Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Na Wodzisławski Dzień Seniora do Zawady przybyły tłumy z okolicy [ZDJĘCIA] 

Za bardzo udany można uznać Wodzisławski Dzień Seniora, który w ramach cyklu "Dziewięć dzielnic - jedno miasto" odbył się w niedzielę 14 lipca w Zawadzie. Wydarzenie przyciągnęło tłumy (nie tylko) seniorów z innych dzielnic, a także...

The Beatles forever. Tak było na koncercie w parku Roth [ZDJĘCIA] 

14 lipca o godzinie 18:00 w Parku im. Miasta Roth odbył się koncert "THE BEATLES FOREVER", do którego uczestników przygotowali: Joanna Skowyra, Joanna Zawierucha oraz Nikodem Łabuz.

Pasja na kółkach. Sławików przeżywa kolejny zlot pojazdów zabytkowych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

- Idziemy na rekord - mówił w rozmowie z Nowinami wójt gminy Rudnik, Piotr Rybka, odnosząc się do frekwencji na corocznym zlocie pojazdów zabytkowych w Sławikowie przy ruinach miejscowego pałacu. Przypomniał, że w zeszłym roku do wioski...

Drugi dzień 8. Tour de Silesia z setkami rowerzystów [ZDJĘCIA] 

W Godowie w niedzielę 14 lipca odbyły się starty zawodników na krótszych dystansach w 8. edycji Tour de Silesia.

IV edycja ROW Car Show w Rybniku - niesamowite samochody, konkursy i mnóstwo atrakcji dla dzieci [ZDJĘCIA] 

W dniach 12-13 lipca 2024 roku, po raz czwarty z rzędu Rybnik ponownie stał się motoryzacyjnym centrum regionu. Wydarzenie miało miejsce przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji "Pod Żaglami" w Rybniku, co zapewniło odpowiednią przestrzeń...

Jan Piprek

ur. 20.10.1887, zm. 03.02.1970

Urodził się 20 października 1887 r. w Gorzyczkach, w rodzinie rolnika. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Gorzyczkach, podjął naukę w gimnazjum w Raciborzu. Przez dwa lata uczył się w gimnazjum w Duisburgu, gdzie w 1908 r. zdobył świadectwo dojrzałości. Studiował na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu, Uniwersytecie w Lipsku, Uniwersytecie Karola w Pradze oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium germanistykę, slawistykę, językoznawstwo indoeuropejskie oraz filologię klasyczną. W 1912 r. obronił doktorat z filozofii na monachijskiej uczelni.

W 1920 r. powrócił na Górny Śląsk, gdzie w trakcie plebiscytu podjął działalność w Polskim Komitecie Plebiscytowym, m.in. redagując dla Górnoślązaków polskiego pochodzenia gazetę „Oberschlesische Greezzeitung”. Działał w propolskiej Oberschlesische Volkspartei (później przemianowanej na Śląską Partię Ludową). Był członkiem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego Górnego Śląska, uczestnikiem III powstania śląskiego, a od grudnia 1921 r. do października 1922 r. członkiem Naczelnej Rady Ludowej.

W latach 1922 – 1925 był dyrektorem Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Od 1925 r. pracował w Referacie Kształcenia Nauczycieli w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie. Był nauczycielem języka niemieckiego w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza oraz kierownikiem Ogniska Metodycznego. Od 1934 r. wykładał dydaktykę języka niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem podręczników do nauki języka niemieckiego, recenzji oraz artykułów z dydaktyki i literatury niemieckiej.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i osadzony na kilka tygodni na Pawiaku. Po zwolnieniu uczył na tajnych kompletach oraz w Miejskiej Szkole Handlowej Edmunda Lipińskiego w Warszawie.

Po zakończeniu wojny został członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Od maja 1945 r. kierował odbudową budynków wydziału humanistycznego oraz gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zorganizował i został kierownikiem Zakładu Filologii Germańskiej. W czerwcu 1957 r. mianowano go docentem. Przez kilka lat był prodziekanem wydziału filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Od września 1960 r. był na emeryturze, ale nadal prowadził zajęcia dla studentów.

Jest autorem wielu publikacji, a także opublikowanego w 1952 r. podręcznika „Phonetik und Grammatik der deutschen Sprache” oraz monografii Wacława Scherffera von Scherffensteina, śląskiego poety i polonofila. Jest współautorem, wraz z Juliuszem Ippoldtem, „Wielkiego słownika niemiecko-polskiego”, opublikowanego w latach 1969 – 70 i wielokrotnie później wznawianego, zawierającego ponad 200 tysięcy wyrazów, wyrażeń i zwrotów z języka niemieckiego, a także „Wielkiego słownika polsko-niemieckiego”, opublikowanego w latach 1971 – 74. Z publikacji autorstwa Jana Piprka uczyły się całe pokolenia germanistów.

Zmarł 3 lutego 1970 r. we Wrocławiu. Został pochowany na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. W grudniu 2016 r. na ścianie frontowej hali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gorzyczkach zawisła tablica z podobizną Jana Piprka, upamiętniająca wybitnego absolwenta tej szkoły, wykonana przez Alojzego Błędowskiego. Został odznaczony m.in. Śląską Gwiazdą Powstańczą i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artur Marcisz


Autor korzystał z „Pocztu Chorzowian”.

Uczcili wybitnych absolwentów 

Na szkole zawisły tablice, upamiętniające wybitnego naukowca i niezłomnego kapłana.