Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Majówka w Marklowicach: Zlot samochodowy i loty helikopterem [ZDJĘCIA] 

4 maja na Słonecznej Wyspie w Marklowicach odbył się zlot samochodów tuningowych. Po raz pierwszy w historii gminy była też możliwość... przelotu helikopterem. 

Szymon Hołownia na Kampusie w Rybniku [ZDJĘCIA] 

5 maja Szymon Hołownia spotkał się z mieszkańcami Rybnika i okolic. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Gorąco i śmierdząco. Co zrobić z wiedzą, że Empol nie jest perfumerią? [LIST DO REDAKCJI] 

- Skoro smrodzi instalacja Empolu, to ani decyzja o zablokowaniu przywozu odpadów na składowisko, ani ograniczenie roli RCR R3 do biernego depozytariusza odpadów z instalacji na Brzeziu nie miały żadnego znaczenia dla ograniczenia odorów - uważa...

99 maturzystów z Ekonomika w Raciborzu. Pierwszy egzamin w odrestaurowanej auli [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych mówi Nowinom, że matury nie można zdawać na zasadzie „jakoś to będzie”. - Słowo „jakoś” powinno być w szkole zakazane. Przygotowujemy do egzaminu maturalnego od pierwszych zajęć w roku szkolnym,...

We wtorek radni Jastrzębia-Zdroju powołają nowego przewodniczącego. Dlaczego? 

Na wtorek 6 maja zaplanowano nadzwyczajną sesję Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, w której porządku obrad znalazł się wybór nowego przewodniczącego rady. Kto nim zostanie?

"Stop dezinformacji!" Wojsko Polskie o rewelacjach posła z naszego okręgu wyborczego 

Poseł Roman Fritz poinformował w mediach społecznościowych o "formowaniu polskiego korpusu interwencyjnego", który ma zostać skierowany na Ukrainę. "Nieuprawnione kłamstwa", "manipulacje", "element wojny informacyjnej" - tymi słowami Dowództwo...

211 maturzystów podeszło do egzaminu w I LO w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA] 

Punktualnie o godz. 9.00 w poniedziałek 5 maja maturzyści rozpoczęli pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Odwiedziliśmy I LO im. 14. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, aby wykonać kilka pamiątkowych...

Matura na Skalnej w Rydułtowach [ZDJĘCIA] 

Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęła się matura z języka polskiego. W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach do egzaminu przystąpiło 31 osób. 

To mogło się skończyć tragicznie! 46-latek z Pszowa taranował pojazdy, matka z dzieckiem w wózku musiała uciekać z chodnika [ZDJĘCIA] 

46-letni mieszkaniec Pszowa został zatrzymany przez policjantów z Rybnika. Mężczyzna, będący prawdopodobnie pod wpływem środków odurzających, urządził sobie niebezpieczny rajd busem, taranując inne samochody, jadąc pod prąd i nie zważając...

Finał majówki pełen emocji – terenowa przygoda i zlot Subaru w Wodzisławiu [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 4 maja, Wodzisław Śląski zakończył długi majowy weekend wyjątkowym programem pełnym atrakcji. Ostatni dzień wydarzenia „Majówka Pełna Atrakcji” upłynął pod znakiem emocjonujących aktywności na świeżym powietrzu i rodzinnej rozrywki.

Majówka w Marklowicach: Zlot samochodowy i loty helikopterem [ZDJĘCIA] 

4 maja na Słonecznej Wyspie w Marklowicach odbył się zlot samochodów tuningowych. Po raz pierwszy w historii gminy była też możliwość... przelotu helikopterem. 

Szymon Hołownia na Kampusie w Rybniku [ZDJĘCIA] 

5 maja Szymon Hołownia spotkał się z mieszkańcami Rybnika i okolic. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Gorąco i śmierdząco. Co zrobić z wiedzą, że Empol nie jest perfumerią? [LIST DO REDAKCJI] 

- Skoro smrodzi instalacja Empolu, to ani decyzja o zablokowaniu przywozu odpadów na składowisko, ani ograniczenie roli RCR R3 do biernego depozytariusza odpadów z instalacji na Brzeziu nie miały żadnego znaczenia dla ograniczenia odorów - uważa...

Teodor Walenta

ur. 20.04.1882, zm. 16.04.1945

Urodził się 20 kwietnia 1882 r. w Pawłowie koło Raciborza. Był synem rolnika Mateusza i Apolonii z domu Pyttlik. W rodzinie kultywowano propolskie postawy. Po ukończeniu szkoły ludowej wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów w Valsalice koło Turynu i to pod ich opieką zdobył wykształcenie. Najpierw rozpoczął naukę w gimnazjum salezjańskim w Lombriasco i odbył nowicjat w Foglizzo w Piemoncie. Następnie ukończył studia uniwersyteckie w Mediolanie, Genui i Padwie. Święcenia kapłańskie z rąk kardynała Augusta Richelmy 29 czerwca 1909 przyjął w Turynie. Jako salezjanin przez 10 lat pracował w ośrodkach wychowawczych zgromadzenia we Włoszech. Zajmował się tam ewangelizacją młodzieży biednej, opuszczonej i zagrożonej.

