Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Na Wodzisławski Dzień Seniora do Zawady przybyły tłumy z okolicy [ZDJĘCIA] 

Za bardzo udany można uznać Wodzisławski Dzień Seniora, który w ramach cyklu "Dziewięć dzielnic - jedno miasto" odbył się w niedzielę 14 lipca w Zawadzie. Wydarzenie przyciągnęło tłumy (nie tylko) seniorów z innych dzielnic, a także...

The Beatles forever. Tak było na koncercie w parku Roth [ZDJĘCIA] 

14 lipca o godzinie 18:00 w Parku im. Miasta Roth odbył się koncert "THE BEATLES FOREVER", do którego uczestników przygotowali: Joanna Skowyra, Joanna Zawierucha oraz Nikodem Łabuz.

Pasja na kółkach. Sławików przeżywa kolejny zlot pojazdów zabytkowych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

- Idziemy na rekord - mówił w rozmowie z Nowinami wójt gminy Rudnik, Piotr Rybka, odnosząc się do frekwencji na corocznym zlocie pojazdów zabytkowych w Sławikowie przy ruinach miejscowego pałacu. Przypomniał, że w zeszłym roku do wioski...

Drugi dzień 8. Tour de Silesia z setkami rowerzystów [ZDJĘCIA] 

W Godowie w niedzielę 14 lipca odbyły się starty zawodników na krótszych dystansach w 8. edycji Tour de Silesia.

IV edycja ROW Car Show w Rybniku - niesamowite samochody, konkursy i mnóstwo atrakcji dla dzieci [ZDJĘCIA] 

W dniach 12-13 lipca 2024 roku, po raz czwarty z rzędu Rybnik ponownie stał się motoryzacyjnym centrum regionu. Wydarzenie miało miejsce przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji "Pod Żaglami" w Rybniku, co zapewniło odpowiednią przestrzeń...

Wilhelm Prokop

ur. 26.09.1897, zm. 21.10.1969

Wilhelm Prokop urodził się 26 września 1897 r. w Starej Wsi pod Raciborzem w rodzinie rolników, Franciszka i Magdaleny z domu Kłosek. Szkołę powszechną rozpoczął w Raciborzu, gdzie kontynuował dalszą edukację w gimnazjum kupieckim dla drogistów. Po ukończeniu czteroletniego gimnazjum od 1914 r. praktykował we Wrocławiu. Tam też wstąpił do polskiej organizacji – Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. W 1915 r. został powołany do służby w wojsku niemieckim i walczył na froncie francuskim. Po demobilizacji podjął pracę w Namysłowie. Wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Za swą działalność został uwięziony i oskarżony o zdradę stanu (za usiłowanie oderwania Śląska od Rzeszy i próbę przyłączenia do Polski). Sąd skazał go na karę śmierci. Od wyroku uchroniła go powszechna amnestia, po której został wypuszczony na wolność. W końcu 1919 r. przeprowadził się do Wodzisławia Śląskiego i wraz z Alojzym Pawelcem i i Józefem Michalskim został współzałożycielem organizacji propolskiej – gniazda Sokoła, zostając jego naczelnikiem. W marcu 1920 r. organizacja ta liczyła ponad 120 osób. W czasie II i III powstania Prokop brał udział w walkach w 14. Pułku Piechoty pod dowództwem Józefa Michalskiego, a także na froncie Olza – Buków jako dowódca plutonu wodzisławskiego w kompani sztabowej pod dowództwem Wiktora Brachmańskiego.

Po przyłączeniu ziemi wodzisławskiej do Polski w 1922 r. kupił kamienicę przy Rynku 12, od drogerzysty Adolfa Gruszki, w której kontynuował działalność gospodarczą. Dzięki dobremu zarządzaniu stał się jednym z najbogatszych mieszkańców miasta. W 1924 r. poślubił w Wodzisławiu Martę Gardian, z którą doczekał się potomstwa.

Po powstaniach dalej angażował się w życie społeczne miasta. W 1924 r. założył oddział wodzisławski Związku Powstańców Śląskich, którego przez wiele lat był przewodniczącym. Został współzałożycielem Towarzystwa Śpiewu Wiosna oraz Związku Kupców Polskich. Udzielał się również w amatorskim ruchu teatralnym. W 1930 r. został wybrany na posła do Sejmu Śląskiego, gdzie został sekretarzem prezydium w latach 1930 – 1935 z ramienia Narodowo-Chrześcijańskiego Zjednoczenia Pracy. W 1938 r. jako przewodniczący Związku Powstańców Śląskich stanął na czele Komitetu Budowy Domu Powstańca, który powstał w miejscu wodzisławskiej synagogi. Obiekt ten otwarto 4 lipca 1939 r. z udziałem ówczesnego wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.

W latach 1938 – 1939 Wilhelm Prokop stanął na czele 4. kompanii w 3. batalionie ochotniczych oddziałów powstańczych okręgu wodzisławskiego pod dowództwem Józefa Michalskiego. Włączył się w obronę 1 września 1939 r. ziemi wodzisławskiej. Po przegranej kampanii wrześniowej wrócił do Wodzisławia, gdzie został aresztowany przez gestapo i przewieziony do Rybnika. Został skazany 19 stycznia 1940 r. na trzy lata ciężkiego więzienia za przynależność do antyhitlerowskiej organizacji. Został początkowo osadzony w raciborskim więzieniu, a następnie przewieziony do Papenburga do Neu Sustrum, gdzie tworzono obóz dla więźniów z Polski. Dzięki doskonałej znajomości języka niemieckiego został tłumaczem komendanta obozu. W czasie pobytu podczas przesłuchań pomógł wielu więźniom zmieniając zeznania na ich korzyść. W 1942 r. przeniesiony został do westfalskiego więzienia w Lutringhausen, a następnie do Katowic, skąd w 1943 r. trafił do Auschwitz. W oświęcimskim obozie dostał numer 127846 oraz znak „P”. Skierowano go do pracy w aptece. Dzięki dobrej organizacji konspiracyjnej, pomógł wielu więźniom poprzez dostarczenie odpowiednich leków.

W październiku 1944 r. został przeniesiony do kolejnego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen-Oranienburg, gdzie został tłumaczem. Po przegranej Niemiec, 3 maja 1945 r. Prokop odzyskał wolność i na początku lipca powrócił do zrujnowanego Wodzisławia. Jego kamienica przy Rynku 12, w wyniku działań wojennych legła całkowicie w gruzach. Wraz z synem Franciszkiem przystąpił do wznowienia działalności gospodarczej, starając się o otwarcie drogerii. Mimo, że nie należał do żadnej partii był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa i więziony z przerwami w Rybniku i Raciborzu w latach 1948 – 1952. Pomimo swej udokumentowanej propolskiej postawy był szykanowany przez władze komunistyczne różnego szczebla. Nie zezwolono mu na prowadzenie drogerii, ani też na odbudowę kamienicy przy rynku. Jego majątek w części został znacjonalizowany. Na znak protestu wkrótce po połączeniu Związku Weteranów Powstań Śląskich z innymi organizacjami kombatanckimi i powstaniu większej organizacji Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Wilhelm Prokop wystąpił z organizacji, rezygnując całkowicie z dalszej działalności społecznej. Schorowany, po przejściu zawału w 1964 r. stał się całkowicie niezdolny do pracy. Pozostał na utrzymaniu żony.

Za straty moralne i materialne nigdy nie dostał rekompensaty. Zmarł w Wodzisławiu 21 października 1969 r. Odznaczony został między innymi: Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Gwiazdą Śląską 1 klasy.

Sławomir Kulpa