Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Na Wodzisławski Dzień Seniora do Zawady przybyły tłumy z okolicy [ZDJĘCIA] 

Za bardzo udany można uznać Wodzisławski Dzień Seniora, który w ramach cyklu "Dziewięć dzielnic - jedno miasto" odbył się w niedzielę 14 lipca w Zawadzie. Wydarzenie przyciągnęło tłumy (nie tylko) seniorów z innych dzielnic, a także...

The Beatles forever. Tak było na koncercie w parku Roth [ZDJĘCIA] 

14 lipca o godzinie 18:00 w Parku im. Miasta Roth odbył się koncert "THE BEATLES FOREVER", do którego uczestników przygotowali: Joanna Skowyra, Joanna Zawierucha oraz Nikodem Łabuz.

Pasja na kółkach. Sławików przeżywa kolejny zlot pojazdów zabytkowych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

- Idziemy na rekord - mówił w rozmowie z Nowinami wójt gminy Rudnik, Piotr Rybka, odnosząc się do frekwencji na corocznym zlocie pojazdów zabytkowych w Sławikowie przy ruinach miejscowego pałacu. Przypomniał, że w zeszłym roku do wioski...

Drugi dzień 8. Tour de Silesia z setkami rowerzystów [ZDJĘCIA] 

W Godowie w niedzielę 14 lipca odbyły się starty zawodników na krótszych dystansach w 8. edycji Tour de Silesia.

IV edycja ROW Car Show w Rybniku - niesamowite samochody, konkursy i mnóstwo atrakcji dla dzieci [ZDJĘCIA] 

W dniach 12-13 lipca 2024 roku, po raz czwarty z rzędu Rybnik ponownie stał się motoryzacyjnym centrum regionu. Wydarzenie miało miejsce przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji "Pod Żaglami" w Rybniku, co zapewniło odpowiednią przestrzeń...

Ludwik Piechoczek

ur. 13.04.1889, zm. 08.01.1941

Ludwik Piechoczek urodził się 13 kwietnia 1889 r. w Jastrzębiu Górnym jako syn Jana i Jadwigi z domu Tyman. Ukończył ośmioklasową szkołę powszechną oraz trzymiesięczny kurs przygotowujący do pracy w administracji publicznej. Pracował jako górnik w kopalni Donnersmarck w Chwałowicach, udzielając się jednocześnie w organizacjach kulturalno-oświatowych. Należał do ruchu „Eleusis”, do którego został wciągnięty przez Maksymiliana Basistę. Ruch przygotowywał na Śląsku przyszłych działaczy polskiego ruchu narodowego.

W latach 1911 – 1913 służył w armii pruskiej. Po wybuchu I wojny światowej został ponownie powołany do wojska. Walczył na froncie zachodnim m.in. nad Marną i Sommą. Ranny w 1916 r., w listopadzie 1917 roku został zwolniony ze służby wojskowej. W 1918 r. znalazł się w Rybniku, gdzie był jednym z organizatorów Rady Ludowej oraz analogicznych rad w powiecie. Współuczestniczył w zakładaniu Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w powiecie rybnickim, której był członkiem od 1919 r.

Uczestniczył w powstaniach śląskich. W dwóch pierwszych pełnił funkcję dowódcy II batalionu w 2 pułku Strzelców Rybnickich. W okresie plebiscytu brał udział w kampanii plebiscytowej oraz organizował wiece narodowe. Pełnił także funkcję zastępcy komisarza plebiscytowego. W III powstaniu był w dowództwie Grupy „Południe”. Szczególnie zasłużył się w dniach bitwy pod Olzą, gdzie zorganizował rozproszone jednostki powstańcze i poprowadził je do zwycięskiego kontrataku. Trzon tych jednostek tworzyli powstańcy z Ziemi Wodzisławskiej. Posiadał stopień podporucznika wojsk powstańczych. Po trzecim powstaniu został przewodniczącym komisji ds. likwidacyjnych trzeciego powstania na okręg rybnicki. Od 1922 był właścicielem hurtowni w Rybniku. Posiadał koncesję w zakresie wyrobów spirytusowych, tytoniu i zapałek.

