Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Powspominaliśmy 25 lat z Nowinami Wodzisławskimi. Spotkanie jubileuszowe w wodzisławskiej bibliotece [ZDJĘCIA] 

Nowiny Wodzisławskie trafiają w ręce Czytelników od ćwierć wieku. Nasz jubileusz zaznaczyliśmy również spotkaniem autorskim, na które zaprosiliśmy byłych redaktorów i współpracowników oraz publiczność, czyli naszych Czytelników. 

Wsiąść do pociągu byle jakiego, ale jak wejść na dworzec to do Stacji Młodych w Raciborzu 

Jest już otwarte długo oczekiwane miejsce dla młodych w Raciborzu. Dotąd spotykali się zazwyczaj w popularnym "Maku". Był też czas, że można było się schronić przed chłodem w świetlicy na dworcu PKS-u. Teraz na przebudowanym dworcu...

Pałac w Krowiarkach w trakcie renowacji. Wieże zyskują drugie życie [ZDJĘCIA] 

Do końca miesiąca potrwają prace remontowe przy pałacu w Krowiarkach (gm. Pietrowice Wielkie), znanym w regionie, a ostatnio rozsławionym przez film „Cisza nocna”, w którym swoją ostatnią główną rolę zagrał zmarły w zeszłym roku...

Służby techniczne pracują przy udrażnianiu torów po zdarzeniu w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA] 

Służby techniczne PKP PLK SA prowadzą działania na stacji Kuźnia Raciborska po zderzeniu dwóch składów towarowych na przejeździe kolejowym przy ulicy Staszica. Trwa usuwanie uszkodzonych wagonów i wstępne szacowanie stanu torowiska. Policja...

Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki 

W regionie spadł już pierwszy śnieg, a służby apelują o ostrożność. Meteorolodzy zapowiadają opady śniegu i ostrzegają przed śliskimi drogami oraz chodnikami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia, które dotyczą...

Gdy dochodzi do tragedii, nikt nic nie widział i nie słyszał. Czy znasz swoich sąsiadów? [FELIETON] 

Czy powinniśmy się interesować swoimi sąsiadami? Pytanie postawione na wstępie może wydawać się nieco dziwne, no bo po co znać swojego sąsiada i czy w ogóle trzeba go znać? To, że małe społeczności wiejskie wiedzą, kto jest kim, jest...

Jastrzębie-Zdrój: Kradzież roweru rozwiązana, podejrzany ustalony, grozi mu kara więzienia 

Po tym, jak 12 listopada Komenda Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju opublikowała wizerunek mężczyzny podejrzanego o kradzież, udało się go zidentyfikować. Jakie konsekwencje go czekają?

Zderzenie pociągów w Kuźni Raciborskiej. Komisja wyjaśni przyczyny wypadku 

- Po zdarzeniu ruch pomiędzy Bierawą a Nędzą (linia Kędzierzyn Koźle – Chałupki) został wstrzymany - poinformowała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

AKTUALIZACJA Nocna katastrofa na torach. Doszło do zderzenia pociągów towarowych w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W czwartek (21.11.) około 1:30 w nocy w rejonie przejazdu na ulicy Staszica w Kuźni Raciborskiej doszło do zderzenia dwóch składów towarowych.

Za 400 dni II LO “Mickiewicz” będzie miał nowe boisko i halę sportową. To inwestycja wyczekiwana od wielu dekad 

Dyrektorem ogólniaka był jeszcze Leszek Wyrzykowski, a starostwem kierowali Marek Bugdol i Henryk Siedlaczek, gdy zaczęto mówić o tych potrzebach szkoły. Boisko było zdegradowane, młodzież nie miała gdzie ćwiczyć na zajęciach z WF. Starosta...

