Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
AKTUALIZACJA 2 Śmiertelny wypadek między Pietrowicami Wielkimi a Cyprzanowem. Na miejsce wezwano dwa LPRy [ZDJĘCIA] 

Samochód osobowy uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowało pięć osób, w tym dwoje dzieci w wieku 4 i 6 lat. Niestety, obrażenia jednej osoby dorosłej okazały się śmiertelne. Służby prowadzą działania na miejscu.

Dziedzictwo Krzanowic w nowej publikacji. Marcela Szymańska odkrywa tradycje polskich Moraw 

Marcela Szymańska, badaczka dziedzictwa kulturowego ziemi raciborskiej, na co dzień nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krzanowicach, zaprezentowała w krzanowickim ośrodku kultury swoją książkę pt. „Dziedzictwo kulturowe...

Sportowe cele kontra rzeczywistość. Bariery oraz dylematy drużyn z niższych lig 

Dlaczego wiele drużyn z niższych lig piłkarskich nie dąży do awansu na wyższy poziom rozgrywek? Choć z perspektywy kibica może to wydawać się dziwne, za decyzjami klubów stoją konkretne bariery – finansowe, organizacyjne i społeczne....

Role się odwróciły. Teraz to Morawiecki wbija Tuskowi szpilę za Rafako 

Były premier posłużył się przykładem raciborskiego Rafako, by wezwać rząd Donalda Tuska do podjęcia działań na rzecz ratowania polskiego przemysłu.

Co dalej ze strefą przemysłową pomiędzy Zawadą a Kokoszycami? 2 stycznia publiczna dyskusja w sprawie studium 

2 stycznia w wodzisławskim urzędzie miasta o godzinie 11:00 odbędzie się publiczna dyskusja w spraw zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 

"Chętnie przytulę od każdego z radnych po 100 złotych". Nie będzie podwyżki opłaty śmieciowej w Wodzisławiu 

Na ostatniej sesji rady miejskiej głos zabrali mieszkańcy, którzy między innymi protestowali przeciwko podwyżce opłaty za śmieci. Ostatecznie rada była przeciw, za podwyższeniem opłaty śmieciowej głosowało tylko dwóch radnych - Mirosław...

Świąteczny Koncert w Syryni – magiczny wieczór z lokalnymi artystami [ZDJĘCIA] 

29 grudnia w kościele św. Antoniego w Syryni odbył się koncert z udziałem lokalnych artystów, który wprowadził mieszkańców w świąteczny nastrój.

Tragedia w Cieszynie. Ratownicy znaleźli ciała dwóch osób w gruzach zawalonej kamienicy [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Trudna i wymagająca akcja poszukiwawczo-ratownicza w Cieszynie trwała od czwartej rano w niedzielę. Strażacy robili wszystko co w ich mocy, aby dotrzeć do dwóch zaginionych osób. Na miejscu pracowała także jastrzębska specjalistyczna grupa...

Zawaliła się kamienica w Cieszynie. Trzy osoby poszkodowane, dwie osoby zaginione. Na miejscu jednostki z Jastrzębia [AKTUALIZACJA] 

Jak informuje komenda wojewódzka PSP, pożar został już opanowany. Obecnie trwają działania związane z poszukiwaniem osób zaginionych.

Dawna kopalnia w Żorach znów będzie żywicielką?  

O wielu kopalniach na Górnym Śląsku dawniej mówiło się "matki żywicielki". Zakłady te zapewniały bowiem nie tylko stabilność finansową ich pracowników, ale były też ostoją i gwarancją bezpieczeństwa dla ich rodzin. KWK Żory taką...

Georg Graf von Arco

ur. 30.08.1869, zm. 05.05.1940

Ur. 30 VIII 1869 r. w Gorzycach Wielkich. Uważany powszechnie za pioniera i „ojca” radiofonii niemieckiej. W latach 70. XIX w. uczęszczał do raciborskiego gimnazjum, po którego ukończeniu wybrał zawód oficera, wstępując w Berlinie do elitarnego pułku strzelców gwardii. Na jego usilne prośby cesarz Wilhelm II zezwolił mu na podjęcie - równolegle ze służbą wojskową - studiów w Wyższej Szkole Technicznej w Berlinie (Charlottenburg). Po ukończeniu studiów ze świetnymi wynikami został asystentem swego wykładowcy, prof. Slaby. W 1897 r. Arco i Slaby byli świadkami, dokonanego w Anglii przez słynnego Marconiego, przesłania pierwszej wiadomości za pomocą telegrafu bezprzewodowego. 4 tygodnie po próbie Marconiego, Slaby i Arco dokonali w Berlinie z powodzeniem tego samego eksperymentu. Pod koniec 1897 r. uruchomili pierwszą w Niemczech stację nadawczą w Sakrow pod Poczdamem. W 1903 r. cesarz Wilhelm II powołał do życia, z istniejących już kilku ośrodków badawczych, jedno towarzystwo naukowo-badawcze o nazwie Telefunken-Gesellschaft, którego dyrektorem oraz głównym inżynierem został Arco. W następnych latach zajmował się problemem przesyłania i przetwarzania fal radiowych oraz konstrukcją anten i mikrofonów o dużym zasięgu. Plonem tych wysiłków było otwarcie, 15 XII 1906 r., zaoceanicznej stacji nadawczej w Nauen. 6 XII 1907 r. Arco dokonał udanego eksperymentu bezprzewodowego przesłania głosu ludzkiego. Było to nagranie arii operowej, śpiewanej przez Enrico Caruso. Nagraniu wyemitowanemu z Politechniki Berlińskiej do Kreuzbergu (dzielnica Berlina) przysłuchiwała się z wielkim zaciekawieniem para cesarska, Augusta-Viktoria i Wilhelm II. Przez następne 16 lat Arco dokonał niezliczonej ilości ulepszeń i został autorem wielu wynalazków z dziedziny radiofonii, których ukoronowaniem było rozpoczęcie nadawania, 29 X 1923 r., pierwszego, ogólnodostępnego programu radiowego w Niemczech. W 1930 r. Arco przeszedł na zasłużoną emeryturę. Na niej skonstruował 12 modeli samochodów. Zmarł 5 V 1940 r. w swym berlińskim domu, znajdującym się przy Bismarckallee 47. Był niezwykle popularny w Niemczech, a berlińczycy nazywali go swoim „Funk - Grafen” (hrabia - radiowiec). Współpracownicy zaś tytułowali go z poważaniem „Seine Hochfrequenz” (jego wysoka frekwencja).

Piotr Sput

152 urodziny Georga von Arco. Słynny wynalazca niemieckiego radia urodził się... w Gorzycach 

Przyszedł na świat w Gorzycach, uczęszczał do gimnazjum w Raciborzu po którego ukończeniu został oficerem w niemieckiej armii. 30 sierpnia, 152 lata temu, urodził się niemiecki naukowiec i wynalazca z dziedziny radiotelegrafii i radiofonii, Georg von Arco.