W 1924 roku został prezesem Zarządu Powiatowego Związku Powstańców Śląskich i piastował to stanowisko aż do wybuchu II wojny światowej. Był przewodniczącym Rady Okręgowej Związków Zawodowych w Katowicach oraz wiceprzewodniczącym ZG Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Górniczego. Związany był z Narodowo-Chrześcijańskim Stronnictwem Pracy i Obozem Zjednoczenia Narodowego. Był posłem II i III kadencji Sejmu Śląskiego, a w latach 1935 – 1938 posłem na Sejm Rzeczypospolitej IV kadencji. Pracował wówczas w komisjach przemysłowo-handlowej oraz skarbowej. W 1938 r. bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora. W 1934 roku wydał w Rybniku broszurę pt. „Powiat rybnicki w czasie powstań śląskich”. Przed wybuchem II wojny światowej, współpracował z Wojskiem Polskim i Strażą Graniczną nad zorganizowaniem Obrony Narodowej w powiecie rybnickim, w skład którego wchodziła wówczas Ziemia Wodzisławska.

W dniu wybuchu wojny udał się na wschód, skąd powrócił późną jesienią, zatrzymując się u siostry w Jastrzębiu. Tam też został aresztowany przez gestapo 22 października 1940 roku i przewieziony do aresztu w Rybniku, a stamtąd 8 grudnia 1940 roku do KL Auschwitz. Bohaterski powstaniec zginął tam 8 stycznia 1941 roku.

W 1918 r. poślubił Jadwigę z domu Mur, z którą miał dwie córki: Wandę i Jolantę, oraz syna Stanisława, który zginął w 1942 r. rozstrzelany przez Niemców koło Krakowa.

Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. Jego nazwisko znajduje się na tablicy pamiątkowej umieszczonej w głównym holu gmachu Sejmu. Tablica ta upamiętnia przedwojennych posłów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Artur Marcisz

Kim był Ludwik Piechoczek? Co musisz wiedzieć o bohaterze z Jastrzębia [HISTORIA] 

Wiosną zeszłego roku miłośnicy ziemi jastrzębskiej zaproponowali, aby nowo budowane rondo na styku Alei Piłsudskiego oraz ul. Granicznej i Północnej nazwać imieniem Ludwika Piechoczka. Radni jednak ten pomysł odrzucili. Czy słusznie?

Dziesiątki zabitych w walkach koło Olzy i Bukowa  

Równo 100 lat temu rozpoczęło się jedno z najbardziej krwawych starć III powstania śląskiego, znane w historiografii jako Bitwa olzańska lub Bitwa pod Olzą. Zdaniem historyków, miała ona decydujący wpływ na wynik powstania. Przebieg bitwy opisuje dokładnie Paweł Porwoł, historyk, były dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl. 

Jastrzębie-Zdrój w obliczu III powstania śląskiego. "Na budynku załopotała biała flaga" [HISTORIA] 

Wydarzenia sprzed stu lat zadecydowały o przynależności państwowej naszej ziemi. Mieszkańcy Jastrzębia i okolicznych wsi wzięli masowy udział w powstaniu przeciwko Niemcom. W efekcie nasz region znalazł się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej - pisze na łamach majowego numeru Nowin Jastrzębskich Marcin Boratyn. 

Kręta droga ku powstaniu. Dlaczego 100 lat temu Ślązacy chwycili za broń? 

W setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego warto przypomnieć o tym, że w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska nie było jednomyślności co do wydania rozkazu rozpoczęcia walk. Było to pokłosiem walk frakcyjnych w dowództwie powstańczym. Dość jednomyślne były za to powstańcze doły. One chciały walczyć i w zasadzie...