Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Poseł z naszego regionu był na odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom rzezi wołyńskiej 

- To było ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem - mówi o rzezi wołyńskiej poseł Roman Fritz.

440 tys. zł do podziału na jastrzębskie sołectwa 

Ponad 440 000,00 zł trafi do jastrzębskich sołectw. To kwota, na jaką opiewa Fundusz Sołecki – czyli specjalne środki w budżecie miasta przeznaczone tylko dla sołectw.

Dwie martwe sarny w Bełsznicy. Czy to atak wilka? Mieszkańcy zaniepokojeni sytuacją [ZDJĘCIA] 

Do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy sołectwa Bełsznica w Gorzycach z prośbą o nagłośnienie sprawy dwóch martwych zwierząt, na które natrafili podczas spaceru.

Żorzanie promują polskich artystów w Londynie 

Fundacja Art and Soul, której prezesem jest Marcin Pryt, za główny cel swojej działalności obrała sobie promowanie młodych i uzdolnionych polskich artystów w samym sercu Wielkiej Brytanii. W jej planach jest także utworzenie na terenie Żor...

Konie biegały po jezdni. Policjanci z Żor zatrzymali "uciekinierów" [ZDJĘCIA] 

Dwa źrebaki i ich starszy kolega spacerowali po jezdni oraz pasie zieleni. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a całe i zdrowe zwierzęta wróciły pod opiekę właściciela.

Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Mieszko cieszyński

data urodzin nie jest znana. Najstarszy syn Władysława opolsko-raciborskiego i Eufemii. Po 1281 r., czyli po podziale władysławowej spuścizny, otrzymał wraz z Przemysłem Racibórz, Cieszyn i Oświęcim. Tytułował się wówczas jako „pan na Raciborzu”, zaś Przemysł jako „książę Oświęcimia”. W 1290 r. bracia podzielili wspólne dominium. Mieszko objął rządy w Cieszynie i Oświęcimiu. Wsławił się układem z królem czeskim Wacławem II, zawartym 17 I 1291 r. i skierowanym przeciwko Władysławowi Łokietkowi, swojemu kuzynowi. Mieszko nie poparł także polityki zjednoczeniowej Przemysła wielkopolskiego. Sprzyjał Czechom, z czym wiązał nadzieję na terytorialne poszerzenie swojego władztwa. Obiecał Wacławowi pomoc zbrojną przeciwko kuzynowi Łokietkowi. Otwarł przed królem Czech bramy swoich grodów i zapewnił swobodę komunikacji. Po przejęciu przez Wacława tytułu księcia krakowskiego, wraz z bratem Bolesławem złożyli mu hołd lenny. Wziął udział w udanej dla Czechów wyprawie na Kraków, po której zawładnęli oni Małopolską. 2 VI 1297 r. był w Pradze na koronacji Wacława na króla Czech. 2 VIII 1297 r. w Ostrawie zawarł ugodę z biskupem ołomunieckim Dytrykiem, na mocy której wyznaczono granicę pomiędzy biskupstwem wrocławskim a ołomunieckim. Potem z Wacławem II zajął Wielkopolskę i był świadkiem jego koronacji, w 1300 r. w Gnieźnie, na króla Polski. Po śmierci Wacława II pozostał wierny Koronie Czech. 5 X 1305 r. wydał swoją jedyną córkę Wiolę za mąż za króla Czech Wacława III. Nie odniósł jednak żadnych politycznych korzyści z tego faktu, bo już 4 VIII 1306 r. zięć został zamordowany w Ołomuńcu. Polityczna aktywność księcia ustała. Wiadomo tylko, że otrzymał od biskupa krakowskiego Jana Muskaty kanonię i prebendę w ziemi krakowskiej w zamian za darowanie kościelnemu hierarsze Kętów. Podobnie jak brat Przemysł, dbał o rozwój swojego księstwa. Lokował Cieszyn (1284) i Zator (1292). Pozwolił lokować wsie. Wybijał własną monetę. Miał także własną, prężną kancelarię z notariuszami, którzy za zasługi otrzymywali dobra ziemskie. U schyłku swojego żywota, nie używając jeszcze tytulatury księcia Górnego Śląska, umieścił na swojej pieczęci górnośląskiego orła. Zmarł ok. 1315-1316 r.

Grzegorz Wawoczny