Anton Onderka
ur. w 1815 r. w Pawłowie. Nauczyciel, autor elementarza. Szkołę elementarną ukończył w Pawłowie, w latach 1832-1835 studiował w Seminarium Nauczycielskim w Głogówku, potem przez 3 lata był tam nauczycielem, później uczył w szkole ojca w Łubowicach. W 1840 r. został rektorem w Bełsznicy, gdzie opracował i wydał w Raciborzu w 1845 r. znakomity „Elementarz polsko-niemiecki, oder polnisch-deutsches Lesebuch fûr die utraquistischen Elementarschulen” („Elementarz polsko-niemiecki, albo polsko-niemieckie czytanki dla dwujęzycznych szkół elementarnych”), który wznawiano w latach 1855 i 1870 we Wrocławiu. Podczas Wiosny Ludów włączył się do działalności politycznej, następnie opracował w języku polskim i niemieckim proklamację wzywającą do uczestnictwa w wyborach posłów do parlamentu w Erfurcie, opublikowaną przez raciborski „Kreis-Blatt”. Zmarł w 1866 r. w Rudyszwałdzie.
Ryszard Kincel
W Rogowie powstało miejsce pamięci z rzeźbą Antona Onderki i pamiątkową tablicą. Wydany został również reprint oryginału „Elementarza polsko-niemieckiego”.
W Rogowie powstało miejsce pamięci z rzeźbą Antona Onderki i pamiątkową tablicą. Wydany został również reprint oryginału "Elementarza polsko-niemieckiego".