Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Poseł z naszego regionu był na odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom rzezi wołyńskiej 

- To było ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem - mówi o rzezi wołyńskiej poseł Roman Fritz.

440 tys. zł do podziału na jastrzębskie sołectwa 

Ponad 440 000,00 zł trafi do jastrzębskich sołectw. To kwota, na jaką opiewa Fundusz Sołecki – czyli specjalne środki w budżecie miasta przeznaczone tylko dla sołectw.

Dwie martwe sarny w Bełsznicy. Czy to atak wilka? Mieszkańcy zaniepokojeni sytuacją [ZDJĘCIA] 

Do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy sołectwa Bełsznica w Gorzycach z prośbą o nagłośnienie sprawy dwóch martwych zwierząt, na które natrafili podczas spaceru.

Żorzanie promują polskich artystów w Londynie 

Fundacja Art and Soul, której prezesem jest Marcin Pryt, za główny cel swojej działalności obrała sobie promowanie młodych i uzdolnionych polskich artystów w samym sercu Wielkiej Brytanii. W jej planach jest także utworzenie na terenie Żor...

Konie biegały po jezdni. Policjanci z Żor zatrzymali "uciekinierów" [ZDJĘCIA] 

Dwa źrebaki i ich starszy kolega spacerowali po jezdni oraz pasie zieleni. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a całe i zdrowe zwierzęta wróciły pod opiekę właściciela.

Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Jan Melzer

ur. 15.12.1869, zm. 02.11.1965

pseudonim Miles

ur. 15 XII 1869 r. w Dembiu k. Opola. Syn rolnika Franciszka i Józefy zd. Piechota. Uczęszczał do miejscowej szkoły ludowej. Dzięki pomocy tamtejszego proboszcza, ks. Karola Wątróbki, mógł w 1892 r. ukończyć cenione gimnazjum Św. Macieja we Wrocławiu. Studiując następnie teologię na uniwersytecie wrocławskim uczęszczał także na wykłady z literatury słowiańskiej prof. Władysława Nehringa. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 VI 1896 r. z rąk kardynała Jerzego Koppa. Do 1898 r. pracował jako wikary w Piekarach. Ogłaszane wówczas, pod pseudonimem „Miles”, artykuły na łamach „Gazety Katolickiej”, ukazującej się w Królewskiej Hucie (obecny Chorzów), zwróciły uwagę kardynała J. Koppa. Kardynał od 1 X 1898 r. mianował Melzera prefektem konwiktu dla studentów wrocławskiego wydziału teologicznego z zadaniem nauczania ich także języka polskiego. Równocześnie został redaktorem „Katholisches Sonntagsblatt” („Katolicka Gazeta Niedzielna”) oraz jej polskiej wersji „Posłaniec Niedzielny”. Zamieszczenie ilustracji i wiadomości ogólnych ze świata, spowodowało znaczne zwiększenie nakładu obu tygodników. Po ogłoszeniu artykułu „Ein Schmutz” („Brud”), piętnującego władze za demoralizację ludności brudną literaturą, umieszczaną w bibliotekach, wytoczono mu proces sądowy i musiał opuścić stanowisko redaktora. W 1903 r. powołano go na proboszcza w podraciborskich Wojnowicach. Począwszy od 1902 r. zajmował się korektą polskich wersji modlitewnika „Droga do nieba”, opracowanego przez ks. Ludwika Skowronka, a od początku drukowanego u Reinharda Mayera w Raciborzu. W 1912 r. został dziekanem nowo utworzonego dekanatu tworkowskiego. Był inicjatorem elektryfikacji Wojnowic i spowodował znaczną rozbudowę kościoła, który konsekrowano w 1931 r. Wielokrotnie służył kardynałowi Jerzemu Koppowi jako tłumacz (kazania np. z okazji bierzmowania były wygłaszane po niemiecku, które w polskich parafiach tłumacz przekładał na język polski). Był także tłumaczem na język polski listów pasterskich arcypasterza wrocławskiego. Sporządził rękopis „Kroniki parafii Wojnowice”, obejmujący ponad 500 stron. Z powodów politycznych w 1934 r. przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w małej willi „Pax” w Głuchołazach. Na prośbę biskupa Franciszka Jopa napisał „Wspomnienia z mego życia” (ok. 300 str.). Dnia 22 IV 1960 r. papież Jan XXIII mianował go prałatem. Zmarł 2 XI 1965 r. w wieku 96 lat w Głuchołazach.

Paweł Newerla