Stefan Pieczka
ur. 25 XII 1932 r. w Miechowicach. Syn Heleny i Jerzego, ksiądz, od 1985 r. Prałat Jego Świętobliwości. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Nysie, 17 VI 1956 r. wyświęcony w opolskiej katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego, potem wikary w parafii Św. Franciszka w Zabrzu i proboszcz kościoła WNMP w Kietrzu, od 1974 r. kierował parafią miejską w Raciborzu. Magister historii Kościoła po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Stał na czele największej parafii w Raciborzu, w najtrudniejszym okresie stanu wojennego, w mieście, w którym mieszkali zarówno Ślązacy, jak i repatrianci z Kresów Wschodnich. Miał dar zjednywania ludzi, przez co życie społeczne i kulturalne miasta w dużym stopniu skupiało się przy kościele w Rynku - w wybudowanym przez ks. Pieczkę domu katechetycznym przy ul. Szewskiej. Swoje miejsce znalazły tu Klub Inteligencji Katolickiej i ruchy młodzieżowe. Otaczał opieką działaczy podziemia, w tym Solidarności, umiał współpracować z władzami komunistycznymi, z którymi podpisał m.in. w 1988 r. porozumienie o przystąpieniu do odbudowy kaplicy zamkowej p.w. Św. Tomasza z Canterbury, którą chciał przywrócić dla potrzeb kultu. Niekwestionowany autorytet moralny i duchowy, charyzmatyczny duszpasterz, znany w całym Raciborzu lat 70., 80. i 90. XX w. Na przełomie lat 80. i 90. ciężko zachorował. Mimo licznych zabiegów i postępującego osłabienia nadał pełnił aktywną posługę kapłana i proboszcza. Zmarł 19 VI 1991 r. Na cmentarz Jeruzalem odprowadzały go tysiące raciborzan. Rada Miasta nazwała jego imieniem skwer przy kościele farnym. Tam też znajduje się tablica pamiątkowa mu poświęcona. W 2001 r., w 10. rocznicę śmierci, ukazała się obszerna biografia ks. Pieczki autorstwa Ryszarda Frączka.
Grzegorz Wawoczny
Gala przyznania medali imienia zasłużonego proboszcza raciborskiej fary odbyła się w Raciborskim Centrym Kultury. Do jej poprowadzenia Ryszard Frączek - organizator - zaprosił Danutę Skalską znaną z działaności na rzecz Kresowian. W części artystycznej przygotowano recital Grzegorza Podwójnego.
Prosimy o nagłośnienie naszych imprez - zwrócił się do Nowin sekretarz Kapituły Ryszard Frączek. XXI Dni księdza prałata Stefana Pieczki rozpoczną się w niedzielę 12 listopada w Kietrzu. W tym roku wspominany będzie także Alojzy Jurczyk długoletni proboszcz w tzw. okrąglaku przy Warszawskiej.
W ciągu 20 lat przyznawania tych odznaczeń otrzymało je 80 osób. - Choć to już 31 lat minęło od śmierci księdza Stefana, to pamięć o nim wciąż trwa. On nas uczył, przygotowywał do życia. On oddał miastu swoje życie - mówił o kapłanie-patronie wydarzenia jego organizator Ryszard Frączek.
Kapituła medalu im. Ks. Prałata Stefana Pieczki zaprasza na koncert Krzysztofa Kiljańskiego z akompaniamentem Witolda Cisło. Wydarzenie zaplanowano 14 listopada (poniedziałek) w Raciborskim Centrum Kultury - RDK przy ul. Chopina 21 o godz. 19.00. Odbędzie się tam wręczenie medali im. Ks. Prałata Stefana Pieczki.
1 listopada rzesze Raciborzan odwiedzało groby swoich bliskich na największej nekropolii Raciborza - Cmentarzu Jeruzalem. Przy każdej z bram cmentarnych stanęli wolontariusze, w tym dwudziestu harcerzy z ZHR i zachęcali do wsparcia finansowego projektu Ratujmy raciborskie zabytki.
- Co było w tym księdzu, że ludzie byli gotowi pójść za nim w ogień? - odpowiedź na to pytanie zna Ryszard Frączek. 25 listopada zorganizował w Muzeum sympozjum dotyczące tej postaci, tak ważnej dla dziejów Raciborza. Uczestnik tego spotkania - prałat Jan Szywalski przypomniał maksymę, którą ks. Stefan Pieczka się posługiwał:...
Oblicza, granice i sens cierpienia - to tytuł sympozjum, które zostanie zorganizowane w raciborskim muzeum 25 listopada. Tego samego dnia biskup Rudolf Pierskała odprawi również mszę świętą w intencji księdza prałata Stefana Pieczki.
Obchody Święta Służby Więziennej rozpoczęły się do mszy świętej, która została odprawiona w kaplicy pw. św. Tomasza Becketa na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Medale Unitas in Veritate przypominają zasługi zmarłego przez 26 laty proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Honoruje się nimi osoby, które w swoim życiu myślą i działają na rzecz drugiego człowieka - tak jak czynił to śp. ks. Stefan Pieczka.
Stowarzyszenie Odra 1945 opublikowało kolejny film, na którym można zobaczyć Racibórz z lat 70-tych XX wieku. - W nim unikalne, kolorowe ujęcia księdza prałata Stefana Pieczki - informuje stworzyszenie.
„Lepiej krótko świecić, niż długo kopcić” – mawiał ks. Pieczka. Czy było to dewizą jego życia, krótkiego, ale pełnego światła?
Medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Nadawany jest za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej, społecznej przyczynia się do podkreślenia wartości wpisanych w człowieka
W Strzesze wręczono medale ks. Stefana Pieczki nadawane przez kapitułę pod przewodnictwem dr Adama Szecówki. - To był kapłan dobroci - wspominano postać duchownego.
Małżeństwo Gamrotów, Brygida Tomala i Tadeusz Szczygielski wybrani przez kapitułę nadającą odznaczenia im. ks. Stefana Pieczki. Sala RCK była pełna.
Tegoroczną edycję imprezy gdzie przyznawane są medale imienia księdza prałata uświetni koncert wokalistki znanej z przeboju i płyty "Inaije".