzy dni później w asyście ks. biskupa Herberta Bednorza, ponad stu księży, a także rzeszy parafian i wiernych z okolicy oraz sióstr zakonnych. Ks. Palarczyk został pochowany na biertułtowskim cmentarzu parafialnym. Jego ciało spoczęło w tamtejszej kaplicy, która podczas budowy kościoła pełniła funkcję tymczasowej świątyni.

Justyna Koniszewska