Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Wigilijne spotkanie przy tenisowych stołach w Żorach [ZDJĘCIA] 

Dokładnie 26 lat temu odbył się w Żorach pierwszy Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym. Podobnie jak wtedy, tak i wczoraj (21.12) nad przebiegiem zawodów czuwał inicjator imprezy, Karol Łużniak. Do rywalizacji na ustawionych...

Tropem legend - Zagadkowy Kopiec w Lubomi cz.3 

Legendy Gdyby chcieć związane z Kopcem legendy i podania (przynajmniej te, których teksty są opublikowane lub istnieją o nich jakieś wzmianki pisane) uporządkować chronologicznie, kierując się wspomnianymi w nich wydarzeniami historycznymi,...

2 tys. porcji barszczu z krokietem na Wigilii z mieszkańcami Żor [ZDJĘCIA] 

Dokładnie 2000 porcji barszczu z krokietem przygotowano na dzisiejsze (21.12) spotkanie wigilijne mieszkańców na rynku w Żorach. Wspólnemu posiłkowi towarzyszyły życzenia, rozmowy i góralska muzyka, a każdy chętny mógł zabrać do domu...

Pobiegli po moczkę i makówki. Świąteczny bieg przebierańców w Stanowicach [ZDJĘCIA] 

W Stanowicach odbyła się 12. edycja świątecznego biegu po moczkę i makówki. Uczestnicy biegu, którzy licznie stawili się na starcie w wymyślnych przebraniach, zmierzyli się z nową trasą. 

Odlotowa mikołajkowa noc w MOSiR Radlin. Uzbierali ponad 3000 zł na leczenie małej Olivii [ZDJĘCIA] 

Pokaz sztuk walki, liczne charytatywne licytacje, a później jubileuszowy tort, strojenie choinki i zabawa do rana. W MOSiR Radlin w nocy z 20 na 21 grudnia odbyła się odlotowa mikołajkowa noc 1000 kopnięć. 

Robert Oszek. Przybliżyli historię śląskiego bohatera [ZDJĘCIA] 

Oszek o sobie: "Ja oficer marynarki na piechotę walczyć nie będę!". Inni o nim: "Kaj Oszek przeszoł, tam trowa niy rosła!". W Pałacu Dietrichsteinów odbyło się historyczne wydarzenie, podczas którego przybliżono sylwetkę śląskiego bohatera...

Znak pokoju z Lysek. Nietypowe życzenia wójta i pracowników gminy [TELEDYSK] 

Sylwia Gabryelska-Ritzka wójt Gminy Lyski wraz z pracownikami urzędu złożyli życzenia mieszkańcom gminy w nietypowy sposób. Nagrali cover piosenki "Przekażmy sobie znak pokoju".

Wstrząs w kopalni Marcel, są osoby poszkodowane. Mieszkańcy Marklowic odczuli efekty na powierzchni 

O godzinie 22.01 doszło do wstrząsu na terenie kopalni Marcel, w rejonie Marklowic. Informację potwierdza Polska Grupa Górnicza. Obecnie są prowadzone działania w tym rejonie. 

Dwie sceny na Stadionie Śląskim. „Najlepsza impreza w Polsce, a może i Europie” czyli Sylwester z Dwójką w Chorzowie 

Trwają przygotowania do sylwestrowej imprezy na Stadionie Śląskim. To będzie Sylwester z Dwójką organizowany wspólnie z TVP. O imprezie w Chorzowie informowali w piątek 20 grudnia marszałek Wojciech Saługa, dyrektor stadionu Adam Strzyżewski...

Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy...

Mieszko cieszyński

data urodzin nie jest znana. Najstarszy syn Władysława opolsko-raciborskiego i Eufemii. Po 1281 r., czyli po podziale władysławowej spuścizny, otrzymał wraz z Przemysłem Racibórz, Cieszyn i Oświęcim. Tytułował się wówczas jako „pan na Raciborzu”, zaś Przemysł jako „książę Oświęcimia”. W 1290 r. bracia podzielili wspólne dominium. Mieszko objął rządy w Cieszynie i Oświęcimiu. Wsławił się układem z królem czeskim Wacławem II, zawartym 17 I 1291 r. i skierowanym przeciwko Władysławowi Łokietkowi, swojemu kuzynowi. Mieszko nie poparł także polityki zjednoczeniowej Przemysła wielkopolskiego. Sprzyjał Czechom, z czym wiązał nadzieję na terytorialne poszerzenie swojego władztwa. Obiecał Wacławowi pomoc zbrojną przeciwko kuzynowi Łokietkowi. Otwarł przed królem Czech bramy swoich grodów i zapewnił swobodę komunikacji. Po przejęciu przez Wacława tytułu księcia krakowskiego, wraz z bratem Bolesławem złożyli mu hołd lenny. Wziął udział w udanej dla Czechów wyprawie na Kraków, po której zawładnęli oni Małopolską. 2 VI 1297 r. był w Pradze na koronacji Wacława na króla Czech. 2 VIII 1297 r. w Ostrawie zawarł ugodę z biskupem ołomunieckim Dytrykiem, na mocy której wyznaczono granicę pomiędzy biskupstwem wrocławskim a ołomunieckim. Potem z Wacławem II zajął Wielkopolskę i był świadkiem jego koronacji, w 1300 r. w Gnieźnie, na króla Polski. Po śmierci Wacława II pozostał wierny Koronie Czech. 5 X 1305 r. wydał swoją jedyną córkę Wiolę za mąż za króla Czech Wacława III. Nie odniósł jednak żadnych politycznych korzyści z tego faktu, bo już 4 VIII 1306 r. zięć został zamordowany w Ołomuńcu. Polityczna aktywność księcia ustała. Wiadomo tylko, że otrzymał od biskupa krakowskiego Jana Muskaty kanonię i prebendę w ziemi krakowskiej w zamian za darowanie kościelnemu hierarsze Kętów. Podobnie jak brat Przemysł, dbał o rozwój swojego księstwa. Lokował Cieszyn (1284) i Zator (1292). Pozwolił lokować wsie. Wybijał własną monetę. Miał także własną, prężną kancelarię z notariuszami, którzy za zasługi otrzymywali dobra ziemskie. U schyłku swojego żywota, nie używając jeszcze tytulatury księcia Górnego Śląska, umieścił na swojej pieczęci górnośląskiego orła. Zmarł ok. 1315-1316 r.

Grzegorz Wawoczny