W 1919 r. wrócił do Polski. Został nauczycielem języków obcych w gimnazjum salezjańskim w Oświęcimiu. Włączył się w działalność plebiscytową i powstańczą na Górnym Śląsku. Dzięki znajomości kilku języków został tłumaczem przy Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku oraz prelegentem w czasie wieców oświatowych organizowanych przez Polski Komisariat Plebiscytowy w Bytomiu. Założył również grupę Związku Towarzystw Polek w Syryni. Jako członek misji rządowej – obok ks. Teodora Kubiny, posłów na Sejm Ustawodawczy Hermana Liebermana i Józefa Buzka oraz lidera górnośląskiej PPS Józefa Biniszkiewicza – podróżował dyplomatycznie do Rzymu, gdzie nakłaniał Watykan oraz rząd Królestwa Włoskiego do opowiedzenia się po stronie polskiej w kwestiach dotyczących Górnego Śląska. Według niektórych źródeł brał udział w III powstaniu śląskim.

Zreorganizował i spolonizował gimnazjum w Mysłowicach. W latach 1922 – 1923 był katechetą gimnazjalnym oraz kapelanem w Zakładzie dla Umysłowo Chorych w Rybniku. W listopadzie 1923 r. został wikariuszem przy rybnickim kościele pw. MB Bolesnej. Od 1 września 1924 r. pełnił także funkcję wikariusza – substytuta w czasie podróży proboszcza ks. Tomasza Reginka do Ameryki Południowej. 4 sierpnia 1923 r. ks. Walenta poprosił Stolicę Apostolską o zwolnienie go z wypełniania obowiązków zakonnych. Zgoda nastąpiła 13 listopada 1923. Po okresie próbnym we wrześniu 1925 r. zdał egzamin proboszczowski a w 1927 r. został włączony w szeregi duchowieństwa diecezji katowickiej. Jego oficjalnej inkardynacji do diecezji katowickiej dokonał bp Arkadiusz Lisiecki. W latach 1925 – 1927 był wikariuszem i kierownikiem chóru przy kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Następnie pracował w charakterze wikariusza w parafii MB Różańcowej w Chropaczowie. 8 kwietnia 1929 r. otrzymał samodzielną parafię w Wilczy Górnej. Odnowił tam zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja.

1 maja 1934 r. ks. Walenta został proboszczem parafii św. Anioła Stróża w Gorzycach. W tym czasie wybudował m.in. kościół filialny w Olzie pod wezwaniem NMP Królowej Pokoju. W czerwcu 1933 roku został zatrzymany i pobity przez niemieckiego strażnika granicznego, co zostało uznane za odwet za przemówienie księdza wygłoszone w czasie święta 3 Maja.

Po wybuchu II wojny światowej stał się obiektem zainteresowania gestapo. W związku z jego propolską postawą w czasie powstań i plebiscytu zabroniono mu wykonywania jakichkolwiek czynności liturgicznych w kościele oraz posług kapłańskich w parafii. Mógł poruszać się tylko po terenie parafialnego ogrodu. Ocenia się, że ze względu na częściowy paraliż ciała uniknął wywózki do obozu koncentracyjnego. Miała go także ochraniać jedna z niemieckich rodzin, mieszkających w Gorzycach.

Koniec okupacji niemieckiej, będący zarazem początkiem okupacji sowieckiej przyniósł ks. Walencie śmierć. Podczas walk udzielił w piwnicy plebani schronienia grupie parafian. 16 kwietnia 1945 r. do piwnicy weszli żołnierze Armii Czerwonej. Chcieli od księdza wina, zaczęli też napastować przebywające w piwnicy kobiety. Kiedy ks. Walenta stanął w ich obronie został zastrzelony przez jednego z napastników. Jego ciało wrzucono do rowu przeciwlotniczego. Dopiero 3 maja 1945 jego zwłoki zostały przeniesione na cmentarz parafialny w Gorzycach i tam pochowane. Ks. Walenta spoczywa tam do dziś.

Za postawę w okresie powstań śląskich i plebiscytu a także w okresie międzywojennym księdza Walentę odznaczono Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z artykułu o ks. Teodorze Walencie w Encyklopedii Historii Kościoła na Śląsku.

Ksiądz Teodor Walenta - śmierć z rąk wyzwolicieli 

Do niedawna jeszcze ujawnienie tragicznej śmierci księdza Teodora Walenty, proboszcza w Gorzycach p. Wodzisław Śl. było niemożliwe, gdyż musiano by wtedy wskazać jego faktycznych morderców. Pisano więc co najwyżej, jeśli już w ogóle ktoś na ten temat napomknął, że został on podczas działań wojennych zastrzelony 16 kwietnia 1945 r.