Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
2 tys. porcji barszczu z krokietem na Wigilii z mieszkańcami Żor [ZDJĘCIA] 

Dokładnie 2000 porcji barszczu z krokietem przygotowano na dzisiejsze (21.12) spotkanie wigilijne mieszkańców na rynku w Żorach. Wspólnemu posiłkowi towarzyszyły życzenia, rozmowy i góralska muzyka, a każdy chętny mógł zabrać do domu...

Pobiegli po moczkę i makówki. Świąteczny bieg przebierańców w Stanowicach [ZDJĘCIA] 

W Stanowicach odbyła się 12. edycja świątecznego biegu po moczkę i makówki. Uczestnicy biegu, którzy licznie stawili się na starcie w wymyślnych przebraniach, zmierzyli się z nową trasą. 

Odlotowa mikołajkowa noc w MOSiR Radlin. Uzbierali ponad 3000 zł na leczenie małej Olivii [ZDJĘCIA] 

Pokaz sztuk walki, liczne charytatywne licytacje, a później jubileuszowy tort, strojenie choinki i zabawa do rana. W MOSiR Radlin w nocy z 20 na 21 grudnia odbyła się odlotowa mikołajkowa noc 1000 kopnięć. 

Robert Oszek. Przybliżyli historię śląskiego bohatera [ZDJĘCIA] 

Oszek o sobie: "Ja oficer marynarki na piechotę walczyć nie będę!". Inni o nim: "Kaj Oszek przeszoł, tam trowa niy rosła!". W Pałacu Dietrichsteinów odbyło się historyczne wydarzenie, podczas którego przybliżono sylwetkę śląskiego bohatera...

Znak pokoju z Lysek. Nietypowe życzenia wójta i pracowników gminy [TELEDYSK] 

Sylwia Gabryelska-Ritzka wójt Gminy Lyski wraz z pracownikami urzędu złożyli życzenia mieszkańcom gminy w nietypowy sposób. Nagrali cover piosenki "Przekażmy sobie znak pokoju".

Wstrząs w kopalni Marcel, są osoby poszkodowane. Mieszkańcy Marklowic odczuli efekty na powierzchni 

O godzinie 22.01 doszło do wstrząsu na terenie kopalni Marcel, w rejonie Marklowic. Informację potwierdza Polska Grupa Górnicza. Obecnie są prowadzone działania w tym rejonie. 

Dwie sceny na Stadionie Śląskim. „Najlepsza impreza w Polsce, a może i Europie” czyli Sylwester z Dwójką w Chorzowie 

Trwają przygotowania do sylwestrowej imprezy na Stadionie Śląskim. To będzie Sylwester z Dwójką organizowany wspólnie z TVP. O imprezie w Chorzowie informowali w piątek 20 grudnia marszałek Wojciech Saługa, dyrektor stadionu Adam Strzyżewski...

Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy...

Cztery osoby z zarzutami. Zabezpieczono podrobione perfumy warte ok. 5 mln złotych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Cztery osoby podejrzane o bezprawne nanoszenie zastrzeżonych znaków towarowych na perfumy zatrzymane przez policję.

Świąteczna Familiada z raciborskim akcentem. Justyna Święty-Ersetic i Ryszard Wolny rywalizują w TVP2 

W Wigilię na antenie TVP2 odbędzie się premierowy odcinek Familiady, w którym wezmą udział lekkoatleci i zapaśnicy. Wśród uczestników znajdą się m.in. Justyna Święty-Ersetic i Ryszard Wolny, którzy są także radnymi – Święty-Ersetic...

Józef Tumułka

ur. 11.12.1899, zm. 14.01.1966

Józef Tumułka urodził się 11 grudnia 1899 r. w Ligocie Książęcej, w powiecie raciborskim, w rodzinie chłopskiej. Jego rodzicami byli Józef i Florentyna Tumułkowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej dalszą naukę pobierał w gimnazjum w Paczkowie. Pod koniec 1918 r. wstąpił do kierowanych przez Jana Wyglendę polskich zbrojnych oddziałów walczących na ziemi raciborskiej z Niemcami.

W 1919 r. Józef Tumułka ukończył gimnazjum w Paczkowie i uzyskał świadectwo dojrzałości, kontynuując działalność w ruchu niepodległościowym. Był częstym gościem raciborskiej „Strzechy”, gdzie wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Został jednym z dowódców podzielonego okręgu raciborskiego. Zaangażował się w działania zbrojne na ziemi raciborskiej, walcząc w III powstaniu śląskim w szeregach 15 pułku piechoty. Po przyłączeniu ziemi raciborskiej do Niemiec, wznowił przerwane studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1923 r. przeniósł się do Poznania. Tam też 30 stycznia 1926 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk medycznych i jeszcze tego samego roku rozpoczął pracę w Lecznicy Brackiej w Katowicach. Trzy lata później przeniósł się do Rybnika, gdzie pracował jako lekarz.

1 stycznia 1929 r. powierzono mu kierownictwo Szpitala Powiatowego w Wodzisławiu, mieszczącego się przy ulicy Wałowej 30. Był on jego dyrektorem do 1965 r. z wyjątkiem lat okupacji hitlerowskiej. Bardzo szybko zżył się z miastem i tu zasłynął jako świetny chirurg. Niósł pomoc wszystkim mieszkańcom, bez względu na status i zamożność. Jego asystentkami i pielęgniarkami były siostry boromeuszki.

W 1932 r. dr Józef Tumułka poślubił córkę działaczy polskich z Raciborza – Heliodorę Gryglewiczówną. W pobliżu szpitala wzniósł willę. W 1939 r. jego działalność w szpitalu przerwał wybuch II wojny światowej. Doktorowi Tumułce zabrano dom, a rodzinę wysiedlono do Generalnej Guberni. On sam ukrywał się w Żyrzynie, gdzie pomagał miejscowej ludności i partyzantom. W 1944 r. doktor Tumułka zgłosił się do oddziałów Wojska Polskiego, gdzie leczył żołnierzy. W styczniu 1945 r. został mianowany porucznikiem, a później brał udział w ofensywie nad Nysą.

W styczniu 1946 r. powrócił do Wodzisławia w stopniu kapitana. Rozpoczął urządzanie szpitala, który został zdewastowany, a sprzęt medyczny wywieziony. Dzięki jego heroicznej pracy bardzo szybko szpital został przywrócony do życia. Doktor Józef Tumułka był sumiennym, oddanym chorym, medykiem. W czasie 30-letniej pracy na stanowisku dyrektora ani pod adresem jego, ani placówki, którą kierował, nie było skarg. Za swą działalność odznaczony został odznaką Wzorowego Pracownika Służby Zdrowia oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 14 stycznia 1966 r. w Wodzisławiu Śl.

Sławomir Kulpa