Wilhelm Połomski

ur. 14.03.1901, zm. 12.06.1992

Józef Połomski urodził się 14 marca 1901 r. w Marklowicach w górniczo-chłopskiej rodzinie Franciszka i Marty z domu Rduch. Na chrzcie otrzymał imię Wilhelm. Szkołę powszechną ukończył w Marklowicach. Po skończeniu 14. roku życia podjął pracę pod ziemią na kopalni Emma w Radlinie, jako pracownik młodociany. Pracował tam w latach 1915 – 1919. Jeszcze przed powstaniami śląskimi rodzina Połomskich przyprowadziła się do wsi Cisówka nieopodal Ruptawy, nad niemiecko-polską już wówczas granicę, gdzie ojciec Połomskiego kupił gospodarstwo rolne wraz z gospodą. Stała się ona wkrótce ośrodkiem życia konspiracyjnego. W kwietniu 1919 r. Wilhelm Połomski przekroczył granicę, udając się na zgrupowanie powstańców śląskich do Piotrowic, skąd jako ochotnik zgłosił się do Pułku Strzelców Bytomskich. Należał do grupy „Bytomiaków”, która z powodzeniem walczyła z Grenschutzem na odcinku Wieruszów – Podzamcze. Pułk ten, po klęsce wojsk Piłsudskiego pod Kijowem, został skierowany do walk z Armią Czerwoną, gdzie wsławił się znakomitymi zwycięstwami nad Rosjanami, okupionymi jednak wysokimi stratami. Po krwawych walkach z 1500 żołnierzy pułku, przy życiu zostało około 170. Blisko dwuletni pobyt w słynnym pułku Połomski zakończył w stopniu starszego strzelca. Pod koniec 1920 r. został oddelegowany do zadań związanych z walką plebiscytową na Górnym Śląsku. Dzięki zaś bliskości Cisówki do granicy polskiej, przewoził furmanką swego ojca broń i amunicję z dworca kolejowego w Próchnej na Śląsku Cieszyńskim do zabudowań swoich rodziców. Ponadto w porozumieniu z placówkę powstańczą, znajdującą się w Zebrzydowicach poprowadził wraz z kolegami podziemny kabel telefoniczny do zabudowań swoich rodziców. Został on jednak przez Niemców wykryty i młody Połomski wraz z ojcem zostali aresztowani i osadzeni w areszcie w Rybniku. Dzięki interwencji kontyngentu wojsk francuskich zostali po trzech dniach uwolnieni. Jako dobrze wyszkolony żołnierz polski wziął udział w III powstaniu śląskim uczestnicząc w walkach w zdobywaniu m.in. Jastrzębia i Wodzisławia oraz na froncie pod Górą Św. Anny. Po powstaniach wrócił na gospodarstwo rolne swych rodziców do Cisówki. W 1927 r. przeniósł się wraz z rodzicami do Pszowa, na zakupione gospodarstwo rolne. W październiku 1929 r. w Mszanie ożenił się z Martą z domu Mitko, młodszą od niego o prawie 6 lat. Małżeństwu urodziły się dwie córki: Gertruda i Anna oraz syn Franciszek, późniejszy naukowiec na Uniwersytecie Wrocławskim i senator I kadencji.

Już po ślubie Połomski przeniósł się ze swoją rodziną do Wodzisławia Śl. Pracował dorywczo, zajmując się głównie handlem opałem. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w 1939 r. nabył w Czyżowicach 5-hektarowe gospodarstwo rolne z zabudowaniami gospodarczymi przy dzisiejszej ul. Wiejskiej. Do Czyżowic przeprowadził się jednak dopiero w 1941 r. Podczas okupacji został w 1943 r. powołany do Wehrmachtu, odbywając szkolenie wojskowe w Świdnicy, po czym trafił ze swoją jednostką do Danii. Korzystając z udzielonego mu pierwszego urlopu, do niemieckiego wojska już nie wrócił. Ukrywał się kolejno w Boguminie, Marklowicach i na końcu w Ruptawie aż do dnia wyzwolenia w marcu 1945. Stamtąd wrócił do swojej rodziny w Czyżowicach.

Po wojnie włączył się aktywnie w odbudowę życia gospodarczego i spółdzielczego. Był m.in. prezesem Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, naczelnikiem gminy Czyżowice, a w latach 1946 – 50 zastępcą wójta oraz wójtem gminy zbiorowej Wodzisław – Wieś, utworzonej na przełomie 1945/46 r. z siedzibą w Wodzisławiu Śl. Należały do niej gromady Czyżowice, Turza z Maruszami, Turzyczka i Wilchwy. Po 1945 r. rozpoczęła się akcja zamiany obcobrzmiących imion i nazwisk, w ramach której imię Wilhelm zamieniono Połomskiemu na imię Józef. W 1950 r. wrócił do pracy na swym gospodarstwie rolnym w Czyżowicach. Jeszcze przed wybuchem wojny został odznaczony za zasługi na polu bitwy Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi – I klasy. Po wojnie za swą działalność społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Funduszu Odbudowy Stolicy, a za udział w powstaniach Śląskim Krzyżem Powstańczym i awansem w 1971 r. na stopień podporucznika. Zmarł 12 czerwca 1992 r. w Czyżowicach.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z artykułu zamieszczonego w gazecie „U Nas”.